Slovanské Noviny

25. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Soták: Vládnu nám ľudia s neúplným vzdelaním, ktorí nedokážu komunikovať ani medzi sebou. Ako potom môžu komunikovať s krajinou?! Tvárime sa, že nemáme peniaze, ale financie na spočítanie hraboša, sledovanie toku Dunaja, ochranu sysľa a milióny eur pre jednu mimovládku sú.

Plán obnovy a odolnosti SR bol schválený v podobe, ktorá nenapĺňa svoje základné poslanie a investície v ňom nie sú realizovateľné. Chýbajú opatrenia na podporu ekonomického rastu či konkurencieschop­nosti. Absentuje podpora priemyslu, poľnohospodárstva a potravinárstva či inovácií. Dokument sa prijímal za zatvorenými dverami a bez diskusie so zástupcami podnikov, ktoré napĺňajú štátny rozpočet,“ dodáva výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Dlhodobo absentujúca komunikácia s vládou. To je jeden z problémov, ktorý tento rok trápil zamestnávateľov a ani napriek prísľubom k zmene v tejto oblasti neprišlo. Na záver roka to s poľutovaním konštatuje Klub 500.

Ekonomický krízový štáb, v ktorom mali zamestnávatelia zastúpenie, podľa Klubu 500 nefunguje. Zamestnávatelia neboli vypočutí ani pri príprave Plánu obnovy, nemali dostatočné zastúpenie pri tvorbe Rady pre plán obnovy. Komunikácia viazla aj pri novele zákona o organizácii štátnej podpory výskumu a vývoja.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Združenie najväčších slovenských zamestnávateľov bolo a je ochotné sadnúť si za rokovací stôl a spoločne s vládou hľadať riešenia v prípade prípravy zákonov a opatrení, ktoré majú dopad na firmy, zamestnancov a na ekonomiku a prosperitu krajiny. Klub 500 preto verí, že budúci rok prinesie v oblasti komunikácie pozitívnu zmenu.

Prešiel ďalší rok a Klub 500 konštatuje, že vláda sa nedostala k svojmu sľubu, že o prijímaných opatreniach a legislatíve bude diskutovať. Zhodnotil to Klub 500, ktorý dlhodobo volá po komunikáciu na širokej úrovni, do ktorej budú zapojení zástupcovia všetkých relevantných zamestnávateľských združení, vláda aj odborníci.

Napriek tomu, že na začiatku roka boli snahy napraviť to, napokon k zmene v komunikácii nedošlo.

„Niekoľkokrát sme ku komunikácii vyzývali, no naše výzvy neboli vypočuté. Potom prichádza k situáciám, že ľudia, ktorí nemajú skúsenosti z praxe, od stola a bez diskusie nariaďujú podnikom vykonávať niečo, čo je nerealizovateľné, extrémne nákladné a navyše neraz koliduje s platnou legislatívou,“ konštatuje výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Zamestnávateľom podľa Klubu 500 chýbala a chýba systematická spolupráca pri príprave materiálov, ktoré majú dopad na zamestnanosť, podnikanie a v konečnom dôsledku ekonomiku krajiny. Neprediskutované novely zákonov narážajú tak na praktické problémy a v mnohých prípadoch aj na Ústavu SR ako najvyšší zákon štátu: „Zákony a opatrenia sú predkladané na poslednú chvíľu, v skrátenom konaní, alebo úplne bez diskusie priamo na rokovaní vlády. Žiaľ, musíme konštatovať, že legislatívny proces, akého sme svedkami v súčasnosti, sme historicky ešte nezažili,“ hovorí výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Ďalej Klub 500 konštatuje že, diskusia a širšie zapojenie zamestnávateľov chýbalo pri príprave novely zákona o organizácii štátnej podpory výskumu a vývoja, nemali dostatočné zastúpenie pri tvorbe Rady pre plán obnovy a neboli vypočutí ani pri príprave Plánu samotného. „Plán obnovy a odolnosti SR bol schválený v podobe, v akej podľa Klubu 500 nenapĺňa svoje základné poslanie a investície v ňom nie sú realizovateľné. V Pláne chýbajú opatrenia na podporu ekonomického rastu či konkurencieschop­nosti. Absentuje podpora priemyslu, poľnohospodárstva a potravinárstva či inovácií. Dokument sa prijímal za zatvorenými dverami a bez diskusie so zástupcami podnikov, ktoré napĺňajú štátny rozpočet. Ak sa však peniaze z Plánu obnovy pre nerealizovateľné investície nevyčerpajú, národohospodárske škody budú obrovské,“ dodáva Tibor Gregor.

V tejto súvislosti nemožno opomenúť aj nedostatočnú komunikáciu na úrovni EÚ. Slovensko podľa Klubu 500 nedostatočne presadzuje svoje záujmy na európskej úrovni, a to najmä z pohľadu ochrany priemyslu a zamestnanosti. „Naši zástupcovia v Európskom parlamente sa síce občas vyjadrujú k malým alebo čiastkovým opatreniam, avšak chýba systematická príprava a diskusia napríklad aj s predstaviteľmi priemyslu o veciach, ktoré majú zásadný vplyv na slovenskú ekonomiku a zamestnanosť,“ hovorí výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Zlý spôsob komunikácie či jej úplná absencia sa podľa Klubu 500 odráža aj na celkovej atmosfére v spoločnosti a jej stave: „Za posledné dva roky sme sa dostali do stavu, keď sme rozdelili krajinu na dobrých a zlých, vydávame len príkazy, zákazy a obmedzenia, vyčleňujeme skupinu obyvateľov „60 plus“ – pričom práve tá je najdisciplino­vanejšia. Tvárime sa, že nemáme peniaze. Pritom máme financie na spočítanie hraboša, sledovanie toku Dunaja, ochranu sysľa a celkovo niekoľko desiatok miliónov eur pre jedno neziskové občianske združenie. Máme financie na rôznych zahraničných odborníkov, ale nemáme peniaze pre lekárov a zdravotnícky personál. Dostali sme sa do situácie, že naše deti vynechali najviac zo školskej prezenčnej výučby. Vládnu nám ľudia s neúplným vzdelaním, ktorí nedokážu komunikovať ani medzi sebou. Ako potom môžu komunikovať s krajinou?! Nedovolíme deťom chodiť do školy, obyvateľstvu športovať, veriacim chodiť do kostola, a pritom vláda a parlament môže zasadať a prijímať nezmyselné opatrenia. Vláda je tá, ktorá má ísť príkladom! Moc sa má využívať, nie zneužívať! Každý občan na Slovensku by mal svojou troškou a v rámci svojich možností prispieť k tomu, aby sme sa na Slovensku mali lepšie. Ale bez komunikácie a vzájomného pochopenia, bez toho, aby ľudia, ktorí chodia do práce, mali všeobecnú úctu, to nikdy nedosiahneme! Tak ako hovorí Jan Werich: „Ten umí to a ten zas tohle, a všichni dohromady uděláme moc. My všichni budem na tom lépe, když dáte rady nám a my vám dáme své rady“,“ zdôrazňuje predseda Klubu 500 Vladimír Soták.

Klub 500 na záver zdôrazňuje, že združenie najväčších slovenských zamestnávateľov vždy bolo a je ochotné sadnúť si za rokovací stôl a spoločne hľadať riešenia v prípade prípravy zákonov a opatrení, ktoré majú dopad na firmy, zamestnancov a na ekonomiku a prosperitu krajiny. „Máme množstvo návrhov, ktoré by Slovensko mohli posunúť vpred, len musí byť ochota komunikovať,“ uzatvára výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor. Klub 500 preto verí, že budúci rok prinesie v oblasti komunikácie pozitívnu zmenu.

Klub 500 podporuje princípy Matovičom navrhovanej daňovej reformy

Zamestnávatelia združení v Klube 500 vítajú zjednodušenie systému a zavedenie férových daní, ktoré predstavil minister financií Igor Matovič. Klub 500 podporuje opatrenia na zníženie odvodového zaťaženia zamestnancov, neodporúča však zavedenie vyšších daní pre banky či monopoly. Tieto  firmy totiž vyššie daňové zaťaženie prenesú do vyšších cien, ktoré v konečnom dôsledku zaplatia opäť občania. Združenie najväčších slovenských zamestnávateľov vidí v navrhovaných princípoch mnohé pozitíva a očakáva, že sa tiež začne diskutovať aj o efektívnosti štátnej a verejne správy a miestnej a územnej samosprávy.

Nižšie odvodové zaťaženie zamestnancov, flexibilné odpisovanie investícií či nový prístup k zdaňovaniu firiem. To sú z pohľadu Klubu 500 najväčšie pozitíva, ktoré prináša navrhovaná daňová reforma z dielne ministerstva financií.  Zamestnávatelia vítajú zjednodušenie systému, nakoľko ten súčasný je neprehľadný a v mnohom neférový. „Daňovo-odvodové zaťaženie zamestnancov je v porovnaní s ostatnými kategóriami daňovníkov (SZČO či výkonní umelci) neprimerane vysoké. Klub 500 víta, že sa konečne otvorila diskusia na tému férového daňovo-odvodového zaťaženia a podporuje opatrenia na zníženie odvodového zaťaženia zamestnancov. Pozitívom je aj princíp podpory pracujúcich rodín. Jeho nastavenie však vnímame otázne vzhľadom na niektoré rizikové zdroje jeho financovania, ako napríklad zrušenie poistiek štátneho majetku,“ hovorí výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Združenie najväčších slovenských zamestnávateľov tiež oceňuje, že do návrhu daňovej reformy sa dostali aj ďalšie opatrenia, po ktoré podnikatelia už dlho žiadajú. Pozitívne vnímame skupinové zdaňovanie firiem, po ktorom podnikatelia volajú dlhú dobu. Zároveň to považujeme za základný predpoklad prijatia zákona o holdingu, ktorý by v budúcnosti mohol definovať hlavné princípy fungovania holdingových štruktúr. Z hľadiska plánovania cash-flow firiem je tiež pozitívnom zavedenie flexibilného odpisovania produktívnych investícií,“ hovorí výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Z pohľadu navrhovaných sadzieb však Klub 500 neodporúča ísť cestou okamžitého znižovania sadzby dane z príjmov právnických osôb.  Skôr by privítal zrušenie dane z dividend, ktorú na Slovensku v zmysle pravidiel EÚ platia len domáci podnikatelia. Taktiež nepovažuje za vhodné zavedenie vyšších daní pre banky, monopoly a oligopoly. Tieto subjekty totiž prenesú vyššie daňové zaťaženie do cien svojich služieb a v konečnom dôsledku to aj tak zaplatia občania,“upozorňuje Tibor Gregor.

V oblasti gastro služieb  Klub 500 oceňuje zavedenie 10 % sadzby DPH, diskutabilné sú však opatrenia týkajúce sa zavedenia (ne)povinného tringeltu a či ďalších podmienok pre tento sektor.

Z pohľadu Klubu 500 však stojí navrhovaná daňová reforma ako celok na dobrých princípoch, ktoré by mohli Slovensku pomôcť. V súvislosti s konsolidáciou verejných financií by ale Klub 500 očakával aj otvorenie diskusie o šetrení na výdavkovej strane štátu, o efektívnom systéme riadenia vecí verejných a o zoštíhlení štátnej a verejnej správy a miestnej a územnej samosprávy, čo by tiež štátu ušetrilo milióny eur.

Celé stanovisko Klubu 500 si môžete prečítať TU.

Zdroj: pravda.sk / klub500.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d