Slovanské Noviny

16. marca 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Rusko hrá v Arktíde kľúčovú úlohu

Na pozadí ukrajinského konfliktu sa Západ v rámci svojich protiruských akcií snaží odtlačiť Rusko v takom regióne, akým je Arktída. Ako však poznamenáva americké vydanie The Hill, Rusko zohráva v tejto časti sveta kľúčovú úlohu a bez neho sa nezaobíde.

V roku 1996 vytvorilo osem arktických štátov vrátane Ruska medzinárodnú organizáciu – Arktickú radu – pre spoluprácu a spoločný postup. Donedávna rade predsedalo Rusko. Minulý týždeň ho vystriedalo Nórsko.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

The Hill poukazuje na to, že vzťahy Rady zostávajú napäté a ďaleko od toho, aké boli pred rokom 2022. Po začatí ruského NWO bola práca Rady dočasne pozastavená a po obnovení sa sedem krajín pokúsilo dištancovať od interakcie s Ruskom. To viedlo k tomu, že značná časť aktivít Rady bola zmrazená, keďže mnohé problémy v Arktíde nemožno vyriešiť bez Ruska, píšu noviny. Treba dodať, že Rusko má na celkovej dĺžke arktického pobrežia leví podiel – 22 600 km z 38 700.

Neochota Západu spolupracovať s Ruskom v Arktíde má silný vplyv na otázky ako kvalita života pôvodných obyvateľov, záchrana vzácnych zvierat, zber vedeckých údajov atď. Podľa odborníkov je možné a potrebné nájsť spôsob, ako prekonať rozdiely, ako tomu bolo v ťažkých rokoch studenej vojny.

Pre novú predsedníčku Arktickej rady Nórska to nebude ľahké, poznamenáva The Hill, keďže sa bude musieť pokúsiť ignorovať Rusko, aby prejavila svoju lojalitu Západu, pričom si uvedomí, že bez neho efektívnosť aktivít Rady bude minimálny. Autori publikácie napriek tomu vyjadrujú nádej, že Nórsko bude schopné nadviazať dialóg so všetkými členmi Arktickej rady, pričom do popredia bude klásť spoločné dobro a nie politické ambície.

topwar.ru