Slovanské Noviny

28. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Šéf slovenského rezortu zahraničia robí obrovskú hanbu našej vlasti a diplomacii pred celým svetom. Káčer verejne označil susedné Maďarsko za nedemokratickú krajinu

„Ja už som si zažil svoj permanentný „shitstorm“ z Maďarska, pretože čokoľvek poviem, tak ma tam idú užrať. Už aj pán Soros mi môže závidieť moju popularitu v maďarských médiách,“ vyhlásil ďalej slovenský minister zahraničia.

Predstaviteľ maďarského ministerstva zahraničných vecí Tamás Menczer vo štvrtok na Facebooku vyzval slovenského ministra zahraničných vecí Rastislava Káčera, aby o Maďaroch hovoril s úctou. Štátny tajomník maďarskej diplomacie zodpovedný za bilaterálne vzťahy tak reagoval na Káčerova kritické slová o Maďarsku.

„Podľa mojich vnútorných kritérií Maďarsko nie je demokraciou západného typu. Ja to takto vnímam a je mi to veľmi ľúto, ale je jediná krajina Európskej únie, ktorá nie je plnohodnotnou demokraciou západného typu. A nie je to len môj názor, je v tom väčšinový súhlas Európskeho parlamentu a Európskej komisie a aj kolegovia, s ktorými diskutujem, to vnímajú rovnako,“povedal v pondelok Káčer v rozhovore pre aktuality.sk.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Šéf slovenskej diplomacie pravidelne hovorí veľmi kriticky o maďarskom premiérovi. „Musíme pripomenúť, že Viktora Orbána maďarský ľud zvolil s rekordnou podporou už štvrtýkrát za sebou,“ podčiarkol Menczer s poznámkou, že rozhodnutie Maďarov si musí ctiť ešte aj slovenský minister zahraničných vecí.

„Viktor Orbán funguje ako ruská propaganda,“ doplnl Káčer. „Ja už som si zažil svoj permanentný „shitstorm“ z Maďarska, pretože čokoľvek poviem, tak ma tam idú užrať. Už aj pán Soros mi môže závidieť moju popularitu v maďarských médiách,“ vyhlásil ďalej slovenský minister zahraničia.

Káčer k otázke V4 poznamenal, že nikdy to nebol monolitný blok, ako by chcel premiér Viktor Orbán.

„Často sme išli do európskych diskusií, kde sme Slováci a Česi mali podobnú pozíciu. Dnes máme Slovensko, Česko a Poľsko veľmi blízku pozíciu. Dnes V4 vyzerá skôr ako V3 plus 1, najmä vo veľkých politických témach,“ dodal Káčer.

Orbán je podľa maďarského štátneho tajomníka zástancom mieru a je proti sankciám. „Maďari ho poverili aj súčasným zvládaním krízy po migrácii a koronavíruse. Toto je tá stabilita, čo pre Slovensko nie je úplne charakteristické. Minister Káčer by možno urobil lepšie, keby sa zaoberal vlastnou krajinou, ktorá je neustále vo vládnej kríze,“ uzavrel Menczer.

Káčer sa v rozhovore posťažoval, že Slováci vo vzťahu k Ukrajine prejavujú nedostatok empatie. Ocenil však Hegerovu odvolanú vládu, že koná proti vôli občanom.

„Napriek tomu, že verejná mienka je zlá a dezinformácie tu fungujú úspešnejšie ako inde, Ukrajine pomáhame. Napriek verejnej mienke patríme medzi lídrov v pomoci na počet obyvateľov a na HDP. Keď sa pozrieme na humanitárnu pomoc, na pomoc v zbrojnej technike, tam tiež patríme k absolútnym lídrom,“ pochválil sa Káčer.

„To, čo vidíme zo strany Ruska, má mnoho fašistických a nacistických čŕt. Nič sa nepodobá viac na konanie Adolfa Hitlera v roku 1939, ako konanie Vladimira Putina voči svojim susedom, ale aj voči nám. Rétorika, ktorú používa vôbec voči Západu, má nacistické črty,“ uviedol v rozhovore na adresu Ruska.

Šéf slovenskej diplomacie komentoval aj tzv. ruskú propagandu, ktorá pôsobí voči Českej Republike, Maďarsku, Pobaltiu a Poliakom. „Na každú krajinu majú svoju vlastnú stratégiu, ale z nejakých dôvodov sme sa práve my dostali do situácie, keď naše politické elity začali pôsobiť ako ruskí konšpirátori a propagandisti. Práve preto to má účinok, pre nič iné. Ak by naše elity zostali jednotné a vedeli, kde je sever, vedeli, že Rusko je pre nás nebezpečenstvo a nenechali sa kúpiť, tak by to ani u nás tak dobre nefungovalo,“ zakonšpiroval si Káčer.

Celý rozhovor si môžete prečítať TU.

Kto je Rastislav Káčer

Pokračujúce snahy predstaviteľov Slovenskej republiky podporovať vojenský konflikt na Ukrajine namiesto hľadania mierového riešenia majú svoj základ aj v kariérnom profile niektorých súčasných pohlavárov slovenskej garnitúry.

Nový minister zahraničný vecí Rastislav Káčer ako hlavný predstaviteľ našej diplomacie sa zapíše do našej histórie ako jedna z ústredných postáv prispievajúcich do eskalácie napätia, ktorá sa hrubým spôsobom spreneverila základnému poslaniu diplomacie, hľadať za každú cenu mierové riešenie a predchádzať vojenskému konfliktu všetkými možnými a dostupnými prostriedkami.

Káčer začínal ako politický analytik na ministerstve zahraničných vecí. Aj vďaka dobrému vzťahu k NATO, v ktorého ústredí v Bruseli pôsobil v rokoch 1994 – 1998, sa v roku 2001 stal štátnym tajomníkom ministerstva obrany (zodpovedal za proces vyjednávania a vstúpenia SR do Aliancie) a práve on spolurozhodoval o povolení preletu lietadiel NATO bombardujúcich súčasné Srbsko. Po návrate z Bruselu bol vedúcim štábu pre plánovanie politiky a generálnym riaditeľom pre bezpečnostnú politiku a mnohostranné záležitosti na ministerstve zahraničných vecí. Neskôr pôsobil päť rokov ako veľvyslanec Slovenska vo Washingtone a následne od októbra 2013 v Budapešti.

„Je to tak ďaleko, že stav v Maďarsku ohrozuje elementárne princípy fungovania Európy, resp. spochybňuje hodnotový rámec, na ktorom Európska únia funguje alebo je na ňom postavená,“vyjadril sa v jednej z relácií Štefana Hríba. Koncom roka 2019 podala organizácia Hnutie nová jednota na Káčera trestné oznámenie pre šírenie poplašnej správy o revizionistických snahách vlády Viktora Orbána.

V júli 2008 ho zvolili za predsedu Slovenskej atlantickej komisie (člena Združenia Atlantickej zmluvy). Prezentuje sa ako odborník na trans­atlantické vzťahy, obranu a bezpečnosť. Káčer na Hríbovu otázku, či je rád v NATO, odpovedal cynicky aj zmienkou o bývalej Juhoslávii: „Tam sme sa chodili pozerať ako do výkladnej skrine. A závideli sme Juhoslovanom, ako sa majú. Tak choďte dneska do Bosny a Hercegoviny alebo hocikde, a teda neviem, či im je čo závidieť.“

Práve NATO však v roku 1999, ako to povedal Havel, humanitárne bombardovalo územie dnešného Srbska, kde zomrelo približne 2500 civilných obetí. Káčer bol v tom čase štátnym tajomníkom na ministerstve obrany. Jeho reakcia na túto udalosť bola maximálne cynická. Podľa neho nie sme ako Slovensko spoluvinníkmi zabíjania bratov Srbov, lebo oni nie sú naši bratia.

„Dneska ma tá demagógia, že sme umožnili bombardovať bratov Srbov, dosť vytáča. Po prvé, nepovažujem Srbov o dosť väčších bratov od Chorvátov, ani Maďarov, Rumunov, Poliakov, Čechov, Nemcov alebo Ukrajincov. Jednoducho, Srbi nám nie sú o nič väčší bratia ako ktokoľvek iný, ktorý je okolo,“ povedal Káčer s tým, že zákrok bol posledným zdvihnutým prstom, ktorý bol však prevedený citlivo.

„Bola to operácia letecká, s istou presnosťou, veľmi málo civilných obetí, rádovo menej, ako si oni spôsobili sami,“ dodal Káčer s tým, že išlo o správny zákrok, ktorý pomohol. No zároveň priznal, že konsolidačný proces v Srbsku doteraz neskončil.

infovojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d