Zúčastnené strany sa tiež dohodli, že vypracujú opatrenia súvisiace s dohodu medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a jeho ruským náprotivkom Vladimirom Putinom o neútočení na energetické zariadenia, s ktorou súhlasila aj Ukrajina.
Spojené štáty, Rusko a Ukrajina sa na separátnych rokovaniach v Rijáde dohodli na zaistení bezpečnej plavby, vylúčení použitia vojenskej sily a zabránení využívania komerčných plavidiel na vojenské účely v Čiernom mori. Vyplýva to zo spoločných vyhlásení, ktoré v utorok zverejnil Biely dom, píše TASR.
V dvoch spoločných vyhláseniach po separátnych rokovaniach amerických, ruských a ukrajinských expertných skupín sa uvádza, že USA pomôžu obnoviť prístup Ruska na svetový trh v oblasti vývozu poľnohospodárskych výrobkov a hnojív, znížiť náklady na námorné poistenie a zlepšia prístup k prístavom a platobným systémom pre takéto transakcie.
Ukrajine Spojené štáty vyjadrili podporu v súvislosti so snahou dosiahnuť dohodu o výmene vojenských zajatcov, návrate civilných väzňov a násilne odvlečených ukrajinských detí.
Strany sa tiež dohodli, že vypracujú opatrenia súvisiace s dohodu medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a jeho ruským náprotivkom Vladimirom Putinom o neútočení na energetické zariadenia, s ktorou súhlasila aj Ukrajina.
Biely dom vo vyhlásení uvádza, že obom stranám USA zopakovali požiadavku prezidenta Donalda Trumpa o zastavení zabíjania, čo je nevyhnutným krokom k dosiahnutiu trvalého mierového riešenia.
„Na tento účel budú Spojené štáty naďalej podporovať rokovania medzi oboma stranami s cieľom dosiahnuť mierové riešenie v súlade s dohodami uzavretými v Rijáde,“ uvádza sa vo vyhláseniach.
Na uzavretie dohody bezprostredne reagoval ukrajinský minister obrany Rustem Umerov, ktorý bol súčasťou ukrajinskej delegácie v Saudskej Arábii. Varoval, že Kyjev bude brať pohyb ruských vojnových lodí „mimo východnej časti“ Čierneho mora ako porušenie dohody. Zdôraznil, že v takomto prípade „bude mať Ukrajina plné právo uplatniť právo na sebaobranu“.
V príspevku na sociálnej sieti tiež vyzval na dodatočné rokovania o podrobnostiach dohody. „Je dôležité čo najskôr uskutočniť ďalšie technické konzultácie s cieľom dohodnúť všetky podrobnosti a technické aspekty vykonávania, monitorovania a kontroly (prijatých) opatrení,“ napísal.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok vyzval Spojené štáty, aby Kyjevu prikázali pristúpiť k novej dohode o plavbe v Čiernom mori. Uviedol tiež, že Moskva chce dohodu s menším počtom obmedzení pre svoj vývoz, informovala agentúra AFP, píše TASR.
„Sme… za to, aby sa v nejakej forme, prijateľnejším spôsobom pre všetkých, obnovila Čiernomorská iniciatíva,“ citovali Lavrova ruské tlačové agentúry. Podľa Lavrova jeho krajina nechce, aby sa ju niekto „pokúšal vytlačiť“ z trhu s obilím a hnojivami.
Ako pokračoval, Moskva si myslí, že sa to dá dosiahnuť len „ako výsledok príkazu z Washingtonu (ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi) Zelenskému a jeho tímu, aby urobili toto a nič iné“. Lavrov ocenil, že „naši americkí partneri“ dostali a pochopili tento signál zo strany Ruska.
V rozhovore pre ruský televízny Prvý kanál Lavrov potvrdil, že otázka obnovenia dohody o obilí – známej ako Čiernomorská iniciatíva – bola témou diskusie na rusko-amerických rozhovoroch v Rijáde. Lavrov povedal, že Rusko v tejto veci potrebuje „jasné záruky“ bezpečnosti.
Podľa agentúry TASS Lavrov tiež informoval, že memorandum medzi Ruskom a OSN o potrebe odstránenia prekážok pre vývoz obilia a hnojív z Ruska platí do júla. Dodal, že generálny tajomník OSN António Guterres a jeho predstavitelia sú s Ruskom „v neustálom kontakte“ a snažia sa nájsť cesty, ako uspokojiť v oblasti potravinovej bezpečnosti záujmy rozvojových krajín, predovšetkým v Afrike.
Podľa Lavrova sa Guterres pritom nesnaží dosiahnuť zrušenie sankcií uvalených Západom na Rusko, ale rozhodol sa „vydať inou cestou“ a nachádzať v sankciách len medzery. V súvislosti s tým Lavrov argumentoval Chartou OSN, v ktorej sa uvádza, že ani jeden zamestnanec sekretariátu OSN vrátane generálneho tajomníka nesmie prijímať pokyny od žiadnej vlády.
„Ak generálny tajomník hľadá medzery v sankciách a uznáva ich existenciu, vykonáva rozhodnutia prijaté v hlavných mestách, kde sú prítomné vlády členských štátov OSN, pričom na to nemá žiadne oprávnenie,“ tvrdí Lavrov.
Na dohode o obilí, známej aj ako Čiernomorská iniciatíva, sa Rusko a Ukrajina dohodli v júli 2022 za sprostredkovania Turecka a OSN. Dohoda predpokladala vytvorenie bezpečného koridoru pre vývoz ukrajinského obilia cez Čierne more, ako aj zrušenie obmedzení na vývoz ruských hnojív. V júli 2023 Rusko od dohody odstúpilo pre údajné nedodržiavanie podmienok dohody.
Lavrov svoj rozhovor pre ruskú štátnu televíziu poskytol deň po tom, ako sa v saudskoarabskom Rijáde konali rusko-americké rokovania. Kremeľ v utorok oznámil, že rokovania boli detailné a že ich obsah „s určitosťou nebude zverejnený“.
Dohoda o neútočení bude platná až po zrušení sankcií na banky, odkazuje Kremeľ
Kremeľ v utorok po uzavretí dohody o neútočení v Čiernom mori zdôraznil, že predtým než vstúpi do platnosti, musia byť zrušené sankcie voči ruským bankám, ktoré sa podieľajú na medzinárodnom obchode s potravinami a hnojivami. TASR o tom informuje podľa agentúry TASS a televízie BBC.
Spojené štáty, Rusko a Ukrajina sa v utorok po separátnych rokovaniach v Rijáde dohodli na zaistení bezpečnej plavby, vylúčení použitia vojenskej sily a zabránení využívania komerčných plavidiel na vojenské účely v Čiernom mori. USA tiež pomôžu obnoviť prístup Ruska na svetový trh v oblasti vývozu poľnohospodárskych výrobkov a hnojív, znížiť náklady na námorné poistenie a zlepšia prístup k prístavom a platobným systémom pre takéto transakcie. Strany tiež potvrdili dohodu o neútočení na energetické zariadenia.
„Zrušenie sankčných obmedzení voči Ruskej poľnohospodárskej banke a ďalším finančným inštitúciám, ktoré sa podieľajú na podpore transakcií v medzinárodnom obchode s potravinami (vrátane produktov z rýb) a hnojivami, ich pripojenie k systému SWIFT a otvorenie požadovaných korešpondenčných účtov,“ sa uvádza ako podmienka obnovenia dohody, píše TASS.
Podľa BBC to v praxi znamená, že pred začatím prímeria musia byť zrušené sankcie voči ruským bankám, výrobcom a vývozcom potravín, ako aj poisťovniam, ktoré sa podieľajú na ich vývoze.
Spojené štáty sa vo zverejnených spoločných vyhláseniach o ruských podmienkach nezmieňovali. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tlačovej konferencii vyjadril presvedčenie, že prímerie platí okamžite.
Kremeľ tiež skonštatoval, že Rusko sa nevráti k obilnej dohode uzavretej v roku 2022 pokiaľ nebudú zrušené sankcie na ruské lode a dodávky poľnohospodárskych strojov.
Zdroj: cas.sk / hnonline.sk / bleskovky.sk / InfoVojna
Vysokohorskí nosiči v Tatrách: Tradícia a význam pre slovenské hory
Trumpov zverejnený archív: Prečo CIA venovala osobitnú pozornosť Národnej demokratickej strane Nemecka?
Gorbačovov chránenec a jeden z najväčších sovietskych zradcov zomrel sám, v pohodlí, ktoré tak miloval
Smer Kyjev? Moskva chystá novú ofenzívu
Horúca téma, o ktorej sa nesmie hovoriť – Európa pred krachom
Maďari píšu: Mimoriadna správa: Hlavný štátny veterinár pozastavil likvidáciu zdravých zvierat
Utajené fakty z Odesy: 42 mŕtvych, ani jeden hasič nepomohol
Muskov Úrad pre efektivitu štátnej správy môže naďalej škrtať financie „zločineckej“ agentúre USAID, rozhodol o tom federálny odvolací súd v USA.
Nemecké volanie po spustení Nord Streamu
Kto rozdúchava vojnu? Moskva obviňuje
Kancelárske kreslo je nebezpečnejšie ako cigarety a rýchle občerstvenie
Podzemné mesto objavené pod Khafreovou pyramídou
Je nejaký rozdiel medzi Zelenského kancelárom Jermakom a Hitlerovým ríšskym vodcom Bormannom?
Kto vydal rozkaz poslať 60-tonový M88 Hercules do močiara? Otázky pre velenie cvičení v Litve
Pre získanie vzdušnej prevahy dostalo ruské letectvo prvú várku stíhačiek Su-35S
Putin navrhol zaviesť na Ukrajine dočasnú správu pod záštitou OSN
Vo Francúzsku sa konalo stretnutie „koalície ochotných“ — bez výsledku
Arktída získa silný prílev investícií
Mongolsko prepojí Rusko a Čínu plynovodom Power of Siberia 2
Moc a impérium. Deep state ako deštrukcia civlizácie
zo sekcie
Rusko a Ukrajina sa s pomocou USA dohodli na pozastavení vojenských útokov v Čiernom mori
Rusko a Ukrajina sa s pomocou USA dohodli na pozastavení vojenských útokov v Čiernom mori
Rusko a Ukrajina sa s pomocou USA dohodli na pozastavení vojenských útokov v Čiernom mori