Ako sa to často stáva v nedávnych amerických vojnách, na Ukrajine je do značnej miery skrytý tajný konflikt paralelný so skutočnými bojmi na zemi.
Mali by sme predpokladať, že na všetkých úrovniach, ako aj v priľahlých oblastiach v Poľsku a pobaltských štátoch, operujú rôzni západní špióni využívajúci rôzne druhy krytia. Rusi určite majú svojich informátorov v samotnej ukrajinskej vláde a Kyjev dokázal, že je schopný vykonať takzvané tajné akcie v Moskve, vrátane atentátu na Darju Duginovú z 20. augusta ..
Zároveň je známe, že Ústredná spravodajská služba (CIA) a britský MI-6 usilovne pracujú na zhromažďovaní informácií, ktoré naznačujú zraniteľnosť ruských útočných kapacít, a zároveň sa snažia identifikovať tých potenciálne naverbovateľných jednotlivcov, ktorí nepodporujú prezidenta Vladimira Putina. zásah na oslobodenie Donbasu. Aktivity špiónov a agentov, ktorých riadia, by sa mali považovať za hlavnú časť celkového vojnového úsilia oboch strán.
Nedávno sa objavilo niekoľko zaujímavých článkov odhaľujúcich, čo robili niektorí špióni a ich politickí páni za posledných šesť mesiacov.
Majte však na pamäti, že špionážou je 50 % pretvárka, aby sa utajilo, čo sa v skutočnosti deje, takže to, čo rôzne spravodajské služby odhalili, je viac než pravdepodobné, že zahŕňa aspoň nejaké zámerné nesprávne nasmerovanie.
Jeden si spomína, ako vo februári 1981 Bill Casey, nový riaditeľ CIA vymenovaný prezidentom Ronaldom Reaganom, slávne zavtipkoval: „Budeme vedieť, že náš dezinformačný program je dokončený, keď všetko, čomu americká verejnosť verí, je falošné.
Ak je citácia presná, Casey by bol pravdepodobne rád, keby videl masívne propagandistické úsilie, ktoré vykonal Biely dom Joea Bidena s cieľom iniciovať a udržať zástupnú vojnu proti Rusku, ktorej sa dalo úplne vyhnúť a neslúži žiadnemu národnému záujmu okrem toho, že otestuje, ako možno reštartovať Studenú vojnu s hrozbami nukleárneho zničenia.
A jeden by si mal všimnúť, že Casey mohol v rámci svojho zjavne mimovoľného komentára poskytnúť jemnejšiu správu. Možno naznačoval, že nikto by nemal dôverovať ničomu, čo vychádza z úst vysokého vládneho úradníka, najmä ak je týmto úradníkom spravodajský dôstojník.
Vzhľadom na to bolo zaujímavé prečítať si správu o niektorých nedávnych poznámkach, ktoré v Londýne predniesol šéf MI-5 Ken McCallum . McCallum nie je hlupák a jeho komentáre boli zjavne na jednej úrovni určené na posilnenie odkazu, že britská vláda sa dobre stará o národnú bezpečnosť.
Inými slovami, mal v úmysle vytvoriť príbeh, ktorý by upokojil verejnosť, ktorá je čoraz viac znepokojená priebehom ukrajinskej vojny a možnými bolestivými dôsledkami vyplývajúcimi z priameho zapojenia Británie do nej.
To, čo McCallum predáva, je návrh, že ukrajinská vojna je v skutočnosti dobrá pre národnú bezpečnosť , pretože umožnila vyhostenie stoviek ruských spravodajských dôstojníkov z celej Európy.
Príbeh CNN o ročnom hodnotení stavu britskej bezpečnosti zo strany MI-5 opisuje, ako Kremeľská „…schopnosť špehovať v Európe bola zasiahnutá „najvýznamnejším strategickým úderom“ v nedávnej histórii po koordinovanom vyhostení [ruských] diplomatov od invázie do Ukrajina so stovkou žiadostí o diplomatické víza len v Spojenom kráľovstve za posledné roky.
McCallum uviedol, že len v tomto roku bolo z Európy vyhostených 600 ruských predstaviteľov, z ktorých 400 bolo považovaných za tajných spravodajských dôstojníkov. Podrobnosti rozviedol v ďalších komentároch po svojom prejave, ako „Pokračovali sme v intenzívnej práci, aby sa Spojené kráľovstvo stalo najťažším možným operačným prostredím pre ruskú tajnú akciu.
V prípade Spojeného kráľovstva, odkedy sme odstránili 23 ruských špiónov, ktorí sa vydávali za diplomatov, sme z dôvodov národnej bezpečnosti zamietli viac ako 100 žiadostí o diplomatické víza… vážnym bodom je, že Spojené kráľovstvo musí byť pripravené na ruskú agresiu v nasledujúcich rokoch.
Čo to všetko znamená? McCallum vysvetlil, ako došlo k „veľmi, veľmi veľkému narušeniu [ruských spravodajských schopností] v celej Európe. Keďže informácie kontrarozviedky sú zdieľané v rámci NATO, pre Rusov nie je ľahké prejsť cez miesto [jedného dôstojníka] vyhosteného z krajiny A do krajiny D… Dúfam, že to, čo bude aj naďalej pravdou, je, že veľmi veľký objem vyškolených a skúsených ruských spravodajských služieb talent, ak môžem použiť tento výraz, bude vo svete oveľa menej užitočný ešte mnoho rokov.“
McCallum zakončil svoj prejav niekoľkými povinnými poznámkami o hrozbách zo strany protivníkov ako Irán a Čína. Príbeh MI5 pravdepodobne zahrial srdce každého jedného amerického neocona, ktorý dúfal v nejaké dobré správy pre Chanuku, ale je tu niečo veľké, čo v príbehu o Rusku chýba.
To by znamenalo, že masové vyhostenie ruských diplomatov a „špiónov“ zjavne začalo dávno predtým, ako sa Volodymyrovi Zelenskému v očiach objavila vojna na Ukrajine, takže by sa zdalo, že MI-5 a NATO plánovali niečo v dostatočnom predstihu, čo je určite zaujímavé.
Dôležitejšia je však skutočnosť, že vyhostenie diplomatov je recipročné, čo znamená, že to, čo sa robí Rusom, na oplátku naservíruje Moskva, ktorá tiež vyháňa podozrivých zahraničných spravodajských dôstojníkov a odmieta akceptovať poverovacie listiny mnohých osôb, ktoré boli ministerstvu zahraničných vecí predložené ako náhrady. To znamená, že zníženie schopnosti Ruska špehovať prostredníctvom jeho diplomatických a obchodných misií má za následok aj zníženie vašich vlastných schopností.
Neviem, či západné spravodajské služby prenikli do Kremľa tým, že naverbovali jedného alebo viacerých ruských predstaviteľov v užšom kruhu vlády Vladimíra Putina, ale predpokladal by som, že je to tak.
Špióni na tejto úrovni bežne dostávajú bezpečné elektronické prostriedky na komunikáciu s ich americkými alebo britskými spravodajskými pracovníkmi, ale každý úradník zodpovedný za prípad vie, že možnosť stretnúť sa osobne, hoci len letmo v Moskve, produkuje oveľa cielenejšie spravodajstvo než elektronická výmena textov.
Rusi sú si toho iste vedomí, rovnako ako viac-menej vedia, kto sú diplomatickí špióni v ich strede. Vykopnite ich všetkých a čo vám zostane? To je dôvod, prečo McCallumovo chvastanie odráža prinajlepšom niečo ako Pyrrhovo víťazstvo.
Existujú aj ďalšie indície, že západné spravodajské služby hľadajú nové zdroje informácií a informujú o tom aj samotní Rusi. Iste, v západných médiách sa objavilo množstvo príbehov o nespokojnosti obyčajných Rusov s vojnou, vrátane návrhov, že niektorí vysokí Putinovi poradcovia a vojenskí dôstojníci sa tiež stali veľmi kritickými voči vývoju. Tieto príbehy, ktoré unikli zo západných vlád nepriateľských voči Rusku, môžu, ale nemusia byť pravdivé, hoci domáce ruské prieskumy verejnej mienky naznačujú, že Putinov rating je naďalej nad 70 %.
Štátne médium Russia Today (RT) uvádza, že CIA zintenzívňuje svoje úsilie o nábor pravdepodobne nespokojných Rusov. Opierajúc sa o spravodajstvo o nedávnej udalosti „CIA o 75“, ktorá sa konala na Univerzite Georgea Masona vo Virgínii, cituje RT zástupcu riaditeľa agentúry pre operácie Davida Marlowa , ktorý povedal „vybranému publiku“, že dôstojníci CIA v zahraničí sa nedávno zapojili do veľkého úsilia. využiť „úrodnú pôdu“ na nábor ruských agentov „medzi nespokojnými vojenskými dôstojníkmi, oligarchami, ktorí videli, ako sa ich majetok preriedil sankciami, a podnikateľmi a ďalšími , ktorí utiekli z krajiny “.
Marlowe vysvetlil, ako to funguje, a povedal: „Po celom svete hľadáme Rusov, ktorí sú rovnako znechutení [konfliktom na Ukrajine] ako my. Pretože sme otvorení pre podnikanie.“ Marlowe nevysvetlil, ako budú disidentskí Rusi, ktorí utiekli z krajiny, schopní poskytnúť užitočné spravodajské informácie o rozhodovaní v Kremli, ale možno je optimista.
Rusko v skutočnosti odsúdiloniekoľko zjavných pokusov naverbovať svojich zostávajúcich diplomatov a vojenských pridelencov v Európe a USA pomocou toho, čo sa označuje ako „studené miesta“, kde sa niekto priblíži k cieľu na ulici alebo v spoločenskom prostredí a ponúka peniaze alebo iné stimuly výmenou za informácie .
Ruské správy naznačujú, že americkí dôstojníci sa poflakovali okolo ruských veľvyslanectiev a rozdávali tým, ktorí odchádzajú alebo vstupujú do budovy, karty s telefónnymi číslami, aby sa skontaktovali s FBI a CIA. Nevyhnutne, studené ihrisko veľmi zriedka funguje, pretože aj keby bol cieľ tak naklonený, musel by zvážiť možnosť, že jeho alebo jej lojalita bola testovaná agentúrou, pre ktorú pracuje.
Takže v McCallumovi a Marloweovi, ktorí zastupujú MI-5 a CIA, existuje určitá nekonzistentnosť, keď tvrdia, že vyhrávajú tajnú vojnu proti Rusku tým, že vyháňajú svoje potenciálne ciele, aby ich prinútili vrátiť sa domov do Moskvy, pričom zároveň zvyšujú svoj vlastné úsilie naverbovať práve tých ľudí, ktorých práve vyhodili. No, špionáž je profesia ako žiadna iná a to, čo sa teraz deje na Ukrajine a okolo nej, má tendenciu dokazovať túto axiómu. Majte však na pamäti, že CIA je teraz „otvorená pre podnikanie“.
Philip M. Giraldi
O autorovi: Philip M. Giraldi, Ph.D. , je výkonným riaditeľom Council for the National Interest, vzdelávacej nadácie 501(c)3 s odpočítateľnou daňou (federálne identifikačné číslo #52-1739023), ktorá sa usiluje o zahraničnú politiku USA viac založenú na záujmoch. na Blízkom východe.
Je pravidelným prispievateľom do Global Research.
Tento článok bol pôvodne publikovaný na The Unz Review
globalresearch/skspravy.sk
Prvotný antigénový hriech alebo nepotešujúca správa pre očkovaných od onkológa a hematológa MUDr. Jána Lakotu
Nemecký expert na potápanie neverí príbehu, že plynovody Nord Stream vyhodili do vzduchu Ukrajinci na výletnej jachte.
VIDEO: Protiruské sankcie odsúdili americký dolár na zánik, vyhlásil Lavrov a dodal, že USA a ich spojenci v snahe dominovať svetu oživujú ducha studenej vojny, ale v konečnom dôsledku si píia pod sebou konár.
Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“
Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska
Udržanie predmostia v Kurskej oblasti nie je Zelenského rozmar, ale rozkaz z Washingtonu
Aké by boli ciele ukrajinských BGM-109 Tomahawk?
Orbán očakáva prevrat!
György Gyimesi: Kde sa vlastenci bijú, progresívci víťazia
„Stačilo!“ Kráľovská pekáreň zatvára prevádzku po sérii vlámaní
Američania si dnes volia nového prezidenta USA. O tom, kto bude najbližšie štyri roky šéfovať Bielemu domu sa rozhodujú medzi Kamalou Harrisovou a Donaldom Trumpom
Róbert Švec: Tí, ktorí sa nám smiali, sa už nesmejú. Vyše 100-tisíc podpisov hovorí jasnou rečou
Politológ Abrahám: „Pri tesnej väčšine sú tri hlasy kľúčové. Huliak je kráľovský hráč.“
Prorok Naď: Odzbrojenie Slovenska už vyšetruje ÚBOK
Vučič povedal, aký návrh by mohol dať Trump Rusku a Ukrajine
Gašpar odstupuje z pozície predsedu výboru pre obranu a bezpečnosť
VIDEO: Prokuratura v Pensylvánii začala před volbami amerického prezidenta vyšetřovat rozsáhlé podvody s korespondenčními hlasy
Eduard Chmelár o nadchádzajúcich prezidentských voľbách v USA a slabnúcej Európe, ktorá pasívne čaká na pokyny svojho nového pána
Česi chcú ísť na smrť?
VIDEO: Premiér Fico mimovládkam a opozícii odkázal, že nezasahovanie do vnútorných záležitostí iných krajín je jedným z pilierov suverénnej zahraničnej politiky.
zo sekcie
Špióni a ďalšie lži pridávajú zmätok do ukrajinského konfliktu. Tajná vojna, ktorá sa vedie v tieni.
Špióni a ďalšie lži pridávajú zmätok do ukrajinského konfliktu. Tajná vojna, ktorá sa vedie v tieni.
Špióni a ďalšie lži pridávajú zmätok do ukrajinského konfliktu. Tajná vojna, ktorá sa vedie v tieni.