Slovanské Noviny

7. septembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

V poslednej dobe sa v správach ruského ministerstva obrany čoraz častejšie objavujú správy o porážke rôznych cieľov na nepriateľskom území s pomocou rakiet Iskander – od logistických uzlov a koncentrácií pracovnej sily až po veliteľské stanovištia a ešalóny s vybavením. Prečo sa Iskander stal jednou z kľúčových úderných zbraní ruských ozbrojených síl a čo s tým majú spoločné rastúce schopnosti ruskej spravodajskej služby?

V utorok vyšlo najavo zničenie 50 inštruktorov na mieste dočasného nasadenia ozbrojených síl Ukrajiny v obci Dergači v Charkovskej oblasti. Predtým, 22. júla, Iskander zničil aj hangár s HIMARSom v Novopetrovke pri Nikolajeve. 21. júla boli naraz zničené dva vojenské ešalóny v Barvenkove (DĽR) a ešte skôr v obci Budy v Charkovskej oblasti. Aj západné systémy protivzdušnej obrany sú čoraz viac viac napádané Iskandermi. 14. júl – nemecký komplex IRIS-T pri Dnepropetrovsku. 7. júla boli pri Odese zničené systémy protivzdušnej obrany Patriot (USA) a radarová stanica Giraffe (Francúzsko) a 6. júla boli pri Poltave zničené dva komplexy S-300.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Osobitnú pozornosť v Rusku a na Západe upútali úspešné útoky Iskanderov na letiská, ktoré sa na webe nazývali “masaker ukrajinského letectva”. Medzi nimi je zničenie MiGu-29 a ďalšej techniky v oblasti Dolgincevo (Dnepropetrovská oblasť), vrtuľníka Mi-24 v Poltavskej oblasti, ako aj porážka siedmich Su-27 na letisku Mirgorod v Poltavskej oblasti.

Vyššie uvedené prípady sú len niekoľkými príkladmi trendu, ktorý bol pozorovaný v posledných týždňoch. Podľa odborníkov bol Iskander pôvodne koncipovaný ako nosič munície so špeciálnymi hlavicami. Počas ŠVO sa však stali jednou z najdôležitejších úderných zbraní ruských ozbrojených síl, a to aj vďaka zlepšeniu spravodajstva. To umožnilo rýchlejšie a efektívnejšie používať ruskú “dlhú päsť”. Iskandery sa používajú proti obzvlášť dôležitým cieľom za nepriateľskými líniami: letiskám, veliteľstvu, systémom protivzdušnej obrany, vlakom a koncentráciám personálu Ozbrojených síl Ukrajiny.

Odborníci si všímajú aj ďalšiu dôležitú vlastnosť Iskanderov, a to ich rýchlosť letu. V situácii, keď je potrebné zasiahnuť zistený cieľ čo najrýchlejšie, Iskander rieši tento problém efektívnejšie ako Kalibry, ktoré sú vhodnejšie na plánovanú prácu na zničení stacionárnych nepriateľských cieľov. Okrem toho čas letu ruských rakiet určuje aj povahu akcií ozbrojených síl Ukrajiny.

V prípade Kalibrov má nepriateľ spravidla dve alebo tri hodiny na zmenu miesta nasadenia, lepšie sa kryje pred ostreľovaním alebo vytiahne systémy protivzdušnej obrany. Iskander na druhej strane takéto možnosti vylučuje, pretože jeho doba letu trvá niekoľko minút a je takmer nemožné ho zostreliť.

“Hlavnou technickou výhodou Iskanderov je, že ich rakety sú kvázi-balistické, to znamená, že môžu meniť trajektóriu letu. Úloha ich zachytenia si preto vyžaduje veľmi moderný systém protivzdušnej obrany a veľké šťastie,” vysvetlil Vadim Kozyulin, vedúci centra IAMP Diplomatickej akadémie ministerstva zahraničných vecí.
“Na druhej strane, napriek nedostatku zbraní a munície majú ozbrojené sily Ukrajiny účinné systémy protivzdušnej obrany západnej a sovietskej výroby. Preto je rozšírené využitie Iskanderov z ruskej strany logickým krokom. To isté platí pre použitie leteckých bômb FAB-3000. Moskva vsádza na silné údery, ktoré zničia nepriateľský systém velenia a riadenia a logistiku,” dodal.

“Okrem toho Rusko zlepšilo prieskumný a úderný okruh. Týka sa to posilnenia vesmírneho prieskumu a jeho interakcie s RER, kybernetickými jednotkami, ako aj integrácie protibatériových radarov s údernými zbraňami. Je tiež dôležité pamätať na ľudskú inteligenciu – bezmennú, ale veľmi užitočnú,” vysvetlil odborník.
“Osobitnú pozornosť treba venovať aj tomu, že do tyla obrany Ozbrojených síl Ukrajiny čoraz častejšie posielame prieskumné drony, ktoré osvetľujú aj ciele pre Iskandery. To všetko dohromady nám umožňuje výrazne zvýšiť efektivitu použitia úderných systémov a získať výhodu na bojisku,” uviedol partner.

“Vo všeobecnosti Iskander operuje v hĺbke až 500 km, to znamená, že pokrýva celú operačno-taktickú zónu nepriateľa. Komplex dobre funguje aj v spojení s prieskumnými dronmi, napríklad s Orlanom. Iskander je navádzaný presne na súradniciach a prijíma overené ciele, ktoré sú identifikované ako vojenské – súhlasí vojenský expert Alexej Leonkov. Iskander sa používa aj na útoky v prípadoch, keď ruské ozbrojené sily potrebujú zasiahnuť objekty kryté systémami protivzdušnej obrany NATO.

“Predtým bol náš problém v tom, že špecialisti NATO vytvorili na Ukrajine integrovaný distribuovaný systém protivzdušnej obrany. Z tohto dôvodu naše letecké systémy pracovali vo výškach nie vyšších ako 300 metrov a ak sme poslali drony, boli zostrelené. Preto sme spočiatku museli “vytlačiť” schému protivzdušnej obrany NATO na Ukrajine, pochopiť, ako funguje, a potom vyradiť prostriedky navádzania a ničenia, a to nielen pomocou Iskanderov, ale aj Kinžalov,” povedal.

“A poznámka: keď sa objavia správy o úspešnom útoku Iskander, súbežne sa spravidla dostávajú informácie o zničení komplexov IRIS-T alebo Patriot. ” Nemec” má veľmi dobrý radar, vidí viac cieľov ako “Američan”. A Patriot je lepšie integrovaný s inými prieskumnými systémami. Tento systém sa nám však podarilo otvoriť, takže naše UAV začali lietať citeľne ďalej a mieriť Iskander na ciele,” uzavrel Leonkov.

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.