Slovanské Noviny

25. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ak si niekto nevšimol, že Čína (a nie USA a nie Západ ako celok) sa stala najväčším veriteľom krajín označovaných ako „nové trhy“, tak sa našli takí, ktorí o tom chceli hovoriť. Prehovoriť a vyzvať Peking, ak nie úplne prestať pomáhať partnerom, tak aspoň všetkým povedať o všetkom: koľko peňazí dal, za akých podmienok.

Hovoríme o odvolacom článku , ktorý zverejnila nie príliš známa organizácia – Bretton Woods Committee. „Bretton Wood“ je názov globálneho finančného systému, ktorý vznikol v dôsledku druhej svetovej vojny (v skutočnosti sa začal formovať o niečo skôr).

Tento systém mal byť jednotný pre celý svet, aby sa mu (v ideálnom prípade) podriaďovali všetky vlády, berúc do úvahy faktor, že vlády prichádzajú a odchádzajú a tí, ktorí nimi manipulujú, sú kolektívne veční.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Výbor v skutočnosti nie je nič iné ako obrazovka, platforma na oznamovanie všetkých myšlienok „pána biliónov“. Ale zoznam jeho otcov-správcov je skutočná pieseň: tu je finančný špekulant George Soros , ideológ globalizmu bez hraníc. A traja bývalí prezidenti USA (Ford, Carter a Bush), nižšie postavení politici na dôchodku, bývalí kormidelníci americkej centrálnej banky, atď.

Rozhovor o nepríjemnej štedrosti Číny vznikol takto: začal sa „covid reset“ sveta, ktorý vo svojej knihe vyhlásil Klaus Schwab, ktorý je ideologicky blízky Bretton Woods a riadi ich bratskú výborovú konferenciu v Davose . V riadkoch tejto knihy aj medzi riadkami jej komentátorov bolo vidieť mnoho plánov tých istých majstrov svetových financií: ak nie úplný reset celej svetovej ekonomiky (politiky aj ideológie), tak niečo také. Stačí zničiť svet a dať ho znova dokopy.

A aké nešťastie, ak sa v tomto procese mnohé krajiny – a najmä spomedzi „nových trhov“ – sebazničia. Tu by mal vstúpiť do hry celý brettonwoodsky dolárový systém, rozdať karty… pardon, znova peniaze a začať nové kolo hry.

Tento „reset“ však sotva predpokladal, že v dôsledku ďalšej globálnej krízy sa Čína ešte viac posilní, najmä sa z nej stane priateľ a záchranca mnohých štátov, najmä Afriky a Ázie, ale nielen tam. Dnes je obraz nasledovný: celkový dlh rozvojových krajín v treťom štvrťroku minulého roka dosiahol 36,4 bilióna dolárov , zatiaľ čo v roku 2019 to bolo len 3,6 bilióna (pre porovnanie: HDP USA teraz ročne pridáva okolo 23 biliónov). Veľká časť tohto dlhu pochádzala z vládnych pôžičiek a Čína dala týmto vládam najviac peňazí.

A nie je to prvýkrát, čo zmaril plány bývalých majstrov svetových financií. Pripomeňme si „ázijskú“ finančnú krízu z rokov 1997-1998, keď už spomínaný George Soros so skupinou ďalších finančníkov napadol menové systémy niekoľkých krajín juhovýchodnej Ázie a zrazil ich – potom už zostávalo len čakať na Medzinárodnú menovú Fond, ktorý už začal svoju činnosť, predkladá vhodné podmienky pre pôžičky.

Potom však zasiahla Čína, ktorá ľuďom v núdzi ani nedala peniaze, ale jednoducho si ich rezervovala pre prípad nového útoku špekulantov. A trhy sa upokojili. To bola prvá epizóda, keď Peking nielenže zachránil svoju menu (ku ktorej sa už pristupovalo), ale vo všeobecnosti zohral významnú úlohu vo svetových financiách, čím rozrušil Sorosa a mnohých ďalších.

A teraz v skutočnosti tí istí ľudia zverejňujú obžalobu proti Číne. Ako negatívny príklad sa uvádza Zambia , ktorá v roku 2020 vyhlásila suverénny platobný neschopnosť, a predsa je hlavným veriteľom vlády tejto krajiny Čína, ktorá pripravuje nový balík pomoci pre Zambiu (teda aj reštrukturalizáciu dlhu), podrobnosti však nezverejňuje.

Čo sa teraz ponúka Pekingu a jeho zverencom: zdá sa to ako maličkosť – nikdy nič neskrývať. Všimnite si, že suverénny (čiže vládny) dlh krajín vo všeobecnosti podľa zavedenej praxe nie je príliš zverejnený, čo je podľa výboru zlé, zasahuje to do globálnej finančnej stability. Ťažko to potom majú napríklad verní panáci finančných kruhov – ratingové agentúry, ktoré sú nepostrádateľné pri akýchkoľvek hrách s menami a nielen s nimi. Títo ľudia by mali vedieť všetko.

A čo predtým, ako nikto nedával peniaze vládam, a to nielen korporáciám a iným súkromným dlžníkom? Oni robili. A publicita nebola vždy potrebná. Boli to však správni veritelia, ktorí zapadli do brettonwoodského systému. Napríklad Medzinárodný menový fond.

Bretton Woods Committee starostlivo formuluje svoje požiadavky: je potrebné vytvoriť globálny konsenzus o „minimálnych požiadavkách na dobrovoľné zverejnenie“ podrobností o takýchto úveroch, je potrebné vytvoriť stály systém podávania správ o záväzkoch všetkých a akýchkoľvek suverénnych úverov.  Áno, na celom svete. V záujme finančnej stability napr. Sú tu povedané všetky správne slová o transparentnosti a zodpovednosti Číny ako hlavného rozdeľovača peňazí na mnohých trhoch.

Vytvoriť globálny konsenzus – teda presvedčiť všetkých, aby dobrovoľne a s hudbou robili niečo, čo predtým nerobili a ani nechceli. Ako povedal klasik: „Neznesiteľné pri nútení, ale dobrovoľne – neznesiteľné!“

Som zvedavý, aké páky táto stará finančná stráž použije nabudúce proti Číne a aké budú účinné.

Čo máme pred sebou: zatiaľ zdvorilý pokus o obnovenie globálnej finančnej dominancie ani nie jednej krajiny (Spojené štáty americké), ale systému, ktorý stojí za štátmi aj za ich spojencami a nárokuje si univerzálne a úplné pokrytie. Mimochodom, tento systém utrpel škodu z jedného prostého faktu: v mnohých krajinách dnes vedia, že Západ síce teraz nemá veľa peňazí, ale Čína ich často má.

To znamená, že je to zároveň uznanie skutočnosti, že Čína úspešne vytvorila protiváhu, konkurenciu tomuto systému. Nie v globálnom meradle, ako si mysleli tvorcovia brettonwoodskej konštrukcie, ale táto súťaž minimálne podkopáva monopol starých majstrov svetových financií na poskytovanie pomoci štátom výmenou za všeobecne známe podmienky, ktoré ničia suverenitu týchto štátov.

AUTOR:  Dmitrij Kosyrev

ZDROJ

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d