Slovanské Noviny

10. decembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Regionálni hygienici uložia organizátorovi výstavy ľudských tiel Body Worlds v Bratislave pokutu za porušenie zákona o pohrebníctve. Jej výška sa môže v závislosti od viacerých faktorov vyšplhať od 20.000 na 50.000 eur.

Pre TASR to potvrdili z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava, ktorý na výstave vykonal dozor.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

„Odborní pracovníci tunajšieho úradu vykonali dozor v zmysle zákona o pohrebníctve, v rámci ktorého identifikovali porušenie zákona v časti, ktorá sa týka vystavovania ľudských pozostatkov,“ priblížila hovorkyňa úradu Katarína Nosálová.

Na základe toho začal RÚVZ Bratislava správne konanie vo veci uloženia pokuty. „Účastník konania sa dopustil správneho deliktu na úseku pohrebníctva, za čo RÚVZ v zmysle zákona o pohrebníctve uloží pokutu vo výške od 20.000 eur do 50.000 eur, pričom pri určovaní pokuty sa prihliada na závažnosť, spôsob, čas trvania a následky protiprávneho konania,“ priblížila hovorkyňa. Dodala, že správne konanie ešte nie je ukončené.

Výstava plastinovaných ľudských tiel Body Worlds sa v Bratislave začala 13. októbra. Viaceré organizácie aj hnutie KDH ju kritizujú, pretože je podľa nich v rozpore s etickým i právnym poriadkom, a žiadajú kompetentných o riešenie situácie. Organizátor túto kritiku odmietol. Výstavu považuje za nevhodnú aj komisár pre deti Jozef Mikloško, kritizuje najmä fakt, že je dostupná aj pre neplnoletých.

Výzva komisára pre deti k Body Worlds

Komisár pre deti prof. MUDr. Jozef Mikloško, PhD. pri príležitosti pamiatky zosnulých vyzýva k úcte k zosnulým. Dôstojnosť človeka vyžaduje, aby bola s úctou vnímaná aj jeho smrť, osobitne ak ide o deti.

V tejto súvislosti chce poukázať na nevhodnosť výstavy Body Worlds originálna výstava skutočných ľudských tiel. Komisár pre deti s veľkým znepokojením prijal podnet, ktorý súvisel so sprístupnením obsahu výstavy neplnoletým, ale hlavne vývinovo nezrelým deťom. Z dostupných informácii je zjavné, že výstavy sa môžu zúčastniť aj deti od štyroch rokov. Súčasťou výstavy je aj prenatálne dieťa a detská lebka.

Keďže je ponuka návštevy propagovaná aj na školách ako súčasť vyučovacieho procesu, komisár pre deti dôrazne apeluje na rodičov, riaditeľov, učiteľov a širokú verejnosť, aby si vybrali menej kontroverzné formy vzdelávania v oblasti ľudského tela, ktoré budú zohľadňovať zrelosť, vyspelosť a zraniteľnosť detí.

Poukazuje na rešpektovanie Deklarácie práv dieťaťa ako aj na Dohovor o právach dieťaťa, kde sa uvádza, že „dieťa pre svoju telesnú a duševnú nezrelosť potrebuje osobitné záruky, starostlivosť a zodpovedajúcu právnu ochranu pred narodením aj po ňom.“ Nevhodnosť výstavy, potvrdzuje aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave, ktorý vo svojom rozhodnutí konštatoval, že výstava mŕtvych tiel s názvom Body Worlds je nezákonná.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d