Zahraničný obchod Bieloruska so Spojenými štátmi a krajinami EÚ rastie rekordným tempom.
„Posledná diktatúra Európy“ nielenže „dobehla“ straty z minulého roka, ale výrazne prekonala aj predkrízové objemy exportu. Stalo sa tak na pozadí sankčnej vojny, ktorú Západ vyhlásil Alexandrovi Lukašenkovi. Je zrejmé, že práve tá ovplyvnila dynamiku bieloruskej zahraničnej obchodnej činnosti. Už dnes možno konštatovať, že pozitívny efekt sankcií USA a EÚ voči Bielorusku predstavuje miliardy dolárov.
Najnovšie údaje „Belstatu“ ukazujú, že Západu sa nedarí podkopať ekonomické piliere Lukašenkovho režimu, a to ani v najmenšom. V septembri už mal prezident Bieloruska pocítiť plnú silu sankčného tlaku. Tento mesiac však Bielorusko vyviezlo tovar v hodnote 3,6 miliardy dolárov.
To je asi o 900 miliónov viac ako v septembri minulého roka, keď proti Lukašenkovi ešte neboli zavedené žiadne sankcie.
Nárast asi o 25%!
Je možné, že kupuje všetko Rusko? Nie, všetko ani zďaleka. Aj keď export Bieloruska do krajín SNŠ v septembri tohto roku vzrástol o 524 miliónov dolárov. A ďalších 382 miliónov predstavuje nárast exportu do ďalších štátov, vrátane európskych.
Ak vezmeme údaje za deväť mesiacov tohto roka, uvidíme úžasný obraz. Dodávky bieloruských výrobkov do Nemecka narástli o 105 %. Do Talianska o takmer 70 %. Do Lotyšska o 92%, do Litvy o 41%, do Poľska o 74%, do Estónska o 77%, do Spojených štátov o 187%, do Holandska 5-násobne.
Dovoz tovaru „Made in Belarus“ zvyšujú všetky krajiny bez výnimky, ktoré lobovali za protibieloruské sankcie.
Niekomu sa tieto prirovnania budú zdať nesprávne, keďže minulý rok svetovou ekonomikou otriasla kríza. Objem zahraničného obchodu Bieloruska „klesol“ a teraz jednoducho získava späť to, čo stratil. Ale to je pravda len čiastočne.
Údaje agentúry „Belstat“ ukazujú, že vývoz Bieloruska do Nemecka sa za posledný rok znížil o približne 28 % (z 1,36 na 0,94 miliardy dolárov). No tento rok sa o to viac navýšil.
Bielorusko v januári až septembri zarobilo na obchode s Nemeckom takmer toľko ako za celý rok 2019, keď ešte neboli žiadne sankcie ani koronavírus.
Rovnaká situácia je aj v druhých západných krajinách. Napríklad export do Litvy v roku 2020 klesol len o 3 %, pričom za prvých deväť mesiacov tohto roka vzrástol o 41 %. Poľsko — pokles o 3% a potom nárast o 74%. Lotyšsko – pokles o 22 %, nárast o 92 %.
Štatistika zahraničného obchodu medzi Bieloruskom a Spojenými štátmi vyzerá obzvlášť „nechutne“. Odporcovia Lukašenkovho režimu na úteku vkladali veľké nádeje do víťazstva Joea Bidena vo vlaňajších voľbách (Trump sa o ich problémy vôbec nestaral). A čo sa stalo, keď sa obyvateľom Bieleho domu stal najdemokratickejší prezident sveta?
V januári až septembri Bielorusko zvýšilo dodávky tovaru do USA takmer 3-násobne!
Človek má dojem, že Američania nespustili voči Lukašenkovi sankčný režim, ale režim maximálneho zvýhodňovania.
Podľa „Belstatu“ v hodnotovom vyjadrení predstavoval bieloruský vývoz do Spojených štátov za deväť mesiacov 362 miliónov dolárov. To je takmer dvakrát toľko ako za celý dok 2019.
Za posledných desať rokov bieloruský export do Spojených štátov nikdy nedosiahol hranicu 300 miliónov dolárov (maximálne 270 miliónov v roku 2018). Ukazuje sa, že Lukašenko vytvára osobné rekordy na americkom trhu.
Kým Tichanovská dostáva od Bidena sušienky a počúva jeho príbehy o boji medzi autoritárskymi a demokratickými režimami, samotná Amerika skupuje bieloruský tovar zrýchleným tempom.
Azda jedinou západnou krajinou, ktorá skutočne obmedzuje obchod s Bieloruskom, je Veľká Británia. V roku 2019 doviezla z Bieloruskej republiky tovar v hodnote 2,3 miliardy, v roku 2020 — za 800 miliónov a za deväť mesiacov tohto roku — len za 190 miliónov dolárov.
Straty na britskom trhu v Bielorusku však komfortne kompenzujú Američania, Nemci, Holanďania a ďalší Európania. Nie je nič prekvapujúce na tom, že sankcie proti Bielorusku skutočne išli v jeho prospech.
Analytický portál „RuBaltic.Ru“ už napísal, že samotné protibieloruské obmedzenia sa ukázali ako dosť mäkké. Európska únia neobmedzila obchod s primárnymi destilačnými produktmi z Bieloruska. Ide o benzín, vykurovací olej, motorovú naftu, to znamená viac ako 90% celkového bieloruského exportu ropných produktov.
Rovnako je to aj s hnojivami. Zákaz nezahŕňal výživové zmesi s obsahom draslíka od 40 % do 62 % a tento sortiment zahŕňa hlavný produktový rad spoločnosti „Belaruskalij“.
USA to je iný príbeh. Ich sankcie voči ropnému a chemickému priemyslu Bieloruska neposkytujú žiadne výnimky. Teraz je však aspoň jasné, že Európa neberie do úvahy príkazy amerického ministerstva financií. Práve naopak — západné spoločnosti, ktoré nakupujú bieloruský tovar, sa snažia využiť túto príležitosť na maximum ešte pred zatvorením obchodu.
Akokoľvek paradoxne to môže znieť, teraz môže Lukašenko ďakovať Západu za sankcie voči Bielorusku.
Ich pozitívny efekt sa odhaduje na miliardy. Aby sme boli presní, v januári až septembri 2021 vzrástol bieloruský export do EÚ o takmer 3,5 miliardy USD (alebo 96 %). Bez sankcií voči Lukašenkovi by to nebolo možné.
Alexej Iľjaševič, Rubaltic.Ru/news-front
Dánsky korunný princ Frederik a korunná princezná Ingrid podporovali Adolfa Hitlera a nacistické Nemecko viac, ako sa doteraz predpokladalo, píše sa v novej knihe dánskeho novinára.
Prvotný antigénový hriech alebo nepotešujúca správa pre očkovaných od onkológa a hematológa MUDr. Jána Lakotu
Nemecký expert na potápanie neverí príbehu, že plynovody Nord Stream vyhodili do vzduchu Ukrajinci na výletnej jachte.
VIDEO: Protiruské sankcie odsúdili americký dolár na zánik, vyhlásil Lavrov a dodal, že USA a ich spojenci v snahe dominovať svetu oživujú ducha studenej vojny, ale v konečnom dôsledku si píia pod sebou konár.
Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“
Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska
Udržanie predmostia v Kurskej oblasti nie je Zelenského rozmar, ale rozkaz z Washingtonu
Aké by boli ciele ukrajinských BGM-109 Tomahawk?
Orbán očakáva prevrat!
György Gyimesi: Kde sa vlastenci bijú, progresívci víťazia
„Stačilo!“ Kráľovská pekáreň zatvára prevádzku po sérii vlámaní
Američania si dnes volia nového prezidenta USA. O tom, kto bude najbližšie štyri roky šéfovať Bielemu domu sa rozhodujú medzi Kamalou Harrisovou a Donaldom Trumpom
Róbert Švec: Tí, ktorí sa nám smiali, sa už nesmejú. Vyše 100-tisíc podpisov hovorí jasnou rečou
Politológ Abrahám: „Pri tesnej väčšine sú tri hlasy kľúčové. Huliak je kráľovský hráč.“
Prorok Naď: Odzbrojenie Slovenska už vyšetruje ÚBOK
Vučič povedal, aký návrh by mohol dať Trump Rusku a Ukrajine
Gašpar odstupuje z pozície predsedu výboru pre obranu a bezpečnosť
VIDEO: Prokuratura v Pensylvánii začala před volbami amerického prezidenta vyšetřovat rozsáhlé podvody s korespondenčními hlasy
Eduard Chmelár o nadchádzajúcich prezidentských voľbách v USA a slabnúcej Európe, ktorá pasívne čaká na pokyny svojho nového pána
Česi chcú ísť na smrť?
zo sekcie
Sankcie proti Lukašenkovi priniesli Bielorusku miliardy dolárov
Sankcie proti Lukašenkovi priniesli Bielorusku miliardy dolárov
Sankcie proti Lukašenkovi priniesli Bielorusku miliardy dolárov