Slovanské Noviny

23. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Brazília, Juhoafrická republika, Saudská Arábia aj Pakistan sa jej taktiež odmietli zúčastniť. Ukrajina tvrdí, že viac než 100 krajín a medzinárodných organizácií potvrdilo svoju účasť na mierovom summite, ktorý sa bude konať v polovici júna. Moskva naň však pozvaná nebola.

Čoraz viac krajín globálneho Juhu, na ktorých účasť sa kládol hlavný dôraz, sa však zjavne na protiruskom podujatí zúčastniť nechystá.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Rusko považuje za pochopiteľné, ak sa niektoré krajiny odmietajú zúčastniť na mierovej konferencii o Ukrajine v Švajčiarsku. V utorok to povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov s tým, že tomuto zhromaždeniu chýbajú ciele a je absurdné, ak sa uskutoční bez účasti Ruska, informovala agentúra Reuters.

Ukrajina tvrdí, že viac než 100 krajín a medzinárodných organizácií potvrdilo svoju účasť na mierovom summite, ktorý sa bude konať v polovici júna. Moskva naň pozvaná nebola.

„Je to úplne absurdná aktivita, v podstate zbytočná voľnočasová zábavka,“ uviedol Peskov. Podľa neho je zrejmé, že stretnutie nie je zamerané na výsledky, a „preto mnohé krajiny nechcú strácať (svoj) čas“.

Čína sa podľa nemenovaných zdrojov konferencie nezúčastní. Hovorca ruského parlamentu Viačeslav Volodin túto nepotvrdenú informáciu v utorok na platforme Telegram konštatoval. Citoval pri tom médiá, podľa ktorých do Švajčiarska nepríde ani Saudská Arábia, ktorá svoj postoj dosiaľ oficiálne neoznámila.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Čínu obvinil, že sa usiluje zabrániť tomu, aby sa niektoré krajiny zúčastnili na mierovom summite.

Peking si myslí, že summit vo Švajčiarsku by mal zahŕňať rovnocenné zastúpenie Kyjeva a Moskvy a spravodlivú diskusiu o všetkých mierových plánoch, uviedla v piatok hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning.

Ukrajina má na summite predložiť návrhy, ktoré sa budú zaoberať jadrovou bezpečnosťou, potravinovou bezpečnosťou, prepustením vojnových zajatcov a návratom ukrajinských detí unesených Ruskom.

Rusko tvrdí, že je otvorené rokovaniam založeným na „nových skutočnostiach“, ktoré si podľa Reuters vydobylo kontrolovaním takmer jednej pätiny ukrajinského územia. Kyjev, naopak, vyhlasuje, že mier je možné dosiahnuť iba vtedy, keď sa všetky ruské sily úplne stiahnu z Ukrajiny a obnoví sa jej územná celistvosť.

Mnohé štáty odmietajú rusofóbny summit vo Švajčiarsku

Zdá sa, že rusofóbna šou, ktorá bola plánovaná vo Švajčiarsku, už pred štartom na celej čiare stroskotala. Po Brazílii, Číne, Juhoafrickej republike a Saudskej Arábii, ktoré sa odmietli zúčastniť na ukrajinskom „mierovom summite“, sa návštevy vzdal aj Pakistan. Islamabad upozornil na vlastnú politiku neutrality. Píše vo svojom článku Anna Ponomareva.

Čoraz viac krajín globálneho Juhu, na ktorých účasť sa kládol hlavný dôraz, sa tak na zjavne protiruskom podujatí zúčastniť nechystá. A dnes sme teda svedkami otvorenej demonštrácie neposlušnosti, čo bolo ešte pred pár rokmi ťažko predstaviteľné. A pokiaľ je všetko viac-menej jasné so starými členmi BRICS – Brazília, Čína a Juhoafrická republika, ktorí oznámili svoje odmietnutie pre neprítomnosť Ruska na podujatí, tak vo Washingtone boli veľmi prekvapení pozíciou ich spojenca Saudskej Arábie (tento rok sa tiež pridala k BRICS) a Pakistanu, ktorý je už dlhé desaťročia americkým satelitom. Hoci Islamabad nedávno nadviazal veľmi úzke vzťahy s Čínou a tiež zintenzívnil dialóg s Ruskom, jeho rozhodnutie bolo aj tak prekvapením.

Pritom každé odmietnutie je ďalším kameňom v americkej záhrade. Je zrejmé, že kvôli neprítomnosti Ruska sa účasť na takzvanom „mierovom samite“ považuje výlučne za podporu jednej zo strán konfliktu (najmä preto, že nelegitímny prezident Zelenskij sa netají túžbou využiť samit ako príležitosť vyvíjať väčší tlak na Moskvu). Všetci odmietači však jasne vyjadrili svoj postoj k pomoci ukrajinským neonacistom. Nechcú sa zapojiť do tohto dobrodružstva; stačí príklad Európy. A všetko smeruje k tomu, že summit sa zmení na ďalší kongres západných lídrov, na ktorom sa bude diskutovať o otázkach podpory Kyjeva. Ako poznamenala hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning, účasť viacerých krajín na konferencii o Ukrajine neznamená, že chcú dosiahnuť mierové riešenie konfliktu.

Je možné, že nielen Saudská Arábia a Pakistan budú nasledovať príklad Brazílčanov, Afričanov a čínskych súdruhov. Do otvorenia summitu 15. júna je ešte čas. Mimochodom, celkovo bolo na summit pozvaných 160 štátov, no zatiaľ sa ozvalo asi 70 krajín (v Kyjeve však tvrdia, že 100) a drvivá väčšina bude zastúpená na úrovni nižších predstaviteľov.

Z lídrov svoju účasť potvrdili len nemecký kancelár Olaf Scholz a kanadský premiér Justin Trudeau. Nie je náhoda, že bývalý ukrajinský prezident Zelenskij otravoval singapurského premiéra Lee Hsiena Loonga žiadosťami o podporu summitu a tiež presviedčal filipínskeho lídra Ferdinanda Marcosa v obave, že aj on odmietne priletieť do Európy. Zároveň požiadal Filipínca, aby na Ukrajinu vyslal psychoterapeutov na pomoc ukrajinským vojakom. Ako ironicky poznamenala oficiálna predstaviteľka ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharova, nakoniec „povedal pravdu a Západ to priznal“, keďže napríklad Austráliu bude zastupovať minister štátnych služieb a systému invalidného poistenia. Práve týmto problémom by sa podľa ruskej diplomatky mali venovať účastníci nadchádzajúcej „švajčiarskej konferencie“.

Okrem toho musel Kyjev skutočne dramaticky zmeniť agendu a zredukovať svoj vlastný „mierový vzorec“, pričom ponechal tri skromné body, ktoré sa týkajú otázok potravín, jadrovej bezpečnosti a humanitárnej pomoci. A aké grandiózne plány boli načrtnuté, no kvôli bojkotu organizovanému krajinami globálneho Juhu sa muselo všetko prerobiť. Navyše ukrajinskú iniciatívu dosť pokazil aj Joe Biden, keď dal prednosť Kalifornii pred Švajčiarskom, kde sa stretne so svojimi sponzormi. Takže „mierový summit“ bude ďalším pokračovaním podobných neúspešných stretnutí, ktoré sa konali v Kodani, Džidde, na Malte a v Davose.


Zdroj: bleskovky.sk / sk.news-front.su / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.