Slovanské Noviny

13. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Šéf Súdnej rady Mazák na hulváta pripúšťa porušovanie zákonov, ústavy kvôli korona-opatreniam. Fico reagoval tvrdým otvoreným listom členom rady

11.11.2020

39Bývalý trojnásobný premiér Robert Fico napísal list všetkým členom súdnej rady SR, aby okamžite posúdili udržateľnosť funkcie Jána Mazáka.

S súvislosti so škandalóznymi výrokmi predsedu Súdnej rady SR Jána Mazáka, zaslal predseda strany SMER – sociálna demokracia Robert Fico list všetkým členom súdnej rady SR, aby okamžite posúdili udržateľnosť funkcie Jána Mazáka, ktorý otvorene pripúšťa porušovanie zákonov a ústavy.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Otvorený list zverejňujeme v plnom znení:

Vážený člen súdnej rady SR,
    
dovoľujem si obrátiť sa na Vás ako na člena Súdnej rady Slovenskej republiky v období, kedy je právny štát v našej krajine vystavený mnohým ohrozujúcim výzvam. Oceňujem Vašu prácu a vyslovujem presvedčenie, že Súdna rada Slovenskej republiky s významnými právomocami v oblasti justície bude svojimi rozhodnutiami prispievať k stabilizácii právneho systému. 
    
Slovenská republika ma dostatočne prepracovanú ochranu základných práv a slobôd v každej situácii. I keď sa dnes Slovensko nachádza z dôvodu boja proti pandémii COVID-19 v núdzovom stave, príslušné ústavné zákony, zákony a iné právne predpisy tvoria vyvážený systém kontrolných mechanizmov, ktorý pri jeho plnom rešpektovaní znemožňuje zvýhodňovanie alebo zneužívanie zákonodarnej, súdnej alebo výkonnej moci. Plne sa stotožňujem so stanoviskom verejnej ochrankyne práv zo 7. októbra 2020, ktorým sa obrátila na výbor NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny: „Aj keď ochrana života a zdravia v čase boja s pandémiou musí byť najvyššou prioritou, nesmieme zabúdať, že všetky zásahy do ústavne zaručených práv a slobôd fyzických a právnických osôb musia byť vykonávané na základe nespochybniteľného ústavného rámca. Iba tak je možné zachovať charakter demokratického a právneho štátu.“
    
Spoločne vnímame celý rad rozhodnutí, ktoré vyvolávajú pochybnosti z hľadiska ich ústavnosti a zákonnosti, vrátane rozhodnutí Najvyššieho súdu SR o väzbe sudcov, resp. bývalých sudcov nerešpektujúcich rozhodnutia Ústavného súdu SR. S ďalšími poslancami NR SR využívam všetky legitímne nástroje na ochranu práv a slobôd fyzických a právnických osôb, či na posúdenie ústavnosti zvolených postupov. Ako príklad by som uviedol úspešné podania na Ústavný súd SR vo veci nesúladu niektorých zákonov s Ústavou SR. Boj proti pandémii, ani žiadna iná skutočnosť nemôže byť v štáte, ktorý chce byť demokratickým a právnym, dôvodom na svojvoľné porušovanie Ústavy SR a zákonov, ani na jeho schvaľovanie, či opomínanie. Ešte raz zdôrazňujem, že disponujeme dostatočne vyspelým právnym poriadkom, aby sme všetky krízové situácie zvládali demokraticky a právne.

V duchu vyššie uvedeného vyjadrujem mimoriadne vážnu obavu nad úmyselným postojom predsedu Súdnej rady Slovenskej republiky Jána Mazáka, ktorý verejne prezentoval v Denníku N pod názvom „Covid-19 učí viac byť človekom než právnikom“. Aby nedošlo k nedorozumeniam alebo k pocitu vytrhávania myšlienok z kontextu, prikladám k tomuto listu plné znenie stanoviska Jána Mazáka.

Ján Mazák, nie ako emeritný právnik, ale ako predseda Súdnej rady Slovenskej republiky, bývalý predseda Ústavného súdu Slovenskej republiky a bývalý generálny advokát Súdneho dvora Európskej únie utilitárne politicky vyslovuje otvorene názor, že aj keď sa v boji proti pandémii objavujú opodstatnené námietky voči čistote právnych a legislatívnych riešení alebo oprávnené protesty proti porušovaniu základných práv a slobôd a že niektoré pochybenia priam volajú po právnickej kritike a súdnych rozhodnutiach, tak v boji proti týmto pochybeniam dostaneme zo súdnych budov len rozsudky, nálezy konštatujúce porušenie práv, slobôd, ľudskej dôstojnosti, nič viac. Ján Mazák priamo vo svojom stanovisku podporuje porušovanie Ústavy SR a zákonov, ak k nemu dochádza z dôvodu boja proti pandémii.

Vážený člen súdnej rady SR,

ako som uviedol, zo strany Jána Mazáka ide o politicky utilitárne stanovisko, ktoré má napomáhať súčasnej vládnej moci, ktorá je na dennej báze konfrontovaná s prípadmi hrubého porušovania základných práv a slobôd a neústavnosťou postupov. Stanovisko Jána Mazáka je v príkrom rozpore, je nezlučiteľné s výkonom funkcie predsedu Súdnej rady Slovenskej republiky, od ktorého by sa očakávalo striktné dodržiavanie ústavného rámca, a nie nabádanie na jeho porušovanie a schvaľovanie takéhoto porušovania. Ide o prejav hrubého právneho nihilizmu, nebezpečnejšieho o to viac, že sleduje politické ciele. Prirodzene očakávam, že sa od myšlienok Jána Mazáka budete otvorene dištancovať a že predmetom rokovania Súdnej rady Slovenskej republiky bude v čo najkratšom čase diskusia o udržateľnosti pozície Jána Mazáka ako predsedu Súdnej rady Slovenskej republiky. 

S úctou

doc. JUDr. Robert Fico, CSc.

V Bratislave, dňa 10. novembra 2020

Zdroj: InfoVojna

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.