Slovanské Noviny

16. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Šéf OSN: Gaza čelí bezprecedentnej lavíne ľudského utrpenia kvôli nedostatku potravín, vody a energií spôsobených činmi Izraela

Valné zhromaždenie OSN medzitým v piatok prijalo nezáväznú rezolúciu žiadajúcu okamžité, trvalé a udržateľné humanitárne prímerie vedúce k zastaveniu nepriateľských akcií v pásme Gazy.

Generálny tajomník OSN António Guterres v piatok vyhlásil, že Gaza čelí bezprecedentnej lavíne ľudského utrpenia. Je to spôsobené nedostatkom potravín, vody a energií v dôsledku izraelského ostreľovania v reakcii na útoky hnutia Hamas, informuje TASR podľa správ agentúr AFP a DPA.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Opätovne vyzývam na uzatvorenie humanitárneho prímeria, bezpodmienečné prepustenie všetkých zajatcov a doručenie životne dôležitých zásob,“ vyhlásil Guterres.

Agentúra OSN pre pomoc a prácu v prospech palestínskych utečencov (UNRWA) varuje, že izraelská blokáda palestínskych území spôsobí ďalšie obete na životoch.

Generálny komisár UNRWA Philippe Lazzarini v piatok uviedol, že obyvatelia pásma Gazy už teraz zomierajú po zásahoch raketami; mnohí však onedlho začnú zomierať na následky obliehania.

Situácia v pásme Gazy bola ťažká už pred vojnou Izraela a Hamasu a z približne 2,2 milióna obyvateľov potrebovalo humanitárnu pomoc približne 1,3 milióna osôb, pripomína DPA.

Zrejme najnaliehavejším problémom je v súčasnosti podľa Lazzariniho nedostatok paliva potrebného na fungovanie infraštruktúry vrátane pekární, čističiek odpadových vôd i nemocníc. Lazzarini dodáva, že niekoľko nákladných áut, ktoré palivo priviezli, je len kvapkou v mori a nedokážu skutočne pomôcť viac než dvom miliónom ľudí.

Čoraz väčšiemu tlaku čelia aj pracovníci UNRWA. Lazzarini uvádza, že zahynulo už 53 jeho kolegov, z toho 15 bolo potvrdených za jeden deň. „Potrebujme stabilný a neprerušovaný prísun pomoci,“ dodal a žiadal uzatvorenie humanitárneho prímeria.

Valné zhromaždenie OSN žiada humanitárne prímerie v pásme Gazy

Valné zhromaždenie OSN prijalo v piatok nezáväznú rezolúciu žiadajúcu okamžité „humanitárne prímerie“ v pásme Gazy.

Návrh uznesenia predložilo Jordánsko a hlasovali o ňom na mimoriadnom zasadnutí VZ OSN o vojne medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas. Konflikt sa začal pred troma týždňami po rozsiahlom útoku ozbrojencov Hamasu na izraelských civilistov s vyše 1400 obeťami.

Na prijatie rezolúcie bola potrebná dvojtretinová väčšina. Napokon za ňu hlasovalo 120 krajín, 14 členov svetovej organizácie bolo proti a 45 sa zdržali hlasovania.

Za uznesenie sa na dvojdňovej debate vyslovili okrem iných zástupcovia Egypta a Kataru, dôrazne proti však boli napríklad Spojené štáty. Veľvyslankyňa USA Linda Thomasová-Greenfieldová kritizovala, že text nemenuje Hamas a nespomína ani rukojemníkov, ktorých militanti uniesli.

Rezolúcia vyzýva na „okamžité, trvalé a udržateľné humanitárne prímerie vedúce k zastaveniu nepriateľských akcií“. Žiada tiež neobmedzený prísun základného tovaru a služieb do Gazy.


Zdroj: cas.sk (1), (2)

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.