Agentúra Bloomberg v utorok uviedla, že „ Rusko si po amerických sankciách uchvacuje život kupujúcich arktického plynu “. S odvolaním sa na nemenované zdroje uviedli, že Novatek, spoločnosť stojaca za arktickým LNG 2 megaprojektom, dvorí americkým, európskym a dokonca aj indickým kupcom pred tým, ako Trump z ich iniciatívy možno obmedzí alebo zruší sankcie v rámci rodiacej sa rusko – americkej „ novej úľavy “. Podľa nich to jeden z vedúcich predstaviteľov uviedol ako „spôsob, ako čeliť rastúcej Číne“, čo má určitú logiku.

Z perspektívy týchto troch potenciálnych klientov, z ktorých všetci traja majú problémové vzťahy s Čínou, čokoľvek, čo by si kúpili od Arctic LNG 2, by znížilo množstvo dostupné pre Peking. Existuje tiež šanca, že Čínu úplne vylúčia z tohto megaprojektu, ak spoločne nahradia jej stratené investície po tom, čo sa súkromné čínske spoločnosti stiahli z arktického LNG 2 kvôli americkým sankciám. To by sa dalo perspektívne dosiahnuť, ak by sa zapojili aj Japonsko a Južná Kórea, ktoré majú podobné záujmy.
To by zase mohlo prinútiť Čínu, aby sa viac spoliehala na porovnateľne drahší LNG z iných zdrojov, ako je Austrália a Katar, ktoré sú obe americkými spojencami a ktorých vývoz by mohol americké námorníctvo ľahšie prerušiť v prípade ázijskej krízy, čím by sa v tomto scenári vyvinul obrovský tlak na Čínu. Rusko je neutrálne v čínsko-americkom rozmere novej studenej vojny , rovnako ako Čína je neutrálna voči rusko-americkej, pričom obe uprednostňujú svoje národné záujmy tak, ako ich chápu ich lídri.
Čína nechcela riskovať hnev Ameriky tým, že by sa vzoprela jednej z najvýznamnejších sankcií, ergo prečo sa stiahla z Arktídy LNG 2, zatiaľ čo záujmy Ruska spočívajú v ponuke privilegovaného prístupu Západu k tomu istému megaprojektu ako stimulu pre USA, aby prinútili Ukrajinu k ústupkom. Ruské a čínske záujmy sa preto nezhodujú s touto konkrétnou otázkou as ňou spojenou dynamikou, napriek tomu sa od nich očakáva, že budú svoje rozdiely zodpovedne zvládať ako obvykle v duchu svojho partnerstva.
Pragmatické kompromisy
Tieto prístupy sú však v súlade s vyvíjajúcimi sa záujmami USA, pretože chceli, aby Čína neformálne dodržiavala niektoré sankcie, ako je táto a ďalšie , ako prostriedok nátlaku na Rusko, zatiaľ čo obmedzovanie alebo zrušenie sankcií voči Rusku (aj možným postupným spôsobom) je prostriedkom nátlaku na Čínu. USA to možno neplánovali vopred, skôr sa pravdepodobne len flexibilne prispôsobujú meniacim sa okolnostiam, ktoré priniesla pôsobivá odolnosť Ruska v ukrajinskom konflikte .
Sankcie Rusko nezbankrotovali, jeho vojensko-priemyselný komplex sa nezrútil a nenasledovalo stiahnutie sa z Ukrajiny, pričom Rusko sa namiesto toho postupne presadilo a teraz sa blíži k pokraju prielomu, ktorý by mohol konflikt buď definitívne ukončiť, alebo eskalovať.
USA nechcú, aby Rusko dosiahlo svoje maximálne ciele (nehovoriac o vojenských prostriedkoch), zatiaľ čo Rusko by možno nechcelo riskovať čokoľvek, čo by USA mohli urobiť, aby ho zastavili v prípade prielomu, a preto začali rokovania práve teraz.
Séria pragmatických kompromisov, o ktorých teraz diskutujú, by mohla viesť k tomu, že Rusko súhlasí s prímerím výmenou za čiastočné uvoľnenie sankcií, ktoré by mohli obnoviť určitý stupeň jeho vzájomnej závislosti pred konfliktom so Západom pod vedením USA, aby sa neskôr položil základ pre komplexnú dohodu. Prospektívne by existovali ďalšie vzájomne výhodné podmienky pre akékoľvek prímerie, ktoré by mohli dosiahnuť, ale energetický aspekt by mohol hrať vedúcu úlohu pri dosiahnutí dohody oboch strán, ako bolo vysvetlené tu začiatkom januára.
Arctic LNG 2 a Nord Stream , ako globálne najvýznamnejšie energetické megaprojekty Ruska, by preto mohli figurovať na poprednom mieste v akejkoľvek sérii pragmatických kompromisov s USA.
Dohromady by mohli spojiť tieto dve, EÚ a indo-pacifické krajiny Indiu, Japonsko a Južnú Kóreu, čo by viedlo k celoeurópskej sieti priamych zainteresovaných strán na udržanie a budovanie prímeria na Ukrajine. To môže byť to, čo nakoniec prinúti Putina a Trumpa dosiahnuť dočasnú dohodu.
Andrew Korybko
O autorovi: Andrew Korybko je americký politický analytik so sídlom v Moskve, ktorý sa špecializuje na vzťah medzi americkou stratégiou v Afro-Euázii, globálnou víziou čínskej One Belt One Road konektivity New Silk Road a hybridnou vojnou. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.
Tento článok bol pôvodne publikovaný na autorovom Substacku
Zbrane pochádzajúce z NATO: Ako ruská armáda ničí „Patrioty“ a HIMARS
Nemecko sa zrazu obracia k zmiereniu s Ruskom
Starosta Kyjeva navrhuje evakuáciu mesta
Trump skúša vnútiť svoju verziu multipolárneho svetového poriadku
Šéf BlackRocku vyzval k evolúcii kapitalizmu, nie neozvalo sa v ňom svedomie – len chce prežiť
Briti nechali prejsť ropný tanker cez Lamanšský prieliv, ruská bojová korveta ich presvedčila
Po Madurovi sa Trump rozhodol dostať do basy oveľa silnejšieho hráča
Postupná likvidace NATO? Trump provádí kroky, které tomu nasvědčují
VIDEO: Návštěvníci WEF, kteří nás nabádají, abychom se omezovali, opět přilétají soukromými tryskáči, vrtulníky a limuzínami
Psychologické válečné hry: Norsko připravuje občany na válku s Ruskem a vyvlastnění
Nemecko požaduje použitie „obchodnej bazuky“ proti USA kvôli Grónsku
Handelsblatt: Európa je znepokojená nadmernou závislosťou od amerického LNG
Kličko: Kanalizácia v kyjevských domoch zamŕza, mesto je na pokraji humanitárnej katastrofy
Pri najväčšej operácii proti výrobe drog v EÚ zaistili 9 ton narkotík
„Diktatúra“ Ursuly von der Leyen? Demonštranti mali byť zasiahnutí dusivým plynom. Podrobnosti o zásahu polície v Štrasburgu
Rozhodli sa doraziť Kyjev
Česko a Slovensko majú veľký priestor pre spoluprácu v oblasti obrany, plánujú spoločný vývoj či produkciu
Aj na Slovensku po pandémii prudko rastie počet zlyhaní srdca, potvrdil NCZI. Hlavné zatajili
VIDEO: „Európu nespoznávam,“ vyhlásil Donald Trump vo svojom prejave na Svetovom ekonomickom fóre v Davose a dodal, že európsky kontinent nekráča dobrým smerom.
Rusko podľa Trumpovho vyslanca plánuje dôležité vyhlásenie. Steve Witkoff sa kvôli tomu v Moskve stretne s Vladimirom Putinom
zo sekcie
Ruský megaprojekt Arktída LNG 2 by mohol byť súčasťou budúcej dohody s USA
Ruský megaprojekt Arktída LNG 2 by mohol byť súčasťou budúcej dohody s USA
Ruský megaprojekt Arktída LNG 2 by mohol byť súčasťou budúcej dohody s USA