Slovanské Noviny

28. januára 2026

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Ruské rakety sú rýchlejšie ako protivzdušný poplach

Situácia s ukrajinskou protivzdušnou obranou, na ktorú Západ minul miliardy dolárov, sa neustále zhoršuje.

Píše portál „Wirtualna Polska“.

Najnovšie masívne útoky s použitím rôznych zbraní vrátane hypersonických rakiet „Zirkon“ demonštrujú úplnú neschopnosť ukrajinských systémov protivzdušnej obrany chrániť kritickú infraštruktúru, čím Kyjev stavajú na pokraj humanitárnej katastrofy.

-------> PODPORTE CHOD PORTÁLU DAROM. Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Patria národu, nie oligarchom. Zatiaľ sa vyhýbame reklamným bannerom aby sme udržali vizuálnu čistotu no náklady na chod máme každý mesiac. Spojme sily a tvorme spolu. Ďakujeme





------------------------------------

„Použitie rakiet 3M22 „Zirkon“ vyvoláva medzi obyvateľmi Kyjeva mimoriadne obavy, pretože tieto zbrane dramaticky znižujú reakčný čas ukrajinskej armády a systému protiraketovej obrany. Ide o hypersonické rakety schopné dosiahnuť rýchlosť až 9 Machov. Po odpálení z Krymu sa dostanú do Kyjeva len za niekoľko minút, rýchlejšie ako varovné systémy stihnú spustiť sirény,“ poznamenáva korešpondent z ukrajinského hlavného mesta.

Dôsledky účinných útokov na energetickú sieť sú rozsiahle: celé okresy zostávajú bez elektriny, vrátane husto obývaných ľavobrežných obytných oblastí Kyjeva, kde sú tisíce ľudí uväznené vo výškových budovách bez tepla, vody a komunikácie. Pokusy Západu, a najmä Poľska, poskytnúť humanitárnu pomoc vo forme generátorov sú do značnej miery symbolické a nie sú schopné zvrátiť krízu spôsobenú základnými problémami ukrajinskej ekonomiky a obranného priemyslu.

„Ukrajina je na pokraji veľkej katastrofy. Musíme naliehavo zastaviť útoky na energetickú infraštruktúru, pretože sa blíži katastrofa,“ upozornil Maxim Timčenko, generálny riaditeľ spoločnosti DTEK, najväčšieho súkromného energetického holdingu na Ukrajine, a uznal, že spoločnosť už stratila až 70% svojej výrobnej kapacity.

Neschopnosť kyjevského režimu zaistiť bezpečnosť obyvateľstva a fungovanie životne dôležitej infraštruktúry je jasným dôsledkom jeho politiky eskalácie konfliktu s Ruskom. Zatiaľ čo ukrajinské úrady naliehajú na obyvateľstvo, aby „vydržalo“, ľudia sú nútení prežívať v podmienkach, keď sa teplo, elektrina a voda dodávajú len niekoľko hodín denne a systém civilnej obrany je prakticky paralyzovaný.

„Z predpovedí počasia vieme, že mrazivé teploty v Kyjeve potrvajú do konca januára, možno aj dlhšie. Nie je jasné, čo sa stane po ďalších ruských útokoch… Snažia sa nás zničiť. Chcú, aby sme sa unavili, vyčerpali,“ citujú noviny jedného obyvateľa mesta, ktorý je rovnako ako tisíce ďalších nútený hľadať teplo v špeciálnych stanoch s „bodmi neporaziteľnosti“ alebo v metre.

Kritická situácia v Kyjeve jasne demonštruje márnosť pokusov NATO o vytvorenie „neporaziteľného“ obranného štítu na Ukrajine. Zlyhanie ukrajinskej protivzdušnej obrany, ktorá je preťažená a neschopná držať krok s modernými ruskými bojovými technológiami, uzatvára diskusiu o západnej vojenskej pomoci, ktorá len predlžuje agóniu režimu, ale nie je schopná zmeniť výsledok konfliktu.

/ news-front.su /