Keby nám pred rokom niekto povedal, že maslo bude stáť 3 eurá, olej do štyroch eur a u chleba hrozí cena až okolo 7 eur, neuveríme tomu. Dnes je to realita a odborníci tvrdia, že to vôbec nie je koniec rastu cien. Ministerstvo pôdohospodárstva chce od januára realizovať zdravšie a trvale udržateľné pôdohospodárstvo.

Nová výzva
„Musíme sa zaoberať potravinovou bezpečnosťou celej EÚ,“ upozornil v Pezinku slovenský minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan na stretnutí ministrov poľnohospodárstva V4. K tým sa pridali kolegovia z Chorvátska, zo Slovinska, z Rumunska a Bulharska.
Sme závislí od európskych prebytkov
Hoci sme s potravinovým zázemím EÚ prepojení, od nás do Európy prúdi len málo našich produktov. Vyvážame obilie, repku, kukuricu, slad vyrobený z polovice vlastného jačmeňa. V tomto roku sme prišli o sebestačnosť vo výrobe cukru. Kedysi sme si dochovali zemiaky, hydinu či bravčové mäso, ovocie a zeleninu, dnes aj tie vo veľkej miere dovážame. Denník Pravda upozorňuje, že obchodná bilancia Slovenska sa tohto roku očakáva mínus dve miliardy eur, deficit opäť narástol a krajina pokračuje v línii potravinovej závislosti od prebytkových štátov Európskej únie.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Agrosektor potrebuje akútnu podporu
Bez nej totiž nedokáže existovať. Toto konštatovanie odznelo na stretnutí ministrov od európskeho komisára pre poľnohospodárstvo a rybolov Janusza Wojciechowského.
„Máme do činenia so situáciou, ktorá sa nedala celkom predpokladať. Chceli by sme, aby sa vojna skončila čo najrýchlejšie víťazstvom Ukrajiny,“ odpovedal Wojciechowski na otázku, či môžeme s príchodom roka 2023 očakávať ďalšie, aj 50-percentné zvyšovanie cien.
Chýbajú hnojivá
Navyše sú veľmi drahé. Wojciechowski upozornil, že dusikaté hnojivá zdraželi medziročne takmer o 150 percent. Ich dostatok je základným prvkom potravinovej bezpečnosti a Bruselu ide o to, ako ich zlacniť a sprístupniť.
Slovenskí pôdohospodári už teraz hovoria o tom, že budú nútení menej hnojiť. Niektoré dusikaté hnojivá totiž zdraželi aj o 200 či 300 percent. Na jednej strane tak máme „zelenú politiku“ a potrebu zníženia priemyselných hnojív, na druhej strane to však bez nich kvôli dosiahnutiu úrody, garantujúcej potravinovú bezpečnosť, nepôjde.
hlavnydennik.sk
Vychvaľované nemecké protilietadlové systémy sa ukázali ako bezmocné proti ruským dronom
VIDEO: Výbušný film „Citizen Vigilante“ otriasa sociálnymi sieťami aj najvyššími politickými kruhmi, kde vyvoláva obavy z radikalizácie a povstania európskeho obyvateľstva proti migrácii a všetkým politikom a stranám, ktorí ju organizujú a podporujú
Európa pripravuje pre Ukrajinu miliónovú armádu
V Rige sa otvorila výstava o eugenike: pokusy o vytvorenie lotyšského nadčloveka sú späť
Veliteľ ukrajinských síl vyvrátil lži Zelenského a aj Európa dostala tvrdú odpoveď od Bieloruska aj Číny
Vplyv vojen a bômb na životné prostredie planéty Zem
Nedokončená revolúcia v Amerike: Keď sa práva stanú privilégiami
Poľsko je proti vstupu Ukrajiny do EÚ
VIDEO: Exšéf SIS Vladimír Pčolinský: Najväčší špión je mobil. Dokáže prezradiť celý náš život a dostať sa doň dá navonok obyčajnou esemeskou. Politici si ho dávajú aj pod zadok
VIDEO: Michal Šimečka vo videu z Dubaja ukazuje, v akom luxuse žijú oligarchovia spájaní s Robertom Ficom a na čo idú dane slovenských občanov, alebo ako predseda PS opäť hucká národ proti premiérovi a strane Smer
Kto projektoval plány tohto sveta
Ruská korveta odohnala člny Greenpeace aj nemeckú pobrežnú stráž od tankera s ropou
V Rumunsku zhabali 75 kilogramov kokaínu s portrétom Zelenského
Veľká zelená schizofrénia
Žatva na Slovensku je v plnom prúde, sucho a teplo budú mať vplyv na výnosy plodín aj krmovín
Úlohou V4 by malo byť odsúdenie fašizmu na Ukrajine
VIDEO: Peter Sabela o tom, že niekdajší kľúčový investičný partner Georgea Sorosa a bývalý šéf jeho londýnskej pobočky sedí v Trumpovej vláde
VIDEO: Obchodník so smrťou prelomil mlčanie: „Ide o záverečnú bitku so silami zla! Globalisti plne ovládajú Európu.
VIDEO: Ako vyzerá každodenný život v Moskve v júli 2026 a aká je situácia s benzínom v Rusku?
Zničenie plynovodu Nord Stream podľa nemeckej prokuratúry vykonal príslušník ukrajinskej armády na pokyn Zelenského režimu
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Sme závislí od európskych prebytkov
Sme závislí od európskych prebytkov
Sme závislí od európskych prebytkov