Slovanské Noviny

12. októbra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Rusko bude skryto podporovať Irán proti stíhačkám F-35 nielen pomocou S-400, ale aj pomocou iných systémov elektronického boja

Izrael teraz púta pozornosť sveta, pretože vydáva hrozby o plánovanom útoku na Irán ako odvetu za iránsky útok na Izrael, ktorý bol odvetou za izraelskú vraždu Hasana Nasralláha a ďalších.

Útoky oko za oko teraz predstavujú riziko, že Izrael zasiahne iránske jadrové a ropné zariadenia. Ak by sa to stalo, vrátil by Irán úder a zasiahol izraelský jadrový arzenál v Dimone?

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Uzavrel by Irán Hormuzský prieliv, čím by sa fakticky odstavilo 25 % svetovej ropy prepravovanej tankermi? Keďže Čína kupuje 90 % iránskej ropy, priviedol by útok Čínu do svetovej vojny s Izraelom a USA?

Ceny ropy nedávno vyskočili po tom, čo americký prezident Joe Biden povedal, že diskutuje o možnom izraelskom útoku na iránsky ropný priemysel. Analytici sa obávajú, že cena za barel ropy by mohla dosiahnuť 300 dolárov, ak by Izrael s vojenskou podporou USA zaútočil. Európania a Američania by pocítili dôsledky konfliktu v západnej Ázii, v ktorom izraelský premiér Benjamin Netanjahu za posledný rok vyhodil diplomaciu a kompromisy von oknom.

Steven Sahiounie z MidEastDiscourse poskytol rozhovor Suatovi Delgenovi, bývalému tureckému námornému dôstojníkovi, ktorý sa zameriava na obranný priemysel a otázky zahraničnej politiky. Má rozsiahle znalosti o systémoch námornej vojny, NATO, bezpečnostnej a obrannej politike EÚ, námornej bezpečnosti, nových technológiách a západnej Ázii.

Steven Sahiounie (SS) : Podľa Wall Street Journal nebolo všetkým iránskym raketám vypusteným proti Izraelu zabránené zasiahnuť ich ciele, napriek tomu, že Izrael minul miliardy dolárov z peňazí amerických daňových poplatníkov na systémy protivzdušnej obrany. Dokazuje to podľa vás zlyhanie Železného dómu?

Suat Delgen (SD) : Izrael má vrstvený systém protivzdušnej obrany. Vo vrstvenom systéme protivzdušnej obrany sa spoločne používajú systémy protivzdušnej obrany nízkej, strednej a vysokej nadmorskej výšky a systémy protiraketovej obrany. Izraelský viacvrstvový systém protivzdušnej obrany pozostáva zo štyroch komponentov;

Rakety Iron Dome, David’s Sling, Arrow-2, Arrow 3. Strely David’s Sling, Arrow-2, Arrow 3 sa používajú na obranu proti balistickým raketám. Avšak vzhľadom na to, že Irán pri poslednom útoku zaútočil asi 200 balistickými strelami, je očakávaným výsledkom, že schopnosť protizásahu obranných systémov dosiahla saturáciu a niektoré balistické strely nebolo možné zostreliť.

Preto nemožno povedať, že izraelský systém protivzdušnej obrany je úplným zlyhaním, ale skôr že je niekedy nasýtený a nedostatočný proti rozsiahlym raketovým útokom. Verím, že Izrael urobí nejaké vylepšenia a aktualizácie svojho vrstveného raketového systému protivzdušnej obrany, najmä po nedávnom útoku, aby zvýšil efektivitu svojej obrany proti hypersonickým raketám.

SS : Podľa správ médií Rusko poslalo novú verziu S-400 na pomoc Iránu pri obrane pred Izraelom. Podľa vášho názoru, ak Izrael zaútočí na Irán, kto vyhrá túto vojnu, F-35 alebo S-400?

SD : Systém protivzdušnej obrany S-400 nebol veľmi účinný proti riadeným raketám Sculp a Strom Shadow v rusko-ukrajinskom konflikte. Najmä systém protivzdušnej obrany S-400 nemohol poskytnúť účinnú obranu proti budove veliteľstva Čiernomorskej flotily v Sevastopole. Z tohto dôvodu nepovažujem S-400 za účinný systém protivzdušnej obrany proti F-35. Tu však treba zdôrazniť jeden bod. V prípade možného iránskeho útoku by zostrelenie lietadla F-35 S-400 poskytlo Rusku veľmi vážnu psychologickú výhodu a prestíž. Z tohto dôvodu verím, že Rusko bude skryto podporovať Irán proti stíhačkám F-35 nielen pomocou S-400, ale aj iných systémov elektronického boja.

SS : Satelitné snímky ukázali značné zničenie niekoľkých izraelských vojenských základní v dôsledku útoku iránskych rakiet. Bol podľa vás iránsky útok úspešný?

SD : Úspech vojenskej operácie sa nemeria škodami, ktoré spôsobí. Úspech vojenskej operácie sa meria dosiahnutím politických a vojenských cieľov stanovených vo fáze plánovania. Cieľom Iránu nebolo spôsobiť Izraelu veľké škody. Irán chcel Izraelu ukázať, že má prostriedky a schopnosť spôsobiť si škodu, ak sa tak rozhodne. Po druhé, Irán musel reagovať na atentát na vodcu Hizballáhu Hasana Nasralláha. Táto odpoveď by nemala byť taká tvrdá, aby zatiahla Irán do totálnej vojny, ale mala by byť dostatočne účinná, aby ukázala, že môže Izrael zraniť. V tejto súvislosti sa domnievam, že Irán dosiahol svoj cieľ.

SS : Izrael vykonal niekoľko atentátov na členov Hizballáhu a stál za útokom na pagery a vysielačky. Čo z vášho pohľadu spôsobilo túto bezpečnostnú slabosť v Hizballáhu?

SD : Iránske útoky proti členom Hizballáhu a Hasanovi Nasralláhovi v Libanone ukazujú, že izraelské spravodajské služby majú v Hizballáhu veľký vplyv. Myslím si, že to viedlo k neistote v Hizballáhu. Bez riešenia bezpečnostných nedostatkov v rámci Hizballáhu Hizballáh nebude schopný robiť veľmi efektívne rozhodnutia.

SS : Hizballáh stratil niekoľko vojenských vodcov kvôli izraelským náletom. Ako veľmi to podľa vás oslabuje Hizballáh?

SD : Hassan Nasralláh bol charizmatický vodca, ktorý veľmi presne analyzoval politický a vojenský vývoj a zabezpečil, aby bol Hizballáh umiestnený na správnom mieste. V tomto smere vďaka Nasralláhovi získal Hizballáh podporu od všetkých segmentov libanonskej spoločnosti. Hizballáh si určite vyberie nového vodcu, ale táto osoba nebude môcť nahradiť Nasralláha. Navyše, vzhľadom na vplyv izraelských tajných služieb v rámci Hizballáhu, nový vodca nedostane takú podporu od všetkých segmentov libanonskej spoločnosti, akú mal Nasralláh, a vždy o ňom budú existovať podozrenia.

/ skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.