Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Propolis poznáme od nepamäti. Jeho liečivé vlastnosti denne obletujú svet a nemali by sme naňho zabúdať, aj keď trh valcujú rôzne superpotraviny a výživové doplnky. Príroda nám dala tento dar, a je potrebné si ho pripomínať. Propolis by nemal chýbať v žiadnej domácnosti. 


Dnes je ho nedostatok, lebo naši včelári sa trápia s nešetrnými postrekmi, a včiel je každý rok menej. Včely propolis produkujú zo živicových látok niektorých drevín (najčastejšie je to topoľ, pagaštan konský, breza, jelša, vŕba, či jaseň … ). Tiež ho dokáže tvoriť z peľových balzamov kvetov. Včely túto látku využívajú pre spevnenie plástov, resp. úľov. Propolis vzniká z gréckeho slova „mestské opevnenie“. Z týchto plástov ich včelári zoškrabujú a zalievajú liehom pre výrobu tinktúry. 

Obsahové látky sú veľmi rôzne a záleží na tom, v akej oblasti sa včely nachádzajú, alebo aké zdroje majú dostupné. Preto je aj pre nás prirodzené a dôležité, aby sme užívali propolis, ktorý je nám prirodzený, a je z našich zemepisných šírok. Iné zloženie má propolisová hmota v Brazílii, iné v Číne a v Európe. 
U nás je prítomný vosk, silice živice a peľ. Z ďalších látok sú to aormatické aldehydy, kyselina škoricová, kávová, ferulová, benzoová… . Nachádzajú sa tu tiež minerálne látky, ako meď, železo, zinok, draslík, vápnik, kremík, a iné. Žlté farbivo chryzín, ktoré má dezinfekčné účinky.* 

ČO JE PROPOLIS 

  • Germicídum (má dezinfekčné účinky)
  • Antivirotikum (pôsobí proti vírusom)
  • Fungicídum (pôspbí proti plesniam)
  • Baktericídum (pôsobí proti baktériám)
  • Antiflogistikum (protizápalový)
  • Antitoxikum (pomáha viazať toxicitu)
  • Dermatikum (regeneruje pokožku)
  • Stomatologikum (vhodný pri liečení ústnej dutiny)

VYUŽITIE

Propolis ničí baktérie, vírusy a plesne a zastavuje ich rast. Využíva sa pri liečbe infekčných kožných ochorení, najmä nehojacich sa plesňových a bakteriálnych infekcií. Ukázalo sa, že propolis dokáže aktivovať týmus (orgán lymfatickej sústavy), ktorý je významný pre imunitu a hormonálnu rovnováhu. Pomáha pri aftách, tonzilitíde, dezinfikuje ústnu dutinu po zákrokoch a tlmí bolesť. Potvrdila sa aj liečba erózie krčka maternice, pri ktorej sa aplikuje propolis v podobe masti.
Vnútorné užívanie propolisu povzbudzuje organizmus, čistí ho a upravuje hodnoty minerálov, keďže ich prirodzený obsah je dosť pestrý. Rovnako stimuluje chronicky vyčerpaný organizmus a výrazne ho regeneruje. Pri zápaloch žalúdka a vredoch dvanástnika je propolis rovnako účinný. Aplikuje sa však v bezliehovej forme, ideálne je vyrobiť si propolisové maslo.
Ďalej vieme propolis využiť pri vysokom krvnom tlaku, zvýšenej hodnote cholesterolu, pri všetkých formách oslabenej imunity, prostaticých ťažkostiach, zápaloch močových ciest, oparoch, popáleninách, bradaviciach a kurích okách. . .

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

RECEPTY


Propolisové maslo
Potrebujeme:
100 G čerstvého propolisu, alebo propolisového prášku
800 G masla

Postup:
Maslo rozpustíme vo vodnom kúpeli pri nízkej teplote. Vložíme propolis a postupne miešame, kým sa obe zložky nespoja. Potom maslo vlejeme do plytkej nádoby a necháme zachladiť. Užívame malé kocky o veľkosti 1×1 cm 4-5x denne pred jedlom.

Propolisová tinktúra
Potrebujeme:
100g propolisu, alebo propolisového prášku
1 L silného, kvalitného bieleho alkoholu

Postup:
Do tmavej fľaše zalejeme propolis alkoholom a za občasného miešania macerujeme asi 3 týždne. Potom necháme propolis sadnúť. Užívame 3x denne 30 kvapiek v akútnom stave, alebo 1x denne 30 kvapiek preventívne. Propolis pri užívaní vždy riedime s vodou.


Zdroje: Recent trends and important developments in propolis research
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1062152/
*MIKA Karol, Fytoterapia z pera lekára, Osveta, 2016
JONÁŠ Josef, KUCHAŘ Jiŕí, Svet prírodných antibiotik, Eminent, 2014

autor: Daniela Viskupič

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

možno ste nepostrehli

5 min read
4 min read
4 min read
4 min read