Slovanské Noviny

13. januára 2025

K porozumeniu Čelovekom

My aj Číňania sme navrhli USA vyriešiť otázku regionalizácie sveta. Pravidelne zaznieva naša predstava o tom, aký by mal byť krásny nový svet. Chceme poraziť USA? Nie, to nechceme. Chceme vytvoriť svet regiónov, v ktorom sa veľmoci budú opierať o región svojich záujmov. V tomto svete je miesto aj pre USA.” – povedal Rostislav Iščenko, ruský publicista tlačovej agentúry Rossija Segodňa, v rozhovore pre portál Ukraina.ru

– Rostislav Vladimirovič, Donald Trump si vzal na mušku Kanadu, Panamský prieplav, Grónsko a Mexický záliv sa chystá premenovať na Americký záliv. Čo sa skrýva za týmito hlasnými vyhláseniami?

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

– Ide o celkom jasne vymedzené americké národné záujmy. Z hľadiska ruských záujmov je toto sústredenie Trumpa skôr pozitívom ako negatívom. V Mexiku a Kanade sme nemali žiadne vlastné záujmy. Ak hovoríme o tom, že Spojené štáty sa snažia vybudovať svoju zónu kontroly v Severnej Amerike, tak to je to, čo Rusko navrhovalo pred 10 rokmi: vy sa držte ďalej od SNŠ, my sa budeme držať ďalej od Latinskej Ameriky a vy môžete dobývať svoj Panamský prieplav každý rok. Ak sa USA sústredia na severoamerický kontinent, malo by nám to vyhovovať. Myslíte si, že im bude trvať rok, kým vyriešia otázky politickej kontroly nad Mexikom a Kanadou? Trump už môže byť mŕtvy a tento problém sa ešte bude riešiť. A nie nevyhnutne anexiou.

Politická kontrola sa vytvára rôznymi spôsobmi. Získaním kontroly nad Kanadou a Grónskom získajú kontrolu USA nad polovicou Severného ľadového oceánu. Druhú polovicu kontrolujeme my. Od Aljašky až po Špicbergy by mohli viesť čiaru cez severný pól. Vyhlásili sme niekedy nárok na kontrolu Severného ľadového oceánu v blízkosti kanadského pobrežia? Nekontrolovali už USA ako člen NATO túto vodnú plochu? Kontrolovali, ale s pomocou Kanady. Pre nás sa nič nezmení, ak USA posilnia kontrolu nad svojimi spojencami, okrem toho, že si to bude vyžadovať značné vypätie amerických síl na dlhé obdobie, 10 – 20 rokov, možno aj viac. Nie je potrebné zbaviť tieto štáty formálnej suverenity, ale bude potrebné vytvoriť nový systém riadenia. NATO sem nepatrí, pretože pokrýva aj západnú Európu. A Trump, ktorý načrtáva americké záujmy, sa obmedzuje na severoamerickú zónu. Zaujíma ho aj severný Atlantik, ale k NATO má ambivalentný postoj. Je to mechanizmus, ktorý umožňuje kontrolovať Európu, ale je táto Európa potrebná? Ak spotrebúva viac, ako dáva USA, je potrebné udržiavať kontrolu nad Európou v zložitej ekonomickej situácii?

– Môže Rusko vytvoriť kontrolu nad Európou?

– V podstatnejšej rovine Rusko dnes nemôže vytvoriť kontrolu nad Európou. Dokonca ani možnosť ekonomickej kontroly, ktorá tu bola pred ZSSR, neexistuje, pretože ekonomické väzby boli zničené. Ekonomický základ týchto väzieb bol zničený. Časť európskeho priemyslu, ktorá potrebovala lacnú ruskú energiu a konkurovala USA, bola zničená. Nečudoval by som sa, keby nám ukrajinská GTS (plynová transportná cesta) zostala v troskách. Nevieme, a či budeme Ukrajinu úplne ovládať. Tranzitný potenciál je znehodnotený, Nord Streams boli vyhodené do vzduchu. Ak bude blokáda zrušená, kto okrem Maďarska a Slovenska aktívne kupuje naše energonosiče? Nikto. Preto sa USA nemajú čoho obávať. Môžu nechať Európu ako priestor bez vlastníka, ktorý je stále orientovaný na USA, nikto sa nechystá rozpustiť NATO.

Všetky európske armády sú postavené podľa amerických štandardov. Teda americký vplyv v Európe. Aj po výraznom znížení vojenskej a politickej prítomnosti bude mať prednosť pred ruským vplyvom. Prinajmenšom v západnej Európe. A východná Európa je celá rusofóbna. A USA sa obávali vytvorenia veľkého politicko-ekonomického zoskupenia v Európe. Nie je ich úlohou zabezpečiť holandský blahobyt alebo nórsku bezpečnosť. Takže vzhľadom na drastické oslabenie možností USA sa budú snažiť zbaviť takej záťaže ako západná Európa. Trump, hoci ešte nie je prezidentom, sa snaží presunúť financovanie Ukrajiny do Európy. A o presun financovania Európy na Európu sa pokúšal už počas svojho prvého prezidentského obdobia. Ak vtedy Merkelová mohla Trumpovi pohroziť, aby prehodnotil otázku svojho vojensko-politického dáždnika, a nemyslela tým Čínu, tak teraz už Európanom nemá čím pohroziť. Takže kontrola Grónska a Kanady je uskutočniteľná koncepcia. Nám by to vyhovovalo. Najmä ak by USA ako recipročný krok uznali dominanciu našich záujmov v týchto zónach, ktoré považujeme za dôležité pre našu bezpečnosť.

– Aké otázky zostanú vo vzťahoch medzi oboma krajinami nevyriešené?

– Na Blízkom východe, kde chce byť každý prítomný, budú stále problematické otázky. Áno, Američania sa budú snažiť udržať si kontrolu nad Tichým oceánom. Majú Austráliu, Nový Zéland a Japonsko. Budú sa snažiť udržať si aj druhú reťaz ostrovov, aby udržali Čínu v pobrežných moriach. Ale to sú otázky, ktoré priamo nesúvisia s ruskou bezpečnosťou. Tam môžeme hľadať kompromisy. Pre nás je rozhodujúce, aby sme si uvedomili naše záujmy v postsovietskom priestore a čiastočne vo východnej Európe. Hoci si neviem predstaviť referendum v Kanade o pripojení k Spojeným štátom. Budeme si to musieť vyriešiť s britskou korunou. Vážne pochybnosti mám aj o mexickom referende.

– Grónsko však už hovorí o referende. Je o odchode z dánskeho kráľovstva.

– Grónsko sa k nemu ani nemusí pripojiť. Takéto územie neprežije bez podpory serióznej metropoly. Tamojšie hospodárstvo zjavne nie je sebestačné a závisí od námorného obchodu, ktorý kontrolujú USA. Stačí tam vyhlásiť nezávislosť a Američania všetko zariadia. Vyhovovalo im aj vyhlásenie nezávislosti latinskoamerických štátov od európskych krajín. My aj Číňania sme navrhovali, aby USA vyriešili otázku regionalizácie sveta. Pravidelne zaznieva naša predstava o tom, ako by mal vyzerať krásny nový svet. Chceme poraziť USA? Nie, to nechceme. Chceme vytvoriť svet regiónov, v ktorom sa veľmoci budú opierať o región svojich záujmov. A všetci spolu budú tvoriť globálnu rovnováhu. V tomto svete je miesto aj pre USA – dodal Rostislav Iščenko.

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.