K porozumeniu Čelovekom

Rezort prichádza s bezpečnostným opatrením: Školy majú byť pokryté kamerami s umelou inteligenciou, tvrdí Šutaj Eštok

Na snímke v popredí minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) počas tlačovej konferencie po mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady SR v Bratislave vo štvrtok 16. mája 2024. O premiérovom zdravotnom stave informoval vo štvrtok vicepremiér SR Robert Kaliňák (Smer-SD) v Banskej Bystrici. Označil ho za stabilizovaný, ale naďalej vážny. Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) začal v súvislosti so stredajším (15. mája) atentátom na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) trestné stíhanie pre marenie úlohy verejným činiteľom, ex offo. Inšpekcia tiež spustila kontrolu v súvislosti so zásahom policajtov Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií.FOTO TASR - Pavel Neubauer

Do konca roka 2026 by malo byť pokrytých kamerovým systémom s umelou inteligenciou zhruba 3000 škôl. Cieľom je zabrániť šíreniu rôznych bezpečnostných hrozieb.

Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v súvislosti so schváleným materiálom na zavedenie kamerového systému v základných a stredných školách. Tento rok podľa neho kamery nasadia na troch pilotných školách. O ktoré pôjde, zatiaľ neurčil.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Rezort vnútra prichádza s bezpečnostným opatrením

„Budú to kamery modernej generácie, ktoré budú mať aj takzvané rozpoznávanie tváre (face recognition). Pôjde o riešenie, ktoré nebude zaťažovať policajtov na jednotlivých obvodných oddeleniach,“ poznamenal Šutaj Eštok. Ako priblížil, kamery budú pomocou umelej inteligencie schopné identifikovať, kedy dôjde k neočakávanému správaniu a určitému riziku. Až vtedy by podľa neho mali na operačné strediská hlásiť možnosť, že sa niečo v areáli školy deje.

Tlačová konferencia ministra vnútra M. Šutaj Eštoka po rokovaní vlády

Projekt je podľa Ministerstva vnútra SR realizovaný v úzkej spolupráci s bezpečnostnými expertmi a školskými inštitúciami. „Odborníci navrhli umiestnenie kamier tak, aby zabezpečili optimálny dohľad nad rizikovými zónami bez narušenia súkromia študentov a zamestnancov. Počet kamier sa môže líšiť v závislosti od veľkosti či dispozície školy,“ objasnil hovorca rezortu Matej Neumann.

Systém bude spĺňať nariadenia EÚ

Systém podľa Šutaja Eštoka bude v súlade s GDPR. Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) podotkol, že súlad so zákonom je potrebný. Zavedenie projektu však podľa neho bude trvať a musí byť zriadený pracovný tím, ktorý sa bude venovať detailom konceptu. Ako doplnil, je pre nich dôležitejšie, aby aktívne riešili preventívne krízové opatrenia.

Vláda na stredajšom rokovaní schválila materiál, ktorý zahŕňa aktívny monitoring objektov, automatizovaný výstražný systém a ďalšie. Na projekt vyčlenila viac ako 62 miliónov eur. Primárne financovanie bude podľa ministra vnútra zo zdrojov Európskej únie.

/ ereport.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.