Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

„Tento chlapec je Nevedomosť. Toto dievča je Túžba. Dajte si pozor na oboch a na všetky ich vzdelanie, ale predovšetkým na tohto chlapca, pretože na jeho čele vidím napísané, čo je Doom, pokiaľ ten nápis nebude vymazaný.” —Charles Dickens, Vianočná koleda

Aký rok. Zdá sa, ako keby vládni Grinches a korporátni Scrooges pracovali nadčas, aby odčerpali zo sveta každú poslednú kvapku radosti, láskavosti a slobody.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Po nekonečných mesiacoch utápania sa v politickom šere a skaze by sme si všetci práve teraz mohli užiť trochu vianočnej nálady.

Žiaľ, Vianoce sa v posledných rokoch dostali do konfliktu, boli kooptované prebúdzajúcou sa komerciou, zahalené politickou korektnosťou a zbavené toľkej svojej krásy, svätosti a tajomstva. V skutočnosti sa sezóna dávania zmenila na sezónu získavania…a urážania sa.

Pre národ snehových vločiek sa Vianoce stali ďalším spúšťacím slovom.

Keď som bol dieťa v 50. rokoch minulého storočia, čaro Vianoc sa v školách propagovalo. V triede sme si zaspievali vianočné koledy. Na nástenke boli výrezy z betlehema spolu s usmiatou bucľatou tvárou Santu a Rudolfa. Všetci sme si veľmi dobre uvedomovali, že Vianoce sú čarovné.

Rýchlo vpred do súčasnosti a Vianoce sa stali krmivom pre politicky korektné kultúrne vojny.

V priebehu rokov sa vianočné obete v kampani na vytvorenie jedného veľkého národného bezpečného priestoru pohybovali od obľúbenej animovanej klasiky Rudolph the Red Nosed Reindeer (odsúdený za propagovanie šikanovania a homofóbie) až po oscarovú melódiu „Baby, vonku je zima“. (obvinený z toho, že je hymnou znásilnenia na rande), spieval všetkými od Deana Martina po Willa Ferrella a Zooey Deschanel vo filme Elf .

Na vianočnom zozname ohrozených druhov sú aj piesne ako „Deck the Halls“, „Santa Baby“ a „White Christmas“.

Jedna vydavateľská spoločnosť dokonca znovu vydala svoju vlastnú upravenú verziu slávnej básne Clementa Clarka Moora „Bola noc pred Vianocami“, aby sa viac starala o svoje zdravie: spoločnosť upravila Moorovu zmienku o Santa fajčiacom fajku („Peň fajky“ držal pevne v zuboch, / A ten dym, obkolesil mu hlavu ako veniec.“)

V politicky korektnej snahe vyhnúť sa urážke sa Vianoce neustále rúcajú.

Príkladov je veľa.

Školy po celej krajine sa teraz vyhýbajú všetkému, čo naráža na skutočný význam Vianoc, ako sú anjeli, Ježiško, stajne a pastieri.

V mnohých národných školách boli tiež zakázané vianočné koledy, vianočné stromčeky, vence a cukrovinky ako súčasť snahy vyhnúť sa akýmkoľvek odkazom na Vianoce, Krista alebo Boha. Jedna škola dokonca zakázala červenú a zelenú farbu s tým, že sú to vianočné farby, a teda nezákonné.

Študenti, ktorí boli požiadaní o zaslanie sezónnych pohľadníc vojenským jednotkám, dostali pokyn, aby im vyrobili „prázdninové pohľadnice“ a poučili, aby na svojich pohľadniciach nepoužívali slová „Veselé Vianoce“.

Mnohé školy premenovali svoje vianočné koncerty na „zimné prázdninové programy“ a označujú Vianoce ako „zimný festival“. Niektoré školy oslavy sviatkov úplne zrušili, aby neurazili tých, ktorí rôzne sviatky neslávia.

V Minnesote charterová škola zakázala vystavovanie plagátu pripraveného na propagáciu školskej ročenky ako darček k sviatku, pretože plagát obsahoval Jacka Skellingtona z Predvianočnej nočnej mory Tima Burtona a ďalšie svetské vianočné ikony, nehovoriac o slove „Vianoce“.

V New Jersey jedna školská štvrť zakázala na svojich sviatočných koncertoch tradičné vianočné piesne ako „Joy to the World“ a „Silent Night“. Stredná škola v New Jersey zrušila exkurziu, aby sa mohla zúčastniť predstavenia hry založenej na „Vianočnej kolede“ Charlesa Dickensa, pretože sa to niektorým mohlo zdať „urážlivé“.

V Texase bola učiteľka v Texase, ktorá vyzdobila svoje dvere scénou z „Vianoce Charlieho Browna“, vrátane vychudnutého stromčeka a Linusa, nútená to dať dole, aby sa študenti neurazili alebo sa necítili nepríjemne.

V Connecticute dostali učitelia pokyn, aby zmenili znenie klasickej básne „Twas the Night Before Christmas“ na „Twas the Night Before a Holiday“.

Vo Virgínii riaditeľ strednej školy diskutoval o tom, či by mohol spomenúť Santu alebo rozdávať cukríky, keďže sú to symboly Vianoc.

V Massachusetts bola trieda štvrtého ročníka požiadaná, aby vymenovala 25 vecí, ktoré im pripomínali Vianoce. Keď sa jedna mladá študentka spýtala, či môže uviesť „Ježiš“, jej učiteľka odpovedala, že by mohla dostať výpoveď, ak sa na zozname objavia meniny Vianoc.

Mimo škôl to nebolo oveľa lepšie, zmätené tými, ktorí sa hlásia k mylnej predstave, že ústava vyžaduje, aby bolo na verejných miestach zakázané čokoľvek náboženského charakteru.

V jednom meste v Západnej Virgínii, hoci scéna s jasličkami (jedna z 350 svetelných exponátov na každoročnom festivale svetiel v meste) zahŕňala pastierov, ťavy a vodiacu hviezdu, hlavné atrakcie – Ježiša, Máriu a Jozefa – nikde nenašli. obavy z odluky cirkvi od štátu.

V Chicagu boli organizátori nemeckého trhu Christkindl informovaní, že verejný vianočný festival nie je miestom pre vianočný príbeh. Úradníci sa obávali, že klipy z filmu „The Nativity Story“, ktoré sa mali hrať na festivale, by mohli spôsobiť urážku.

V Delaware bolo skautskému oddielu zakázané nosiť na každoročnom sviatočnom sprievode v meste nápisy „Veselé Vianoce“.

Je zrejmé, že Vianoce sa stali jednou z mnohých obetí v pomýlenom spore o takzvanú „odluku cirkvi od štátu“, spor, ktorý vyvolal znepokojujúci a protiústavný pokus o dezinfekciu verejných miest, ktoré sa odvolávajú na Boha alebo náboženstvo.

Napriek tomu existuje skutočne jednoduché riešenie tohto každoročného úzkosti, či môžu študenti a učitelia vystavovať plagáty súvisiace s Vianocami, nosiť vianočné farby červenej a zelenej alebo spievať vianočné piesne, a to je pre vládnych úradníkov, aby prestali byť takýmito humbukmi a vytvorili pulzujúce, otvorené prostredie, kde môže prekvitať všetok prejav.

Hoci prvý dodatok zakazuje vláde vnucovať ľuďom náboženstvo alebo podporovať jedno konkrétne náboženstvo pred iným, neexistuje žiadny legitímny právny dôvod, prečo by ľudia nemohli slobodne oslavovať toto obdobie alebo si navzájom priať veselé Vianoce alebo dokonca spomenúť slovo Vianoce.

Koniec koncov, prvý dodatok potvrdzuje právo na slobodu náboženstva, nie slobodu náboženského vyznania.

V nádeji, že vyjasníme právne nedorozumenie týkajúce sa toho, čo robiť a čo nie pri oslave Vianoc, Ústavné otázky a odpovede inštitútu Rutherford Institute na tému „ Dvanásť pravidiel Vianoc “ poskytujú základné usmernenia pre zákonné slávenie Vianoc v školách, na pracoviskách a inde.

Napriek tomu, že Vianoce môžu byť „spúšťačom“ na očistenie Vianoc od verejných miest, vládnych fór a prejavov – s výnimkou prípadov, keď profitujú z Corporate America –, sú neoddeliteľnou súčasťou väčšieho trendu v posledných rokoch obmedzovať slobodu prejavu a pošliapať tú prvú. Zmena pod nohami.

Čomukoľvek, čo by mohlo vyvolať strašidlo kontroverzie, sa za každú cenu vyhýbame.

Sme svedkami objavenia sa nevysloveného, ​​ale súdom schváleného práva, práva, ktoré sa v ústave vôbec neobjavuje a napriek tomu sa zdá, že na každom kroku prevyšuje prvý dodatok: právo nebyť urazený.

Týmto spôsobom, podporovaný frázami ako „zločiny z nenávisti“, „šikanovanie“, „extrémizmus“ a „mikroagresia“, sa sloboda prejavu obmedzila na starostlivo vybudované „zóny slobody prejavu“, ktoré sú kriminalizované, keď je príliš blízko k spochybneniu status quo, zahanbený, keď naráža na politicky korektné ideály, a náhubok, keď sa zdá nebezpečný.

Pri najmenšom náznaku problémov majú vládni úradníci (a korporácie) sklon zahodiť čokoľvek, čo by mohlo byť nežiaduce.

Napriek tomu, keď je všetko povedané a urobené, policajný štát skutočne chce národ snehových vločiek, šmejdov a napaľovačiek kníh: legalistický, netolerantný, elitársky, piskľavý štát okoloidúcich, ktorí sú ochotní sa navzájom obracať a udávať jeden druhému za ten najmenší priestupok. , pričom nie je schopný prezentovať jednotný front proti hrozbám, ktoré predstavuje vláda a jej kabala agentúr ničiacich ústavu a korporátnych partnerov.

Chcete vedieť, prečo je táto krajina v takom stave, v akom sa nachádza?

Odpoveď je rovnaká bez ohľadu na to, aký problém môže byť, či už ide o ekonomiku, vládnu korupciu, policajnú brutalitu, nekonečné vojny, cenzúru, klesajúcu mieru gramotnosti atď.: každý z týchto problémov môže byť spôsobený skutočnosťou, že „ my ľudia“ prestali myslieť na seba a prenechali zodpovednosť za svoj život a blaho vládnemu subjektu, ktorý v nás vidí len užitočných idiotov.

Grécky filozof Sokrates veril v to, že naučí ľudí myslieť samostatne a v slobodnú výmenu myšlienok. Za svoje úsilie bol obvinený z kazenia mládeže a odsúdený na smrť. Jeho dedičstvo však žilo ďalej v sokratovskej metóde vyučovania: kladenie otázok, ktoré pomáhajú mladým aj starším objavovať odpovede tým, že sa učia myslieť sami za seba.

Teraz hrozí zánik aj schopnosti samostatne myslieť.

Ako raz poznamenal Rod Serling, tvorca klasickej sci-fi série Twilight Zone a jeden z najpozoruhodnejších komentátorov ľudskej povahy: „Vyvíjame nové obyvateľstvo. Taký, ktorý bude veľmi selektívny, pokiaľ ide o obilniny a automobily, ale nebude schopný myslieť.“

V našej spoločnosti čelíme obrovskej hrozbe vyplývajúcej z tohto úsilia vymazať našu históriu a tradície, aby sme vytvorili sacharózny pohľad na realitu. V tomto procese vytvárame schizofrenický svet, v ktorom môžu vyrastať naše deti, a nie je ani zdravý, ani neprinesie ľudí, ktorí budú schopní čeliť výzvam budúcnosti ovládanej totalitným režimom.

To objasňujem vo svojej knihe Battlefield America: The War on the American People a v jej fiktívnom náprotivku The Erik Blair Diaries , realitu nemôžete dezinfikovať. Nemôžete vydrhnúť každú nepríjemnú myšlienku alebo nápad. Nemôžete uzákoniť toleranciu. Nemôžete vytvoriť dostatok bezpečných priestorov, aby ste sa vyhli škaredosti, ktorá sa skrýva v srdciach mužov a žien. Proti nevedomosti sa nedá bojovať zbraňami policajného štátu.

Čo však môžete urobiť, je zintenzívniť hru.

Rozhodnite sa pre láskavosť pred strohosťou a zdvorilosť pred cenzúrou. Vyberte si mier pred politikou a slobodu pred fašizmom. Nájdite spoločnú reč s tými, ktorých politika, názory alebo životný štýl sa nemusia zhodovať s vašimi.

Prispieť k tomu, aby bol svet o niečo svetlejší a ľahší a možno, len možno, budeme mať šancu vyhrabať sa z tejto diery.

John W. Whitehead a Nisha Whitehead

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.