Bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraj Draxler vo svojej glose komentoval spôsob overovania faktov v podaní osadenstva redakcii médií, ktoré stoja v čele politicky aktívnej žurnalistiky a korporátnej mainstreamovej propagandy.

Portál 360 robí „fact-checking“ výrokov politikov. Ten ale nemá s overovaním pravdivosti veľa spoločného. Tentoraz sa ale aj oproti predošlým prípadom skutočne prekonali:
Rozhodli sa „overiť pravdivosť“ výroku predsedu vlády, že Ukrajina už mala takmer podpísaný mierový dohovor s Ruskom na jar 2022, ale Západ presvedčil Zelenského, aby to nerobil.
Portál sa preto obrátil, a teraz pozor, na veľvyslanca Spojeného kráľovstva. Ten povedal, že to nie je pravda, Ukrajina sa pre nepodpísanie rozhodla sama.
Ako – môže byť redaktor ešte hlúpejší?
Po prvé, načo sa obracať na veľvyslanca, keď ide o oficiálne stanovisko britskej vlády, to nemá žiadnu logiku.
Po druhé, britská vláda má všetky dôvody popierať účasť na tlaku na Zelenského.
Po tretie, a to je to hlavné: veď k celému prípadu existuje napríklad svedectvo pomerne nezávislého účastníka. Dohodu na najvyššej úrovni sprostredkúval vtedajší izraelský premiér Naftali Bennett.
A ten o pár mesiacov neskôr podrobne porozprával na záznam, ako sa to dohadovalo a priamo on povedal, že Západ to intervenciou prekazil a že on, Bennett, si myslí, že to bola chyba. Ak už niekto je tu pomerne objektívnym účastníkom, tak hádam človek, ktorá nie je ani proukrajinský ani proruský (a preto hral úlohu sprostredkovateľa). Ale nie, oni takýto drobný detail, toto svedectvo, úspešne zamlčia.
Ten fact-checking je niečo také, ako keby si redaktorka 360, s prepáčením, v kaviarni prdla. Čašník, čo stojí vedľa nej, ukáže na ňu, ale ja vykonám objektívny fact-checking tak, že sa opýtam jej, alebo jej priateľa. Oni to poprú. No further questions, case closed.
To kde sa učili takéto žurnalistické štandardy?
(Mimochodom, to, že to celé s mierovými rokovaniami bolo veľmi zvláštne, ukazuje aj prípad jedného z kľúčových ľudí v celom D. Kirejeva, ktorý bol za zvláštnych okolností zastrelený – agenti štátnej bezpečnosti SBU ho strelili do hlavy, keď vychádzal zo svojho domu. Potom tvrdili, že majú telefonické nahrávky, ktoré dokazujú, že spolupracoval s Rusmi. Nič ale nezverejnili.
Naopak, ako samotná SBU tak aj poradca Zelenského neskôr tvrdili, že v prípade jeho vraždy išlo o „tragické nedorozumenie“ medzi tajnými službami. WTF.)
Druhý príklad, už tradičný: Denník N a ich podpora banderovskej propagande, ktorú cez denník šíri istá Iryna Puškar. Aj tá sa tentokrát ale prekonala:
Má rozhovor s nejakou akože vedkyňou, „odborníčkou“ na „rušizmus, teda ruský fašizmus“.
V rozhovore táto pani vysvetľuje, Rusko ovládol „totalitný svetonázor“ v rámci ktorého je Rusko „superkrajina, supercivilizácia… Preto môže Rusko urobiť čokoľvek vrátane zničenia celých národov a krajín, napríklad „neexistujúcich“ Ukrajincov… podľa tohto svetonázoru je Rusko krajina civilizácia a nekončí sa hranicami dnešnej Ruskej federácie. Chce obsadiť celý euroázijský kontinent od Lisabonu po Vladivostok. V tomto chápaní sa všetky krajiny a všetci ľudia musia stať Rusmi, musia byť súčasťou „ruského sveta“, totalitného neoimpéria pod vedením FSB… Je to vykonávanie kolektívnej Putinovej vôle zničiť slobodu európskej civilizácie bez ohľadu na to, či ste Slovák, Bulhar, Ukrajinec, Nemec, Čukč, Dagestanec alebo ktokoľvek iný.“
No a podobné bláboly, ako vraj Rusi neuznávajú iné národy a ako vraj Rusko nevie a nechce nič iné, len všetko obsadiť a zmeniť celý svet. A je to vraj jej vedecký pohľad na svet.
Samozrejme, v rámci žurnalistickej objektivity sa tu ani v iných podobných textoch neobjaví, že napríklad Putin mnohokrát zdôraznil, že Ukrajinci sú samostatný národ, aj pred inváziou aj po nej (vrátane svojej dlhej eseje pred inváziou, ktorá býva ťažko dezinterpretovaná, pritom si ju stačí proste prečítať).
No a ľudia, ktorí sú presne nástrojom hybridnej vojnu proti Rusku, takýmito textami, budú na iných fórach niečo spôsobne vykladať o potrebe objektivity, o fact-checkingu a podobne.
Nastavia si niekedy zrkadlo? Zjavne je to málo pravdepodobné.
Zdroj: Facebook Juraj Draxler / InfoVojna
Rusko posiela odkaz Európe: Hrali ste sa na impérium, teraz príde trest
Bezprecedentný krok v USA! Znížili počet vakcín pre deti
Násilie, o ktorom elity mlčia: Silvestrovská noc odhalila kolaps Európy
Útok USA na Venezuelu: karibský faktor ropnej intervencie
OSN: Americká vojenská operácia vo Venezuele podkopáva medzinárodné právo
VIDEO: „Svet sa netočí len okolo Venezuely. Venujme pozornosť vývoju v Iráne. Dejú sa tam prevratné veci a schyľuje sa k zmene režimu,“ upozorňuje bývalý šéf slovenskej civilnej kontrašpionáže Peter Tóth
VIDEO: Profesor Jeffrey Sachs v svojom prejave v OSN odsúdil americkú vojenskú agresiu vo Venezuele
Elektromobily pod paľbou kritiky: Rastúce požiare a explózie batérií upozorňujú na skryté riziká
Orbán: O Benešových dekrétoch budem hovoriť so slovenským premiérom
Britská vláda chce vydávat digitální ID hned po narození
Meteorológovia bijú na poplach: Druhá vlna snehu prinesie chaos, hrozí 2. stupeň výstrah
6. január – Malý Vodokres
Český premiér obvinil ukrajinského veľvyslanca z porušenia etikety
CIA manipuluje Trumpa proti Putinovi
VIDEO: „Americký útok proti inému členskému štátu NATO by znamenal koniec všetkého,“ vyhlásila dánska premiérka Mette Frederiksenová v reakcii na snahy Donalda Trumpa anektovať Grónsko k Spojeným štátom
Fínsko tvrdí, že von der Leyenová buduje Štvrtú ríšu
Babišova vláda schválila svoje programové vyhlásenie
VIDEO: Harabin radí Ficovi využiť situáciu a zbaviť sa amerického Westinghousu za 15 miliárd
Maduro bol privedený na súd s putami na nohách: “Som prezident Venezuely. Považujem sa za vojnového zajatca”
Dĺžka života ukrajinského pešiaka v sektoroch frontu, kde operujú ruské bombardéry Su-34, nepresahuje 4 hodiny
zo sekcie
“Seriózna” žurnalistika alebo dva príklady, ako u nás podľa exministra školstva Draxlera funguje overovanie faktov v réžii dua korporátnej mediálnej propagandy 360tka & Denník N
“Seriózna” žurnalistika alebo dva príklady, ako u nás podľa exministra školstva Draxlera funguje overovanie faktov v réžii dua korporátnej mediálnej propagandy 360tka & Denník N
“Seriózna” žurnalistika alebo dva príklady, ako u nás podľa exministra školstva Draxlera funguje overovanie faktov v réžii dua korporátnej mediálnej propagandy 360tka & Denník N