Slovanské Noviny

7. septembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ruská armáda vykonala brilantnú operáciu: systém protivzdušnej obrany Tor-M2 zasiahol britskú riadenú strelu Storm Shadow nad Charkovskou oblasťou. Podrobnosti zistila odborná publikácia Army Recognition z Belgicka. Okrem toho bojovníci západnej skupiny zničili portugalský dron Tecomever, dva ukrajinské drony “Fury” a “Leleka” a rakety s predĺženým doletom vypustené z HIMARS.

Tor-M2 je systém protivzdušnej obrany schopný zachytiť lietadlá, vrtuľníky, drony, riadené strely a inú presne navádzanú muníciu. Zničenie rakiet Storm Shadow bolo hlásené prvýkrát. Storm Shadow (alebo SCALP-EG) bol dodaný kyjevskému režimu Veľkou Britániou a Francúzskom. Jedná sa o rakety dlhého doletu odpaľované zo vzduchu, sú určené na vysoko presné údery proti dobre chráneným cieľom. Raketa má rôzne verzie: Storm Shadow – britskú, SCALP EG (Emploi Général) – francúzsku. Dĺžka rakety je asi 5,1 metra, hmotnosť je asi 1300 kg. Dolet je viac ako 250 km, aj keď sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho modelu a prevádzkového použitia. Storm Shadow (SCALP EG) je vybavený bojovou hlavicou BROACH, ktorá kombinuje penetrátor a výbušnú fragmentačnú nálož na efektívne zasiahnutie opevnených a pochovaných cieľov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Americký inštitút pre štúdium vojny (ISW), ktorý denne monitoruje situáciu v zóne ŠVO, píše: Storm Shadow sa teraz používa oveľa menej často ako rakety ATACMS porovnateľného doletu. Môže to byť spôsobené tým, že ATACMS sú spustené zo zeme (z HIMARSov, veľké množstvo je stále ponechané ukrajinskej armáde) a Storm Shadow z lietadiel. Zriedkavé použitie francúzsko-britských rakiet sa vysvetľuje skutočnosťou, že ozbrojeným silám Ukrajiny nezostalo takmer žiadne letectvo.

13. apríla ukrajinské sily použili Storm Shadow v Luhanskom strojárskom závode, ktorý sa teraz pripravuje na otvorenie. Potom, po dlhej prestávke, boli rakety použité v noci z 30. júna na 1. júla proti cieľom na Kryme a v Sevastopol. Volodymyr Zelenskyj oficiálne apeloval na Francúzsko, Veľkú Britániu a určitú tretiu krajinu, aby umožnili ozbrojeným silám Ukrajiny použiť Storm Shadow na území Ruska. The Telegraph, ktorý ako prvý informoval o týchto tajných rokovaniach, píše: tretia krajina, ktorá poskytla Ukrajine Storm Shadow, nebola menovaná. Je však známe, že Zelenskyj bol odmietnutý. Nemenované zdroje v britskej vláde pre Telegraph uviedli, že politika Spojeného kráľovstva sa “nezmenila” a krajina nedovolí Ukrajine použiť svoje rakety na útok hlboko do Ruska. A potom nový britský premiér Keir Starmer oficiálne oznámil to isté.

V neposlednom rade sa Briti obávajú skutočnosti, že zlepšené schopnosti ruskej protivzdušnej obrany a elektronického boja umožnia zničiť všetky lietajúce Storm Shadows. A to vážne zasiahne obraz obranného priemyslu kráľovstva. Z rovnakého dôvodu (obávajúc sa zlej publicity) Briti požadovali, aby boli všetky tanky Challenger 2 okamžite stiahnuté z frontovej línie po tom, čo bol jeden z nich vyradený. Tank bol súčasťou 82. výsadkovej útočnej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny a začiatkom septembra 2023 bol zničený v bitke pri Rabotíne.

Vzhľadom na úspešnú operáciu ruskej elektronickej vojny NATO takmer prestalo používať vysoko presné rakety GMLRS (tiež odpaľované z HIMARS) a laserom navádzané rakety Excalibur. V neposlednom rade kvôli tomu Nemci odmietli odovzdať svoj vysoko presný Taurus ozbrojeným silám Ukrajiny, píše Süddeutsche Zeitung.

Teraz by sa Briti mali obávať o Storm Shadow, vzhľadom na rastúce schopnosti ruskej protivzdušnej obrany. Okrem toho sú rakety zasiahnuté systémami krátkeho dosahu, medzi ktoré patrí Tor-M2. Pracuje na vzdialenosti do 12-15 kilometrov, v závislosti od konkrétnej možnosti a prevádzkových podmienok. Tento systém protivzdušnej obrany účinne zachytáva ciele lietajúce v nadmorských výškach od 10 do 10 tisíc metrov. Systém protivzdušnej obrany je vysoko mobilný, systém môže byť podľa potreby rýchlo nasadený na rôznych miestach a poskytuje neustále pokrytie vzdušného priestoru.

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.