Verejnoprávna RTVS počas pandémie vymáha aj dvanásť rokov premlčané pohľadávky. Zákon síce umožňuje domáhať sa všetkých dlhov u dlžníka, ale ten zas môže po troch rokoch namietať premlčanie. RTVS nedoplatky vymáha aj od ľudí, ktorí sú zo zákona oslobodení od koncesionárskych poplatkov

Portál Aktuality uverejnil aj konkrétny prípad rodiny zdravotne ťažko postihnutých ktorí poslali RTVS všetky doklady ešte v roku 2010. Jedenásť rokov žili v presvedčení, že si svoju povinnosť voči štátnej televízii poctivo splnili. Prekvapenie nastalo začiatkom tohto roka. RTVS im z poplatku 4,6 eur vypočítala dlh 556 eur a hrozí exekúciou.
Tento druh vyžadovania platby od koncesionára, ktorý je od nej evidentne oslobodený s tým, že nedodržal formálne ustanovenie a nedoložil svoj handicap formálne predpísaným spôsobom, má ďaleko od etického kódexu bežnej firmy a blíži sa skôr k praktikám tzv. šmejdov, zneužívajúc postavenie tých najslabších a nízko príjmových skupín v našej spoločnosti.
Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím upozorňuje, že postup RTVS je protizákonný. Upozorňuje tiež, že veľa ľudí nevie, že v prípade, ak ide o nedoplatok starší ako tri roky, môžu namietať premlčanie. Mnohí sa naopak zľaknú exekúcie a sumu, ktorú od nich RTVS vymáha, radšej zaplatia.
Podľa advokáta Jána Čarnogurského, pri pohľadávke staršej ako tri roky treba namietať premlčanie. Namietanie premlčania je však aktívny právny úkon. Dlžník musí premlčanie namietať, v opačnom prípade, ak premlčanie nenamieta, je povinný dlh uhradiť. Ak teda nechcete platiť koncesionárske poplatky staršie ako tri roky, musíte namietať premlčanie.
Verejnoprávna televízia sa bráni, že konať takto jej prikazuje zákon a inak konať ani nemôže, keďže výzva na zaplatenie obsahuje kumulatívne všetky nedoplatky za obdobie, ktoré predchádzalo jej odoslaniu a nie je možné vyselektovať, ktoré z odoslaných výziev obsahovali nedoplatky z rokov 2011 a 2012.
Ministerstvo kultúry pod vedením Natálie Milanovej z OĽaNO problémy s vymáhačskými praktikami u Rezníka nevidí.
„Z výsledkov rokovaní však zatiaľ nevyplynula potreba dočasne pozastaviť vymáhanie úhrad za služby verejnosti poskytované RTVS, ktoré jednotliví platitelia v zmysle zákona nezaplatili,“ reagovala pre Aktuality hovorkyňa ministerstva kultúry Zuzana Viciaňová na otázku, či neplánujú zmeniť zákon, aby počas pandémie RTVS dlhy nevymáhala.
Podľa rezortu kultúry je na RTVS, či si vymáhanie nedoplatkov uplatní na súde.
Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím upozornila, že už dva roky žiada o stretnutie s ministerkou kultúry k tejto téme. Najskôr jej žiadosť ignorovala vtedajšia ministerka Ľubica Laššáková (Hlas-SD), reakciu na žiadosť nemá ani od Natálie Milanovej (OĽaNO), ktorá je vo funkcii už rok.
Peter Suchý
zdroj: hlavné správy
Orbán pre rast cien ropy zvolal radu pre obranu a energetickú bezpečnosť
Magyar sa obrátil na veľvyslanectvo Ruska: Do volieb sa nepleťte a Maďarom sa nevyhrážajte. Vysmiali ho
„Ste hotoví!“ Francúzsky politik bije na poplach po Putinových ostrých slovách
Izrael hrozí útokom na Chameneího nástupcu, Irán tvrdí, že bol zvolený nový vodca
47 agentov, 12 obrnených vozidiel: Médiá informujú o zadržaní finančníka Georgea Sorosa v New Yorku
Fico rokoval s ministrom zahraničia SAE Abdulláhom bin Zájidom Ál Nahjánom
Predpokladá sa, že Európa bude čeliť veľkým problémom z dvoch dôvodov
Stará zpráva CIA o rakovině a parazitech se stává virální
„Norimberg“ čas na pravdu
Trump znepokojil aj Moskvu: Ak Irán padne, sme na rade. Ruskí „jastrabi“ hovoria o pasci a radia pritvrdiť na fronte
Americké médiá konečne priznali úplné zlyhanie americko-izraelskej vojenskej agresie voči Iránu
Americko-izraelskú vojnu proti Iránu rozrušila „španielska anomália“
Na Ukrajine sa na zbytkoch nacistického práporu Azov formuje prvá súkromná armáda
VIDEO: Gašpar varuje- Fico do Kyjeva by riskoval život!
Králov odkaz opozícii: Pisoáre naozaj nie sú témou pre lídra!
Irán: Zhromaždenie znalcov rozhodlo o novom najvyššom vodcovi
Nitky kauzy ukrajinského konvoja so zlatom môžu viesť až do Bruselu
Čak nás čaká energetická kríza ako v roku 1973?
VIDEO: Dojemné svedectvo 10-ročného iránskeho dievčatka v Minabe, ktoré rozpráva o americko-izraelskom útoku na dievčenskú základnú školu, ktorý zabil jej 11-ročného brata a ich mamu, ktorá v nej učila.
Správa štátnych hmotných rezerv začala uvoľňovať prvých 12-tisíc ton ropy pre Slovnaft, ktorý vďaka Ukrajine už 39 dní nedostáva ruskú ropu cez ropovod Družba a v dôsledku toho musela rafinéria prejsť na obmedzený režim výroby
zo sekcie
RTVS nezákonne vymáha premlčané pohľadávky. Ak dostanete výzvu na zaplatenie pohľadávky staršej ako tri roky neplaťte ju!
RTVS nezákonne vymáha premlčané pohľadávky. Ak dostanete výzvu na zaplatenie pohľadávky staršej ako tri roky neplaťte ju!
RTVS nezákonne vymáha premlčané pohľadávky. Ak dostanete výzvu na zaplatenie pohľadávky staršej ako tri roky neplaťte ju!