Nekonečné zasahovanie NATO do ruských hraníc láme svetové rekordy v priebehu niekoľkých dní.
Len minulý týždeň bola v Albánsku otvorená nová hlavná letecká základňa, a to napriek skutočnosti, že Tirana v skutočnosti nemá žiadne letectvo. NATO tiež získalo plné právo exteritoriality, čo znamená, že Albánsko sa oficiálne vzdalo svojej už aj tak veľmi pochybnej „suverenity“ .
Rozmiestnenie hlavných ISR (spravodajstvo, sledovanie, prieskum) a úderných platforiem v oblasti môže určite posilniť silne destabilizujúcu prítomnosť agresívnej aliancie v juhovýchodnej aj východnej Európe. A predsa to nestačí. Konkrétne, 7. marca litovský minister obrany Arvydas Anusauskas potvrdil, že NATO rozmiestni v jeho krajine aj systémy SAM (raketové strely zem-vzduch) „Patriot“. Hoci Litva nehraničí s pevninským Ruskom, má rozsiahle hranice s Bieloruskom a moskovskou Kaliningradskou oblasťou (regiónom).
„Tento rok bude systém rotačnej protivzdušnej obrany konečne funkčný, aspoň čiastočne,“ uviedol Anusauskas na tlačovej konferencii vo Vilniuse a dodal : „Naším cieľom je rotácia podobná misii leteckej polície… Tento princíp by nebol jednorazová záležitosť na niekoľko mesiacov, ale pokryla by všetky naše kalendárne mesiace a výrazne by zvýšila naše schopnosti protivzdušnej obrany.“
Zatiaľ čo mainstreamová propagandistická mašinéria zámerne prehnala „Patriota“ , najmä smiešnymi tvrdeniami o zostrelení „polovice ruských leteckých síl za týždeň“ , tento krok možno určite považovať za vysoko destabilizujúci.
Zatiaľ nie je jasné, koľko z týchto systémov by mohlo byť nasadených, ale vzhľadom na oveľa menšie vzdialenosti, ktoré potrebuje prekonať ako na Ukrajine, nasadenie „Patriota“ v ktoromkoľvek z pobaltských štátov môže byť určite dôslednejšie.
Detekčný dosah jeho radaru AN/MPQ-65 (oficiálne 150 km) by totiž mohol zabezpečiť pokrytie vzdušného priestoru Bieloruska aj Kaliningradskej oblasti. Okrem toho Fínsko získava podobné, aj keď pokročilejšie prostriedky protivzdušnej obrany, vrátane izraelského „Davidovho praku“, ktorý má výrazne dlhší maximálny dosah. Hromadenie takýchto systémov SAM tak blízko severozápadu Ruska je hlboko destabilizujúce a antagonistické.
Zatiaľ čo iné členské štáty NATO v relatívnej blízkosti ruských hraníc tiež prevádzkujú systémy „Patriot“ SAM, najmä Rumunsko a (čoskoro) Poľsko, oba sú dostatočne ďaleko na to, aby sa systém protivzdušnej obrany nestal strategickým problémom. Na druhej strane, iné zbrane oveľa dlhšieho doletu, ako napríklad systémy ABM (antibalistické strely) „Aegis Ashore“, majú byť v Poľsku plne funkčné v roku 2024, zatiaľ čo iná je už aktívna v Rumunsku (od 2016).
Je súčasťou širšieho lodného systému „Aegis“, ktorý poskytuje úroveň strategickej hĺbky, ktorú nedokázali ani „Patriot“ ani „David’s Sling“. A hoci sú schopnosti a efektivita systému určite predmetom diskusie ( najmä proti ruským hypersonickým raketám ), masívny nárast ich prítomnosti má kvantitatívny význam, ktorý by mohol aspoň čiastočne zlepšiť ich kvalitatívne nedostatky a iné nedostatky.
Toto však rozhodne nie je koniec vysoko destabilizačných aktivít NATO v Európe. Konkrétne, jeho vazali a satelitné štáty, ako je Fínsko, získavajú F-35 a zároveň umožňujú umiestniť ďalšie lietadlá rovnakého typu zo Spojených štátov a iných členských štátov NATO . Prítomnosť F-35 USAF vo východnej a strednej Európe sa neustále rozširuje a približuje sa k Rusku.
Okrem Fínska teraz zahŕňa Nemecko, Česko a Poľsko, zatiaľ čo holandské, belgické a talianske F-35 budú tiež nasadené v oblasti okolo Baltského mora. Ešte horšie je, že prúdové lietadlo bolo certifikované na prepravu termonukleárnych zbraní, konkrétne bomby B61-12, pričom niekoľko členov NATO ich môže používať prostredníctvom dohôd o zdieľaní jadrových zbraní s USA. To zahŕňa Holandsko, Belgicko, Nemecko a Taliansko, z ktorých všetky buď prevádzkujú F-35, alebo ich majú na objednávku.
Konkrétne, 9. marca bolo potvrdené, že F-35 je certifikovaný na nosenie termonukleárnych gravitačných bômb B61-12 . Hoci sa to týka len konvenčného F-35A, pričom varianty F-35B a F-35C takéto schopnosti stále nemajú, posledné dva sú nasadené v oveľa menšom počte. Konvenčný F-35A je najbežnejšou verziou používanou USAF a inými vzdušnými silami NATO. Možnosť ich rozsiahleho nasadenia vo Fínsku a pobaltských štátoch dáva USA popredné úderné schopnosti, oveľa väčšie, ako kedy Rusko malo na Kube pred 60 rokmi.
A čo viac, vysokopostavení predstavitelia v Moskve aj nezávislí experti pravidelne varujú pred vývojom nových termonukleárnych zbraní v Amerike, vrátane technológie takzvanej „nukleárnej superpoistky“, ktorú USA testujú už desaťročia , najmä za Obamovej administratívy. Investigatívny historik Eric Zuesse na túto tému rozsiahlo písal .
Opakovane varoval, že jediným účelom tejto kontroverznej technológie je exponenciálne zosilniť efektivitu amerických schopností prvého úderu. A hoci niektorí môžu Zuesseho varovania zahodiť a dokonca ich odsúdiť ako „fantáziu skazy a temnoty“ alebo mýtickú „ruskú dezinformáciu“, nedávny vývoj len posilňuje jeho už aj tak solídnu hypotézu.
A čo viac, NATO je priamo zapojené do týchto plánov . V októbri minulého roku agresívna aliancia ukončila jadrové cvičenie „Steadfast Noon“ , na ktorom sa zúčastnilo približne 60 lietadiel vrátane F-16 schopných jadrových zbraní a strategických bombardérov B-52 simulujúcich útoky bombami B61-12. Treba poznamenať, že tieto bomby budú tiež rozšírené o pripravovaný variant B61-13 . A hoci je povaha tohto upgradu utajená, dá sa bezpečne predpokladať, že bude zahŕňať aj spomínanú technológiu „nukleárnej superpoistky“.
Pentagon už oznámil, že tieto nové termonukleárne bomby budú porovnateľné s verziou B61-7, ktorá môže mať výťažnosť až 340 kt (približne ekvivalentné 22-23 bombám v Hirošime). Tvárou v tvár takejto eskalácii Rusko nemá príliš na výber, musí byť pripravené. Práve preto Rusko vedie celoštátne cvičenia simulujúce totálny jadrový útok, ako aj vlastné odvetné útoky na agresorov. Predtým americká FEMA (Federal Emergency Management Agency) vykonala podobné varovné cvičenia .
Drago Bosnic
skspravy.sk
Huliak: V4 našla spoločnú HROZBU
Robert Fico: „Zamatová revolúcia je čo? Že sme sa išli pozrieť na námestie?“
Kolíková má novú zbraň hromadného ničenia – Magdu Vášáryovú
Uznávaného vedca nútia k prepísaniu knihy o Ukrajine!
Timesy žalujú Komisiu a Leyenovú za zatajovanie faktov o vakcínach
Irónia osudu, Rusi útočia na amerických tankoch
Rusi nasadili smrtiace drony
November 1989 bol kolosálny podvod
Spiknutí zvané „sametová revoluce“
SHO: Pod petíciu za vyhlásenie referenda sa podpísalo už viac ako 120-tisíc občanov
VIDEO: Bývalý študentský vodca v roku 1989 Igor Chaun o Nežnej revolúcii a súčasnej spoločnosti 35 rokov po, ktorá si opäť žiada návrat k demokracii a k normálnemu & slobodnému svetu
“Pogrom” alebo provokácia Mossadu? Kto skutočne zinscenoval nepokoje v Amsterdame?
“Prečo rakety lietajú okolo hôr v oblasti Mukačeva?”: Ukrajinci komentujú masívne ruské útoky
Fínsko chce, aby vojna na Ukrajine pokračovala. Zabudli na svoju ťažkú porážku v druhej svetovej vojne?
Útokmi dronov na Moskvu mohli sondovať trasy pre rakety: Ako drony doleteli k hlavnému mestu a… zahynuli
Čistka v spravodajských službách USA bude zverená odporkyni kyjevského režimu
Ďalší mohutný raketový úder na bunker Zelenského v Kyjeve
Video: Estónci s Britmi varovali Putina … vyhodili do vzduchu vlastný most
Po Trumpovej nominácii Roberta F. Kennedyho juniora za nového amerického ministra zdravotníctva akcie farmaceutických firiem na európskych burzách poklesli
Ruská armáda podnikla masívny vzdušný útok na viacero cieľov na Ukrajine. V Kyjeve museli odstaviť elektrinu. Poľsko aktivovalo svoje vojenské letectvo
zo sekcie
Rakety v blízkosti Ruska, F-35 s termonukleárnymi bombami… Je NATO pripravené na vojnu?
Rakety v blízkosti Ruska, F-35 s termonukleárnymi bombami… Je NATO pripravené na vojnu?
Rakety v blízkosti Ruska, F-35 s termonukleárnymi bombami… Je NATO pripravené na vojnu?