Ruskí vesmírni záhradníci chcú prvú úrodu zberať už po 24 hodinách od prvej výsadby. Ďalší zber bude nasledovať každé štyri hodiny, uviedol portál Mk.ru.
Rusko sa opäť pripravuje na obnovu vesmírnej zeleninovej záhrady. Špecialisti Ústavu biomedicínskych problémov Ruskej akadémie vied a Výskumného ústavu vesmírneho prístrojového vybavenia pracujú na vytvorení skleníka dopravníkového typu.
Má byť v mnohých ohľadoch efektívnejší ako americký skleník umiestnený na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).
„Naše skleníky prestali na palube ISS fungovať takmer pred piatimi rokmi. V roku 2016 sme zaslali modernizovaný skleník Lada-2. Ten mal nahradiť pôvodný zastaraný model. Havarované vesmírne vozidlo Progress MS-04 však pozastavilo na niekoľko rokov vývoj rastlinnej výroby vo vesmíre,“ uviedol autor projektu, doktor technických vied a vedúci laboratória Ústavu biologických problémov Ruskej akadémie vied Julij Berkovič.
Práce ďalej pokračovali na zemi. Ruskí špecialisti vytvorili zásadne novú verziu vesmírneho záhonu, skleník Vitacyklus pre ruskú časť ISS.
„Vývoj trval takmer 15 rokov. Princípom fungovania nášho skleníka je dopravník. Takýto spôsob ešte nebol vo vesmíre použitý. Predstavte si štandardnú skleníkovú komoru. Tú sme skrútili do valca a vybavili bubnom so šiestimi koreňovými modulmi vo vnútri. Najskôr sa vysieva jeden modul, po štyroch dňoch ďalší a tak ďalej. Až kým sa semená nezasadia do všetkých častí bubna. Prvú úrodu zberáme už po 24 hodinách. Následné každé štyri,“ spresnil Berkovič.
Vďaka technickým vlastnostiam je ruský skleník efektívnejší než americký, ktorý v súčasnosti pracuje na ISS. Môže totiž pestovať rovnaký objem rastlín pri menšej veľkosti. Zároveň usporí 30 percent energie potrebnej na jednotku hmotnosti.
Tvorcovia veria, že skúšobný prototyp Vitacyklu s názvom Vitacyklus-T zhotovia do konca roku 2021. Začiatkom roku 2022 plánujú začať testovanie. Skleník by sa mal dostať na obežnú dráhu najskôr v roku 2023.
„Plánujeme, aby prvé testovanie bolo menej nákladné z hľadiska spotreby energie. Technológiu sme postavili najprv na listovej zelenine, keďže vyžaduje menej energie a nerastie príliš vysoko,“ povedal Berkovič.
Vďaka zmenšenej podobe záhradky budú mať kozmonauti 40 až 50 gramov vitamínov denne.
„To nie je až tak veľa. V budúcnosti sa však objem zeleninových produktov zvýši. Okrem listových šalátov pridáme mrkvu, paradajky a iné druhy. Našou hlavnou úlohou je zabezpečiť budúcim medziplanetárnym expedíciám dostatok čerstvých vitamínov,“ uzavrel Berkovič.
zdroj: hlavný denník
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna [email protected]
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
VIDEO: Mudrovňa- PLÁN-DEMIA 2.0
Trump predstavil svoj steroidový tím – mladý a s množstvom bývalých vojakov
SHO aj v čase predvianočnom pomôže slovenským sociálne slabým rodinám
Ruské letectvo zničilo sklad protivzdušnej obrany Patriot V Černihivskej oblasti. Spúšťa sa ofenzíva?
54 štátov nepodporilo boj proti nacistickej ideológii. Prečo je medzi nimi aj Slovensko?
Najprv zrušil mier na Ukrajine a teraz chce nahradiť vojská v Európe ukrajinskými kontingentmi
Slovenská hymna nemusí odpočívať v naftalíne, ruská má pestrý život aj históriu
Výšivky našich Predkov
Škandál PS a šéfky odborov má pokračovanie, verejnoprávna TASR ho chcela ututlať
Minister Šaško pripravuje reformu zdravotníctva: Lekári a sestry žiadajú zmeny
Šokujúce podozrenie z policajnej brutality: Verejný ochranca práv vyzýva na zmeny
Richard Takáč: Slovenskí poľnohospodári dostali prvé preddavky
Gyimesi sa opäť zastal Šimkovičovej a upozornil na exhibicionizmus Bugára
E. Tomáš: Prečo by mal pracujúci zo svojich daní platiť príjem človeku, ktorý nechce pracovať?
Ďalšia angažovaná unisono „debata“. Komu prekáža slovenčina v Slovenskej republike?
Ficova vláda bude musieť pre vysoký dlh žiadať parlament o dôveru. Od zatiahnutia dlhovej brzdy ju delí presne rok
Ako chcú klamári vládnuť Slovensku a pokračovať v oblbovaní občanov
Trumpova vojna proti „woke“ ideológii by mohla spustiť masový odchod zamestnancov Pentagonu
Musk súhlasil s potrebou auditu americkej pomoci Ukrajine
Orbán: Klimatická politika by mala byť založená na zdravom rozume, nie na ideológii
zo sekcie
Rusko bude vo vesmíre pestovať šalát i paradajky
Rusko bude vo vesmíre pestovať šalát i paradajky
Rusko bude vo vesmíre pestovať šalát i paradajky