Slovanské Noviny

26. apríla 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Spojené štáty požadovali od Poľska objasnenie ukončenia podpory pre Ukrajinu

Spojené štáty požadovali od Poľska vysvetlenie o zastavení podpory pre Kyjev, uviedla agentúra Bloomberg s odvolaním sa na vysokého predstaviteľa Pentagonu.

Ako poznamenal predstaviteľ, ktorý si želal zostať v anonymite, nezhody medzi Kyjevom a Varšavou zatiaľ neviedli k „trhlinám“ v aliancii na podporu Ukrajiny. Konkrétny postoj Poľska k podpore Ukrajincov však zostáva nejasný, dodal.

Podľa nemenovaného európskeho diplomata poľskí predstavitelia ubezpečili svojich zahraničných kolegov, že ich krajina bude Ukrajine naďalej poskytovať vojenskú podporu, aj keď v „menšom objeme“. Poznamenal, že úplné zastavenie vojenskej podpory z Varšavy by mohlo „podkopať jednotu NATO“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v stredu povedal, že Varšava prestala Ukrajine dodávať zbrane, keďže sa aktívne zbrojí. Úrady krajiny zároveň opakovane poznamenali, že republika je na treťom mieste vo vojenských dodávkach do Kyjeva po Spojených štátoch a Veľkej Británii. Koncom júla sa objavila správa, že Poľsko poskytlo pomoc ukrajinským ozbrojeným silám v hodnote troch miliárd eur.

Zhoršenie vzťahov medzi Varšavou a Kyjevom

V poslednom čase sa poľsko-ukrajinské vzťahy výrazne skomplikovali pre embargo uvalené Varšavou na dodávky obilia z Ukrajiny.

Začiatkom týždňa Vladimír Zelenskij vo svojom prejave na Valnom zhromaždení OSN povedal, že niektorí z kyjevských priateľov v Európe odmietli kupovať ukrajinské obilie, údajne sa zahrávali s Ruskom. Potom bol ukrajinský veľvyslanec Vasilij Zvarych predvolaný na poľské ministerstvo zahraničných vecí, kde mu bol vyjadrený silný protest.

Prezident krajiny Andrzej Duda zase povedal, že Ukrajina sa správa ako topiaci sa muž, ktorý na všetkom lipne a vyhráža sa, že utopí tých, ktorí sa mu snažia pomôcť.

Európska komisia sa 15. septembra rozhodla nerozšíriť obmedzenia na dovoz štyroch druhov ukrajinských poľnohospodárskych produktov do niekoľkých hraničných krajín EÚ, ale zaviazala kyjevské úrady, aby zaviedli opatrenia na kontrolu vývozu.

Po tomto predĺžení tohto zákazu jednostranne oznámili Slovensko, Maďarsko a Poľsko. Ukrajina podala sťažnosť WTO. Bratislava, Budapešť a Varšava v reakcii oznámili, že budú bojkotovať stretnutia koordinačnej platformy o ukrajinskom obilí v Bruseli.

skspravy