Slovanské Noviny

8. júna 2026

Slovanské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

RTVS: Necelé dva týždne po zaočkovaní AstraZenecou zomrela 38-ročná učiteľka

Verejnoprávna RTVS v piatok informovala o prvom slovenskom prípade úmrtia niekoľko dní po zaočkovaní vakcínou AstraZeneca zo šarže ABV 2856.

AstraZeneca
Na sníme očkovanie vakcínou AstraZeneca

Ide o prípad 38-ročnej stredoškolskej učiteľky Antónie, ktorá vo februári podstúpila očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Hoci pri tejto vakcíne sú bežné vedľajšie účinky ako zvýšená teplota či menšia bolesť v mieste vpichu, učiteľka krátko po očkovaní v rozhovore pre RTVS uviedla, že pociťovala „bolesť hlavy, bolesť kĺbov, dosť výrazná bolesť ruly, silnú triašky a smäd“.

Antónia týždeň po očkovaní odpadla a pred pár dňami v nemocnici zomrela. Televízia uviedla, že priama súvislosť úmrtia s očkovacou látkou nie je potvrdená. Podľa úmrtného listu bol príčinou smrti opuch mozgu a pľúcna embólia. V pípade ešte bude vykonaná pitva.

Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho

Podporiť teraz
Už od 1 € • jednorazovo

Smútiaci otec učiteľky vysvetlil, že očkovanie prebehlo 13. februára. Žena zomrela 27. februára. Podľa jej otca bola „plná života“.

„Som si istý, že príčinou smrti bola vakcína AstraZeneca,“ uviedol otec. Dodal, že chce predísť podobným tragédiám súvisiacim s „divokým očkovaním“.

RTVS dodal, že Štáty ústav pre kontrolu liečiv (ŠUKL) doteraz eviduje viac ako 800 hlásení o nežiaducich účinkoch po podaní očkovacej látky AstraZeneca. Do času prípravy reportáže ústav neevidoval žiadne úmrtie v súvislosti s danou vakcínou.

Hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková podotkla, že ABV 2856 je vôbec prvou, ktorá bola dovezená na Slovensko. Celkovo v rámci nej bolo dovozených 216 balení vakcíny.

zdroj: hlavné správy