Slovanské Noviny

1. apríla 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Roztržka s liberálno-globalistickým vedením pokračuje. Maďarsko kritizuje Európsku komisiu

Maďarsko ostro kritizovalo rozhodnutie Európskej komisie zastaviť čerpanie finančných prostriedkov EÚ určených pre maďarské univerzity ako “neprijateľné a neprípustné”, čo je len posledná roztržka v boji medzi liberálno-globalistickým vedením bloku a Maďarskom.

Európska komisia, výkonný orgán bloku, minulý mesiac oznámila, že grantový program Európskej únie Erasmus, ktorý umožňuje študentom študovať v zahraničí na partnerských inštitúciách, už nebude k dispozícii 21 maďarským univerzitám, uvádza agentúra Reuters.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Komisia okrem toho uviedla, že tie isté maďarské vysokoškolské inštitúcie už nebudú mať nárok na financovanie výskumných výmenných programov EÚ Horizon Europe, ktoré sú kľúčovým programom financovania výskumu a inovácií v rámci bloku. Tvrdí, že Maďarsko nominovalo do správnych rád týchto univerzít politikov blízkych vláde.

K rozhodnutiu komisie EÚ sa vyjadril Gergely Gulyás, šéf kancelárie premiéra Viktora Orbána: “Takýto príklad v EÚ ešte nebol” a zdôraznil, že aktívni politici sedia v správnych radách aj v západnej Európe.

“To, čo sa deje v súvislosti s programom Erasmus zo strany Komisie verzus Maďarsko, je neprijateľné,” povedal Gulyás.

“Chceli by sme nájsť rýchle riešenie,” dodal s tým, že maďarský minister zodpovedný za fondy EÚ bude v nasledujúcom týždni rokovať s Komisiou.

Minister Gulyás uviedol, že ak sa rokovania medzi Komisiou a Maďarskom nepodarí vyriešiť, Maďarsko bude programy Erasmus na rok 2024 financovať z vlastnej kasy. Uviedol tiež, že Maďarsko je pripravené a ochotné predložiť vec Súdnemu dvoru Európskej únie.

Maďarský minister pre fondy EÚ Tibor Navracsics označil tvrdenie Komisie, že správna rada tvrdo ovplyvňuje pedagogickú a výskumnú činnosť univerzít, za nepravdivé a uviedol, že tieto činnosti sa vykonávajú nezávisle od správnej rady.

Minister Navracsics, ktorý pôsobí aj ako predseda správnej rady verejnej nadácie, ktorá riadi Panónsku univerzitu vo Veszpréme, pripomenul, že maďarská vláda si je vedomá obáv Bruselu, a poznamenal, že zmenila pravidlá nadácií vo verejnom záujme, aby vyhovela požiadavke orgánu EÚ. Vďaka tejto zmene nadácie teraz podliehajú aj zákonu o verejnom obstarávaní a členovia správnej rady podliehajú prísnym pravidlám konfliktu záujmov.

hlavnespravy.sk