Naopak dôvera v médiá hlavného prúdu je na Slovensku najnižšia za posledných osem rokov. Prieskum agentúry SANEP pre TA3 o dôvere k politickým stranám a ich lídrom prebiehal v období od 12. do 17. júna 2024 a zúčastnilo sa ho 1 950 respondentov.
Analýza britského výskumného centra Reuters pre štúdium žurnalistiky sa zase týkala dôvery Slovákov v médiá hlavného prúdu.
Podľa prieskumu agentúry SANEP pre TA3 je najdôveryhodnejším predsedom strany na Slovensku Robert Fico (Smer-SD), na druhom mieste je Michal Šimečka (PS), tretím najdôveryhodnejším lídrom strany na Slovensku je Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).
Premiérovi Robertovi Ficovi dôveruje 43 percent opýtaných, nedôveruje mu 51 percent.
Michalovi Šimečkovi dôveruje 31 percent, nedôveruje 58 % opýtaných. Ministrovi Šutajovi Eštokovi dôveruje 29 percent ľudí, naopak nedôveruje mu 51 percent.
Na štvrtom mieste sa umiestnil predseda KD Milan Majerský s dôverou 23 percent, nedôveruje mu 54 percent opýtaných.
Prvú päťku uzatvára líder SaS Branislav Gröhling, ktorému dôveruje 22 percent, nedôveruje mu 56 percent opýtaných.
Najmenšiu dôveru opýtaných si vyslúžil šéf hnutia Slovensko Igor Matovič, dôveruje mu 8 percent opýtaných, nedôveruje až 75 percent.
Prieskum prebiehal v období od 12. do 17. júna 2024 a zúčastnilo sa ho 1 950 respondentov.
Voľby by v júni vyhral Smer
Prieskum agentúry SANEP sa taktiež zameral na preferencie politických strán. Ak by sa parlamentné voľby konali v júni, víťazom volieb by bola strana Smer-SD. Druhé miesto by obsadilo Progresívne Slovensko a na tretej priečke by sa nachádzal Hlas-SD.
Strana Roberta Fica by získala 23, 4 percent hlasov, Progresívne Slovensko 20, 5 percenta a stranu Hlas-SD by volilo 14, 3 percenta opýtaných.
Na štvrtom mieste by skončilo KDH so ziskom 7, 4 percent hlasov, piata by bola mimoparlamentná Republika, ktorá by dostala 6, 4 percenta hlasov.
Do parlamentu by sa dostali aj SaS, ktorú by volilo 6, 1 percenta respondentov a SNS, ktorá by získala 5 percent hlasov.
Mimo parlamentu by skončili Aliancia-Szövetség, koalícia Slovensko Za ľudí, KÚ aj Demokrati.
Dôvera v médiá je na Slovensku najnižšia za posledných osem rokov, vyplýva z analýzy výskumného centra agentúry Reuters
Celková dôvera obyvateľov Slovenska v spravodajstvo dosahuje 25 percent. Vyplýva to z analýzy britského výskumného centra Reuters pre štúdium žurnalistiky (RISJ), podľa ktorého ide o vôbec najnižšiu hodnotu v SR za posledných osem rokov meraní, informuje v pondelok TASR.
Autori štúdie Digital News Report k Slovensku uviedli, že jedným z faktorov, ktoré znižujú dôveru verejnosti v tradičné médiá, je „trend mnohých politických lídrov, predovšetkým vládnych činiteľov, uprednostňovať samozvané alternatívne médiá, kde sa im dostáva nekritickej publicity, alebo sa spoliehajú na svoje profily na sociálnych sieťach“.
Z médií, ktoré boli do analýzy zahrnuté, Slováci najviac dôverujú verejnoprávnemu rozhlasu a televízii RTVS (56 percent) a súkromnej televíznej stanici TA3 (56 percent).
Najmenej raz týždenne sledujú Slováci spomedzi televíznych a rozhlasových staníc a tlače najčastejšie TV JOJ (44 percent), potom TV Markíza (43 percent) a napokon RTVS (41 percent). V online priestore sú to zase portály aktuality.sk (38 percent), topky.sk (27 percent) a sme.sk (20 percent).
Britská stanica BBC s odvolaním sa na závery analýzy RISJ napísala, že čoraz viac ľudí sa od spravodajstva odvracia, pretože ho považujú za depresívne alebo nudné.
Takmer štyria z desiatich (39 percent) respondentov celosvetovo uviedli, že sa niekedy alebo často aktívne vyhýbajú správam. V roku to tvrdilo 29 percent opýtaných. Autori poznamenali, že k tomuto fenoménu môže prispievať vojna na Ukrajine a na Blízkom východe. Vyhýbanie sa spravodajstvu je podľa nich na rekordnej úrovni.
Sledovanosť tradičných zdrojov spravodajstva, ako je televízia a tlač, za posledné desaťročie prudko klesla, zistila analýza, podľa ktorej mladší ľudia dávajú prednosť získavaniu správ online alebo prostredníctvom sociálnych médií.
Najpoužívanejšou sociálnou platformou je stále Facebook, hoci záujem oň dlhodobo klesá. Dôležitými zdrojmi informácií pre mnohých ľudí ostávajú YouTube a WhatsApp. Vzostup však zaznamenal TikTok a prvýkrát prekonal sociálnu sieť X (bývalý Twitter). Podľa autorov s tým súvisí aj nárast používania videa ako dôležitého zdroja online správ, predovšetkým medzi mladými ľuďmi.
Analýza Digital News Report je založená na prieskume YouGov z januára a februára, na ktorom sa zúčastnilo 94.943 dospelých zo 47 krajín.
Zdroj: startitup.sk / ta3.com / info.sk / InfoVojna
Miliónové prešľapy a odchádzajúci investori: Saková odkrýva zlyhania bývalej vlády
Viac ako 44 miliónov eur skvalitní život sociálne vylúčených ľudí a seniorov
Prezident Pellegrini prijal predstaviteľov školských odborov spoločne s ministrom školstva
Vystúpenie D.Trumpa v EP a rovnakú antimigračnú politiku žiadajú poslanci z vlasteneckých frakcií
Generál naložil Fedorovi Gálovi: Vždy, keď vyleziete z kúta, tak iba urážate Slovákov
Hrnko opravuje kaštieľ – kultúrnu pamiatku
Prekvapivá funkcia exministerky zdravotníctva. Dolinková má mať namierené do Prezidentského paláca
Kyjev priznáva kolaps svojich síl, keďže Rusko rýchlo postupuje v Donbase
Holandskej vláde hrozí rozpad. Dôvodom sú vraj rasistické výroky ministrov po útokoch na izraelských fanúšikov
Viktor Orbán: „Európa musí prehodnotiť protiruské sankcie“
Hodinový telefonát s Kremľom
VIDEO: Iný názor a fakty o vyrazili Denníku N a jeho osadenstvu poistky
Šutaj Eštok novinárom: Kde ste boli, keď sa spravodlivosť zneužívala na politickú pomstu?
Koniec mobilom na vyučovaní, ministerstvo predstavilo jasné pravidlá
Rýchly zásah väzenskej stráže zmaril vzburu v Ilave
VIDEO: Klimatické změny – fakta a mýty ve světle vědy aneb jak vědci rozbíjeli v českém parlamentu narativy o změně klimatu a globálním oteplování, které nejsou podle nich způsobeny lidskou činností, ale přirozenými vlivy, zejména zvýšenou sluneční aktivitou
VIDEO: Český herec Marek Vašut hovorí o cenzúre, ktorá sa na Západe stala normou a pripomína mu dobu pred rokom 1989, poznačenú rovnako ako dnes falošnosťou, oportunizmom a nútením myslieť všetkých rovnako.
Donald Trump za ministra zdravotníctva nominoval Roberta Kennedyho mladšieho.
VIDEO: Ruské jednotky vstúpili na územie Černihivskej oblasti a v dvoch dedinách nainštalovali ruské vlajky
Mánia zvaná „cookies“ – na SHMÚ!
zo sekcie
Slováci mesiac po atentáte na premiéra Roberta Fica najviac veria jemu aj jeho Smeru.
Slováci mesiac po atentáte na premiéra Roberta Fica najviac veria jemu aj jeho Smeru.
Slováci mesiac po atentáte na premiéra Roberta Fica najviac veria jemu aj jeho Smeru.