Slovanské Noviny

4. októbra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Rusko uviedlo do stavu bojovej pohotovosti svoju neporaziteľnú superzbraň – medzikontinetálnu raketu Sarmat. V Bielorusku sa medzitým začali vojenské cvičenia Ruskom vedenej aliancie

„Táto naozaj jedinečná zbraň (Sarmat) posilní bojový potenciál našich ozbrojených síl, spoľahlivo zaistí bezpečnosť Ruska pred vonkajšími hrozbami a prinúti zamyslieť sa tých, ktorí sa v zápale agresívnej rétoriky snažia ohrozovať našu krajinu,“ vyhlásil minulý rok ruský prezident Vladimir Putin.

Rusko tvrdí, že uviedlo do stavu bojovej pohotovosti svoj najnovší raketový systém Sarmat. Oznámil to v piatok šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Jurij Borisov, informuje TASR podľa správ stanice CNN a agentúry DPA.

Komplex prezývaný Satan II zahŕňa odpaľovacie zariadenia a medzikontinentálnu balistickú raketu novej generácie Sarmat.

Táto superťažká raketa váži 208 ton a podľa Moskvy má dolet približne 18.000 kilometrov, pričom je schopná zasiahnuť ciele v Spojených štátoch či Európe. Americkí predstavitelia tvrdia, že môže niesť maximálne desať jadrových hlavíc, ruskí predstavitelia hovoria o nosnosti až o 15 hlavíc.

Sarmat by mal nahradiť starší medzikontinentálny balistický raketový systém z 80. rokov minulého storočia prezývaný Satan.

Ruský prezident Vladimir Putin ešte vlani v júni tvrdil, že systém bude čoskoro nasadený, pričom Moskva ho pôvodne chcela uviesť do bojovej pohotovosti už na jeseň 2022, pripomína CNN.

Šéf Kremľa vlani taktiež vyhlásil, že raketa dokáže prekonať všetky protiraketové prostriedky a tiež uviedol, že vo svete ešte dlho nebude mať obdoby.

„Táto naozaj jedinečná zbraň (Sarmat) posilní bojový potenciál našich ozbrojených síl, spoľahlivo zaistí bezpečnosť Ruska pred vonkajšími hrozbami a prinúti zamyslieť sa tých, ktorí sa v zápale agresívnej rétoriky snažia ohrozovať našu krajinu,“ povedal Putin vojakom.


Rusko nasadí do výzbroje aj balistické rakety Sarmat, ktoré sú schopné niesť jadrové hlavice

Moskva čoskoro nasadí do bojovej služby medzikontinentálnu balistickú raketu novej generácie Sarmat, ktorá je schopná niesť desať a viac jadrových hlavíc. Uviedol v júni 2023 ruský prezident Vladimir Putin.

V príhovore k čerstvým absolventom vojenských akadémií zdôraznil dôležitosť ruskej jadrovej „triády“, teda schopnosť jadrového útoku z pevniny, mora a zo vzduchu. Podľa Putina „je kľúčovou zárukou ruskej vojenskej bezpečnosti a svetovej stability“.

Už približne polovica jednotiek a formácii ruských strategických raketových síl je podľa prezidenta vybavená najnovšími mobilnými systémami Jars. Dodal, že ruská armáda je „prezbrojovaná modernými raketovými systémami s hypersonickou hlavicou Avangard“.

Armáda bude ďalej zásobovaná aj hypersonickými protilodnými strelami Zirkón, ktoré bude používať námorníctvo, ako aj hypersonickými strelami Kinžal odpaľovanými zo vzduchu.

„V blízkej dobe budú prvé odpaľovacie zariadenia komplexu Sarmat s novou raketou zaradené do výzbroje,“ povedal Putin v júni absolventom a zdôraznil, ako je pre Rusko významná jadrová triáda – výzbroj schopná viesť úder zo zeme, zo vzduchu i z mora.

Balistická raketa novej generácie Sarmat

Superťažká medzikontinentálna balistická raketa novej generácie Sarmat dokáže podľa Moskvy zasiahnuť ciele vzdialené až 18.000 kilometrov.

Raketa RS-28 Sarmat na tekutý pohon, prezývaná Satan 2, má 35 metrov a je schopná uniesť prinajmenšom 10 hlavíc, ktoré môžu byť aj jadrové, pričom ich každú možno namieriť na iný cieľ. Tiež je schopná uniesť spomenutý hypersonický klzák Avangard. Strely mali nasadiť už minulý rok.

Rakety Sarmat patria podľa Putina do novej generácie „neporaziteľných“ zbraní spolu s hypersonickými strelami Kinžal a Avangard. Rusko použilo rakety Kinžal po prvýkrát v bojovej operácii v marci na Ukrajine.

TASR uvádza, že raketa Sarmat má krátku takzvanú fázu zdvíhania, teda naberania výšky, takže detekčné systémy protivzdušnej obrany majú málo času na jej zachytenie. Strela váži viac než 200 ton a dokáže niesť niekoľko hlavíc naraz. Podľa Putina ňou Rusko môže zasiahnuť akékoľvek miesto na Zemi.

Raketu Sarmat Rusko prvýkrát odhalilo v roku 2018. Podľa ruských médií má dolet okolo 18-tisíc kilometrov a je schopná niesť niekoľko jadrových hlavíc. Každá môže byť namierená na iný cieľ. Nahradiť má raketu R-36M Vojevoda.

Putin od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu viackrát pohrozil, že Rusko je pripravené použiť všetky dostupné prostriedky vrátane jadrových zbraní na obranu svojej územnej celistvosti. Vlani povedal, že pod ruský jadrový dáždnik patria aj anektované časti ukrajinského územia.

Ruské jadrové ponorky budú vybavené hypersonickými strelami Zirkón schopných prekonať akýkoľvek systém protiraketovej obrany na planéte

Rusko začalo s vyzbrojovaním svojich nových jadrových ponoriek hypersonickými strelami Zirkón. V polovici augusta roku 2023 to uviedla najväčšia ruská lodiarska konštrukčná spoločnosť OSK.

„Všestranné jadrové ponorky triedy Jaseň-M budú na pravidelnej báze vyzbrojované hypersonickými strelami typu Zirkón,“ povedal šéf OSK Alexej Rachmanov. Dodal, že na vyzbrojovaní ponoriek „sa už pracuje“.

V Bielorusku sa začali vojenské cvičenia Ruskom vedenej aliancie

Viac ako 2000 vojakov z Ruskom vedenej vojenskej aliancie začalo v piatok cvičenia v oblastiach Bieloruska neďaleko hraníc s krajinami NATO. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.

Na vojenských cvičeniach Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OZKB) sa zúčastňujú jednotky z Ruska, Bieloruska, Kirgizska, Kazachstanu a Tadžikistanu.

Členom OZKB je aj Arménsko, to však svojich vojakov na tieto manévre nevyslalo. Krajina má napäté vzťahy s Ruskom a ešte v januári oznámila, že nebude tento rok na svojom území organizovať cvičenia OZKB.

Cvičenia v Bielorusku potrvajú do 6. septembra. Podľa ministerstva obrany v Minsku sa zameriavajú na prípravu spoločných operácií vrátane reakcií na jadrovú nehodu.

Manévre sa odohrávajú v troch oblastiach na západe krajiny, ktoré hraničia s Poľskom a Litvou. Poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau tvrdí, že ich cieľom je destabilizovať región. Ukrajinská armáda oznámila posilnenie kontroly hranice s Bieloruskom počas tamojších cvičení.

Rusko má v Bielorusku umiestnené svoje vojenské jednotky a techniku používanú vo vojne na Ukrajine. Moskva tiež do Bieloruska tento rok poslala taktické jadrové zbrane.

Zdroj: tvnoviny.sk / cas.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: