Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Rusko môže profitovať z ropného embarga. Energetické sankcie EÚ na ruskú ropu ešte viac zvýšia jej cenu, tvrdí švajčiarsky analytik

Predstaviteľom štátov EÚ sa zatiaľ nepodarilo dosiahnuť dohodu o novom balíku sankcií voči Rusku, keďže Maďarsko je naďalej proti zákazu dovozu ruskej ropy.

Zákaz dovozu ruskej ropy, ktoré navrhuje Európska komisia podľa Norberta Ruckera, vedúceho ekonomického oddelenia a výskumu novej generácie švajčiarskej agentúry Julius Baer, len zvýši príjmy Moskvy z predaja ropy.

Vplyv zákazu na Rusko je „diskutabilný“, uviedol analytik v rozhovore pre švajčiarsky spravodajský portál 20 Minuten a dodal, že EÚ by mohla mať lepšie alternatívy na oslabenie Ruska, napríklad vysoké dovozné clá.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Začiatkom tohto týždňa Európska únia predstavila plán na zákaz dovozu ruskej ropy pre všetkých svojich 27 členských štátov. Toto opatrenie, ktoré má zasiahnuť ruskú ekonomiku, je súčasťou bezprecedentnej sankčnej kampane, ktorú Západ spustil proti Moskve v súvislosti s jej vojenskou operáciou na Ukrajine.

„Veľkou otázkou teraz je, či Západ vyvíja tlak na Čínu a Indiu; potom by embargo malo oveľa väčší účinok,“ povedal Rucker a dodal, že takýto krok by energeticky bohatému Rusku sťažil hľadanie odberateľov pre jeho ropu na celom svete.

Podľa odborníka sa očakáva, že ropné sankcie ešte viac zvýši jej svetové ceny, ktoré sa v marci v jednom momente vyšplhali až na 120 USD za barel, čím pomohli sankciami postihnutému Rusku zvýšiť jeho príjmy z ropy.

„Embargo sa Švajčiarska dotýka len nepriamo,“ povedal Rucker a dodal, že krajina získava väčšinu ropy z európskych rafinérií, ktoré už podporili prechod na alternatívne zdroje.

„Ďalší rast cien ropy v dôsledku embarga by však pocítilo aj Švajčiarsko,“ dodal.

Maďarsko blokuje sankcie EÚ na ruskú ropu

Predstaviteľom štátov EÚ sa zatiaľ nepodarilo dosiahnuť dohodu o novom balíku sankcií voči Rusku, keďže Maďarsko je naďalej proti zákazu dovozu ruskej ropy, informovala v nedeľu agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje oboznámené s rokovaniami.

EÚ už prišla s piatimi kolami sankcií, ktoré sa zavádzajú v reakcii na pokračujúcu vojenskú ofenzívu Ruskej federácie na Ukrajine.

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leydenová začiatkom minulého týždňa potvrdila, že návrhy šiesteho balíka sankcií zahŕňajú postupné zavedenie úplného embarga na ruskú ropu. Ide zrejme o doteraz najtvrdšie opatrenie pre samotnú EÚ vzhľadom na to, že podľa údajov Eurostatu v roku 2021 blok ako celok získaval 25 % svojho dovozu ropy z Ruska.

Uznávajúc námietky Maďarska a Slovenska, ktoré sú vo veľkej miere závislé od ruského dovozu, EÚ udelila obom štátom, ako aj Českej republike, výnimku do roku 2024. Ostatné krajiny majú prejsť na alternatívne dodávky najneskôr začiatkom budúceho roka.

Ako však tvrdia zdroje agentúry Bloomberg, tento ústupok nestačil na to, aby presvedčil Maďarsko, ktoré v nedeľu počas stretnutia veľvyslancov 27 členských štátov EÚ dohodu naďalej blokovalo. Dva dni predtým maďarský premiér Viktor Orbán vyhlásil, že zákaz ťažby ropy by bol pre ekonomiku jeho krajiny „jadrovou bombou“, a od EÚ v tejto súvislosti žiada, aby Maďarsku dala päť rokov na nahradenie ruskej ropy.

Zákaz ťažby ropy však zrejme nie je jedinou problematickou časťou sankčného balíka. Navrhovaný zákaz poskytovania plavidiel a služieb potrebných na prepravu ruskej ropy do tretích krajín vzbudil pozornosť v Grécku a na Cypre, ktoré podľa agentúry Bloomberg túto časť balíka „stále brzdia“.

Medzi ďalšie navrhované opatrenia patrí vyradenie viacerých ruských bánk z platobných systémov SWIFT a zákaz ruským subjektom a jednotlivcom kupovať nehnuteľnosti v EÚ.

Všetky opatrenia musí jednomyseľne schváliť 27 členských krajín bloku.

Koncom marca sa ruský prezident Vladimir Putin vyjadril k bezprecedentným západným sankciám – tak k tým, ktoré už boli uvalené, ako aj k tým, o ktorých sa stále diskutuje. Kritizoval správanie niektorých politikov, ktorí podľa Putinových slov vyzývajú vlastných občanov, aby „menej jedli, viac sa obliekali a menej kúrili, menej cestovali – pravdepodobne v prospech ľudí, ktorí požadujú tento druh dobrovoľného odriekania ako prejav akejsi abstraktnej severoatlantickej solidarity“.

Zdroj: rt.com (1)(2)
Preklad: InfoVojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.