Kabinet českého premiéra Andreja Babiša v pondelok na svojom treťom riadnom zasadnutí schválil programové vyhlásenie vlády. Pripravené ho mal od konca októbra. Za svoje priority v ňom označil zabezpečiť prijateľné ceny energií, nezvyšovať dane či zastropovať vek odchodu do dôchodku. Zaviazal sa tiež zrušiť koncesionárske poplatky či neprijať euro. O schválení v pondelok informovala televízia ČT24, píše spravodajkyňa TASR v Prahe.
Na tlačovej konferencii po rokovaní vlády Babiš potvrdil, že programové vyhlásenie kabinet schválil v pôvodnom znení. Poslaneckej snemovni ho pošle spoločne so žiadosťou o vyslovenie dôvery. „Ako máme vo zvyku, tak náš program, ako aj v minulosti, budeme verejne vyhodnocovať, asi polročne, a určite budeme skladať účty všetkým občanom ČR… vyznačíme veci, ktoré sú plnené, ktoré sa plnia a ktoré nie sú plnené a prečo,“ povedal predseda českej vlády.
Takmer 40-stranový dokument koalícia zverejnila začiatkom novembra, keď ho poslala aj prezidentovi Petrovi Pavlovi. Toho zaujímala najmä oblasť zahraničnej politiky a obrany, ku ktorej mal aj výhrady. Koalícia v dokumente uvádza, že ČR je zvrchovaným členským štátom EÚ a pevným spojencom NATO, k Rusku ako agresorovi na Ukrajine sa v ňom však nevyjadruje, rovnako ani k pomoci Kyjevu.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Pavel repce
Prezident na to reagoval, že mu v návrhu chýba bezpečnostný a zahraničnopolitický kontext. Je podľa neho dôležité jasne uviesť, kto alebo čo ohrozuje bezpečnosť a prosperitu Česka, a tiež uistiť spojencov, že ČR si bude naďalej plniť svoje záväzky, prípadne ako sa jej postoj voči EÚ a NATO zmení. Vyjadril nádej, že vláda to do dokumentu doplní. To sa však nestalo.
Koaličná rada vzala podľa Babiša prezidentove pripomienky na vedomie, ale dokument určite meniť nebude. „Myslím si, že sa v zahraničnej politike správame veľmi transparentne… Nemáme žiadnu zmenu zahraničnej politiky a je veľkým vyznamenaním pre našu krajinu, že na Druhý sviatok vianočný mi volal (americký) prezident (Donald) Trump. Volal iba poľskému prezidentovi a mne. Máme jasných spojencov a nie je žiadna debata o tom, že by sa niečo menilo,“ podotkol Babiš.

Programové vyhlásenie obsahuje napríklad záväzok strán nezvyšovať počas nasledujúceho volebného obdobia žiadne dane, zastropovať vek odchodu do dôchodku na 65 rokoch, vrátiť zľavy na cestovné pre študentov a seniorov na 75 percent, ako to bolo počas predchádzajúcej Babišovej vlády, či zaviesť nulovú DPH z liekov na predpis.
Vláda chce stanoviť nástupný plat policajtov, hasičov, colníkov, učiteľov a vojakov po absolvovaní základnej prípravy na 50.000 korún (vyše 2000 eur). Za jednu z priorít označila dostupné bývanie. Kabinet tiež sľubuje, že zruší koncesionárske poplatky pre Českú televíziu a Český rozhlas, avšak dodáva, že chce zachovať ich nezávislosť. Okrem toho sa napríklad zaviazal k nulovej tolerancii voči nelegálnej migrácii.
Babiš Turka na post ministra životného prostredia nakoniec navrhne
Český premiér Andrej Babiš v stredu odovzdá prezidentovi Petrovi Pavlovi návrh na vymenovanie poslanca Filipa Turka za ministra životného prostredia. Povedal to v pondelok po rokovaní vlády, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
„Riešili sme to ráno na koalícii (koaličnej rade, pozn. TASR) a na želanie Motoristov to tam ponesiem,“ reagoval premiér na otázku, či prezidentovi v stredu na spoločnom novoročnom obede na Pražskom hrade predloží aj návrh, aby do funkcie šéfa rezortu životného prostredia vymenoval čestného prezidenta Motoristov.
Babiš v rozhovore pre Deník nedávno uviedol, že by Turek mal dostať šancu. „Za mňa je pán Turek tvárou Motoristov. Vyhral im európske a de facto aj naše voľby. Tie hlúposti a neprijateľné veci, ktoré mal robiť v minulosti, väčšinou popiera alebo (sa) nejako obhajuje. Keby ich urobil, je to samozrejme neprijateľné, ale asi by si zaslúžil dostať šancu,“ uviedol vtedy Babiš.

Turek v pondelok pri príchode na koaličnú radu zopakoval, že Motoristi iného kandidáta na ministra životného prostredia nemajú. Dúfa, že prezident názor na jeho osobu zmení. Zároveň podotkol, že ide o vládu premiéra a nie prezidenta.
Pavel sa v minulosti opakovane vyjadril, že má s nomináciou Turka problém a podľa neho by vôbec nemal byť členom vlády. Po stretnutí s ním krátko pred Vianocami uviedol, že osoba s takýmto správaním a vystupovaním, aké má Turek, nemôže byť ministrom. Zároveň predpokladal, že z týchto dôvodov ho predseda vlády na ministra nenavrhne. Pavel vtedy zdôraznil, že premiér je povinný chrániť ústavné hodnoty.
Pražský hrad v pondelok pre stanicu ČT24 potvrdil, že pozícia prezidenta ohľadom vymenovania Turka za ministra sa nijako nezmenila.
/ hlavnydennik.sk /
Putinov poradca ocenil slovenského vydavateľa, jeho najnovší preklad aj slovenských čitateľov
Šimkovičová o novele o dovoze predmetov kultúrnej hodnoty: Chránime kultúrne hodnoty Slovenska!
Putin vracia „morskú príšeru“ do služby. Najhoršia nočná mora sa stáva skutočnosťou
„Lietajúce márnice“ NATO sa ponáhľali na Ukrajinu: Aliancia v panike evakuuje elitu po odvetnom útoku
Konflikt záujmov? Český europoslanec vysvetľuje členstvo v zbrojárskom think-tanku
Putin odhalil veľké vojenské tajomstvo po údere „Orešnikom“ na Ukrajinu
Zelenskyj poslal Putinovi otvorený list
Dopustil sa Prezident Trump velezrady?
Tajná manipulace CIA s počasím odhalena: Dokumenty ukazují šokující program
Nemeckí liberálni vedci technicky rehabilitujú ukrajinský nacizmus
Slováci sú pobúrení: Prečo tu neveje slovenská vlajka?
STOP mobilom na priechodoch, jazda po chodníkoch sa končí
Káva zlacnela takmer o tretinu: Analytik prezradil, či sa to prejaví aj v slovenských obchodoch
Umelá inteligencia (AI) ohlasuje posthumánnu éru ekonomických, sociálnych a morálnych otrasov
Ľudská rasa sa so všetkou svojou múdrosťou zabíja sama
Európa chce Rusku vnútiť druhú severnú vojnu
V Černigovskej oblasti bol zničený sklad s raketami „Patriot“
VIDEO: Péter Magyar tvrdí, že EÚ sa vráti k nákupu ruského plynu, pretože je lacnejší. Nový maďarský premiér sa v mnohých otázkach začína podobať na svojho predchodcu Viktora Orbána
VIDEO: Jan Kraus o novinároch, z ktorých sa stali politickí aktivisti, o súčasnom stave spoločnosti a médií, ktoré podľa neho nehľadajú pravdu, ale aj o svojej talkshow či zaujímavých podcastoch Joea Rogana a ďalších
EÚ rozbieha program, ktorého sa obáva dokonca aj Zdechovský
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Babišova vláda schválila svoje programové vyhlásenie
Babišova vláda schválila svoje programové vyhlásenie
Babišova vláda schválila svoje programové vyhlásenie