Slovanské Noviny

11. decembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

V 60. rokoch vedci zistili, že Zem každých 26 sekúnd vytvára záhadný seizmický impulz s metronómovou presnosťou. Tento jav sa nazýval „Pulz Zeme“ a prvýkrát ho zdokumentoval v roku 1962 vedec John Oliver z Kolumbijskej univerzity. Výskumník si uvedomil, že zdroj miernych seizmických otrasov, opakujúcich sa každých 26 sekúnd, sa nachádza niekde v južnom Atlantiku.

Navyše, v letných mesiacoch sú otrasy intenzívnejšie.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

Takmer o dve desaťročia neskôr, v roku 1980, si záhadnú seizmickú aktivitu všimol aj geológ Gary Holcomb z USGS, ktorý poznamenal, že sa zvýšila počas búrok. Z nejakého dôvodu však objavy dvoch výskumníkov zostali takmer bez povšimnutia viac ako 20 rokov, kým Greg Bensen, študent na University of Colorado, opäť neobjavil „Pulz Zeme“ a rozhodol sa ho študovať.

Michael Ritzwoller, vtedajší Bensenov nadriadený, pre Discover Magazine povedal, že hneď ako sa pozrel na údaje, ktoré študent zhromaždil, si uvedomil, že na pulzácii je niečo zvláštne. Vedci začali študovať záhadný jav a analyzovali pulzácie zo všetkých možných pozícií. Potom pomocou triangulácie objavili zdroj pulzu pri západnom pobreží Afriky, v oblasti Guinejského zálivu nazývanej Biafra.

Ritzwoller a jeho tím pokračovali vo výskume Olivera a Holcomba a publikovali svoju štúdiu o záhadnom pulze v roku 2006, ale nikdy nedokázali vysvetliť, čo to naozaj je.

Aké verzie majú vedci o pôvode „pulzu“?

Teória predložená v roku 2011 uvádza, že pulz Zeme je spôsobený vlnami narážajúcimi na kontinentálny šelf. Vytvorený tlak deformuje dno oceánu a spôsobuje seizmické otrasy. V roku 2013 bola predložená ďalšia hypotéza, ktorá obviňuje sopečnú činnosť v oblasti.

A predsa žiadna z teórií nedokáže úplne vysvetliť príčinu pulzu. Prečo sa objavuje len v zálive Biafra? Vlny narážajú na pobrežia po celom svete a planéta je plná ďalších oblastí so sopečnou činnosťou. Prečo sa zdroj pulzu nachádza práve na tomto mieste? Čím je toto miesto také výnimočné?

To sú otázky, na ktoré ešte nikto neodpovedal. A dôvod „Pulzu Zeme“ nie je jedinou záhadou, ktorú vedci ešte musia vyriešiť, ale seizmológov to zatiaľ zrejme veľmi nezaujíma.

„Sú určité veci, na ktoré sa v seizmológii zameriavame. Chceme určiť štruktúru pod kontinentmi a podobné veci. A táto pulzová záhada je trochu mimo rámca toho, čo zvyčajne študujeme, pretože nemá nič spoločné s pochopením hlbokej štruktúry Zeme,“ vysvetľuje seizmológ Doug Vince.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d