Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Politici si síce podľa Gyárfášovej uvedomujú, že problémy občanov treba riešiť, ide však o spleť viacerých problémov, pričom ku každej téme je potrebné nájsť konsenzus či jednotné stanovisko.

Je otázne, či súčasná vláda bude schopná ešte obnoviť dôveru ľudí voči nej alebo ich nedôveru aspoň neprehlbovať. Pre TASR to skonštatovala sociologička Oľga Gyárfášová. Reagovala tak na výsledky posledného prieskumu Eurobarometra, podľa ktorých má vláda SR najnižšiu dôveryhodnosť spomedzi národných inštitúcií. Dôveruje jej 22 percent obyvateľov, nedôveruje 73 percent.

„Vláda na začiatku volebného obdobia vstupuje s istým kapitálom dôvery. Vidíme, že mnoho z kapitálu sa premrhalo a je otázka, či táto vláda bude schopná ešte nejakým spôsobom dôveru obnoviť alebo aspoň ďalej neprehlbovať,“ povedala Gyárfášová. Týka sa to aj parlamentu, kde sa dôveryhodnosť pohybuje niečo nad 20 percent, čo znamená, že aj časť voličov strán koalície je z ich výkonu sklamaná a vyjadruje to stratou dôvery.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Sociologička to odôvodňuje viacerými faktormi. Ľudia majú podľa nej pocit, že vláda nerieši ich problémy, že vládna koalícia rieši len problémy spoluvládnutia a koexistencie či personálne výmeny a presuny, čo obyvateľov nemusí zaujímať.

Aj v súvislosti s kritickou ekonomickou situáciu, infláciou či zdražovaním majú mnohí ľudia pocit, že sú zabudnutí a že verejné politiky nijakým spôsobom neprispievajú ku kvalite ich života

podotkla Gyárfášová.

Nízku dôveru označuje aj za akési vysvedčenie vláde pred druhým polčasom jej vládnutia. Viaceré prieskumy pritom ukazujú, že žiaden člen vlády nemá vyššiu dôveru ako nedôveru a ich celková bilancia ide „hlboko do mínusu“.

Do doterajšej práce vlády vstúpila podľa sociologičky aj pandémia ochorenia COVID-19, pri ktorej mali ľudia pocit, že sa nerieši dostatočne efektívne a že sa neustále riešili osobné spory medzi jednotlivými členmi vlády. Politici si síce podľa nej uvedomujú, že problémy občanov treba riešiť, ide však o spleť viacerých problémov, pričom ku každej téme je potrebné nájsť konsenzus či jednotné stanovisko.

Tvrdenie sociologičky, že si treba uvedomiť, že sa ide z krízy do krízy a sú veci, ktoré sú mimo dosahu vlády, je vytrhnuté z kontextu objektívnych faktorov pre všetky vlády, ktoré to zvládajú podstatne lepšie ako na Slovensku.

„Pandémia aj vojna veľmi negatívne vplývajú aj na operačný priestor, ktorý vláda môže mať. Mám na mysli najmä verejné financie, ktoré sú veľmi ovplyvnené aj nečakanými výdavkami a limitujú, čo môže vláda ľuďom poskytnúť,“ poznamenala Gyárfášová. Zároveň však zdôrazňuje, že by sa vláda nemala len vyhovárať, pričom práve je čas, keď by mala prísť s konkrétnymi opatreniami, ako sociálnu situáciu ľudí vylepšiť.

Podľa nášho redakčného názoru Gyárfášová zaujal rolu obhajcu vlády namiesto sudcu vlády, čo zaváňa nadbiehaním vláde,, ktorú opozícia kritizuje práve z nekompetentnosti a neschopnosti riadiť štát v čase krízy.

K tradične najdôveryhodnejším inštitúciám patrí armáda, ktorej podľa posledného prieskumu dôveruje 54 percent občanov. „Je to ten imidž férovosti, sily, ochrany, bezpečnosti,“ doplnila sociologička s tým, že armáda je tiež inštitúciou, v ktorej veľmi málo prepuknú korupčné škandály alebo prípady, ktoré by dôveru nejako výrazne narušovali.

Prieskum opäť ukázal, že Slováci viac dôverujú európskym inštitúciám. Na jednej strane je to podľa sociologičky dobré, ale súvisieť to môže aj s tým, že sú menej známe, menej sa prepierajú škandály či osobné problémy. „V niečom je to ako taká milostivá dôvera z nevedomosti,“ dodala Gyárfášová.

sk správy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.