Slovanské Noviny

11. decembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Rusko zasiahnutím cieľa úspešne otestovalo medzikontinentálnu balistickú raketu Bulava schopnú niesť jadrové hlavice a s dosahom viac ako 8-tisíc kilometrov

Podľa ruského ministerstva obrany môže ponorka Cár Alexander III. niesť moderné torpéda aj 16 balistických rakiet Bulava schopných niesť jadrové hlavice a je označovaná za budúci základný kameň jadrovej triády krajiny.

Rusko v nedeľu oznámilo, že úspešne otestovalo medzikontinentálnu balistickú raketu Bulava, ktorá je schopná niesť jadrové hlavice. Strelu odpálila jadrová ponorka Cár Alexander III. TASR správu prevzala z agentúr AFP a Reuters.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že strela bola odpálená z bližšie nešpecifikovaného miesta v Bielom mori pri severozápadnom pobreží Ruska. Cieľ sa nachádzal v okolí niekoľko tisíc kilometrov vzdialeného polostrova Kamčatka na východe a strela ho zasiahla v stanovenom čase. Ministerstvo však neuviedlo, kedy s test uskutočnil, píše Reuters.

Bulava má dĺžku 12 metrov a dokáže zasiahnuť cieľ vo vzdialenosti viac než 8000 kilometrov, píše AFP.

Ruskí vojenskí predstavitelia tiež uviedli, že testom sa skončili námorné skúšky plavidla, ktorých výsledky rozhodnú o tom, či sa ponorka „Cár Alexander III“ oficiálne pripojí k ruskému námorníctvu. Ponorka bola postavená v rámci projektu 955 Borej a spustená na vodu v roku 2022. Flotila má v súčasnosti tri aktívne lode tejto triedy a ďalšie tri sú vo výstavbe.

Rusko počas uplynulého týždňa odstúpilo od ratifikácie medzinárodnej Zmluvy o úplnom zákaze jadrových skúšok (CTBT). Prezident Vladimir Putin príslušné dokumenty podpísal vo štvrtok 2. novembra. Spojené štáty tento krok výrazne kritizovali, píše AFP.

Šéf Kremľa minulý mesiac uviedol, že nie je „pripravený povedať“, či Rusko obnoví jadrové skúšky. Západ pritom obviňuje Moskvu z toho, že od začiatku invázie na Ukrajinu používa neuváženú jadrovú rétoriku.

CTBT prijatá v roku 1996 Valným zhromaždením OSN zakazuje všetky jadrové výbuchy vrátane skúšok jadrových zbraní. Do platnosti však nevstúpila, pretože ju neratifikovalo osem krajín vrátane Spojených štátov, Indie a Číny.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo štvrtok požiadal Rusko o záväzok, že nebude vykonávať jadrové testy. Ruské ministerstvo obrany v piatok uviedlo, že Moskva bude dodržiavať moratórium na vykonávanie jadrových testov aj po odstúpení od CTBT.

Ruské ministerstvo obrany zverejnilo aj video zachytávajúce moment odpálenia rakety, na ktorom je vidieť veľkú ohnivú guľu, ktorá vybuchla na nočnej oblohe:

Loď nesie meno ruského cára, ktorý vládol krajine koncom 19. storočia. Alexander III. bol známy svojou konzervatívnou politikou a dostal prezývku „mierotvorca“, pretože Rusko počas jeho vlády neviedlo žiadne veľké vojny.

Alexandrovi III. sa pripisuje aj veta „Rusko má len dvoch spojencov – svoju armádu a svoje námorníctvo“.

Podľa ruského ministerstva obrany môže ponorka niesť moderné torpéda aj 16 balistických rakiet Bulava schopných niesť jadrové hlavice a je označovaná za budúci základný kameň jadrovej triády krajiny.

Zdroj: cas.sk / InfoVojna / rt.com

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d