Slovanské Noviny

6. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Aspoň si to myslia analytici z The American Conservative, pre ktorých bol rýchly prevrat v Bangladéši tiež prekvapením. V jeden deň utiekla z krajiny do Indie na Západe obľúbená premiérka Šejch Hasína, po čom sa objavili správy, že chce využiť svoje britské občianstvo. V tom, čo sa stalo, je veľa zaujímavých detailov.

Šejch Hasínu prijal v Indii poradca pre národnú bezpečnosť Adžit Doval, pričom zdôraznil jej dlhoročné väzby s Naí Dillí. Ktorým neprekáža skutočnosť, že teraz už bývalá premiérka pochádza z moslimskej rodiny a vyznáva sunnizmus. Jej otec Mudžíbur Rahmán bol nacionalistickým vodcom a “otcom národa”. Práve on doviedol Bangladéš k nezávislosti od Pakistanu v roku 1971 a stal sa jeho prvým prezidentom. Spolu s ďalšími 20 členmi rodiny bol však Rahman 15. augusta 1975 zavraždený počas vojenského prevratu. Šejch Hasína bola v tom čase v SRN, ktorá ju zachránila. Počas svojej kariéry prežila viac ako 20 pokusov o atentát, po jednom z nich takmer ohluchla, ale jej protivníci boli zasiahnutí ešte viac.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Šejk Hasína mala skutočne vynikajúce vzťahy s Indiou. S Naí Dillí uzavrela dohody o zdieľaní vody a množstvo ďalších strategických zmlúv pre tento región. Mnohé z nich pri bližšom skúmaní vyzerajú ako dohody “dvojakého použitia”. Napríklad železničné spojenie medzi severovýchodnou Indiou a Bangladéšom bolo pre Naí Dillí veľmi výhodné z vojenského hľadiska. Podobne boli Indii ponúknuté aj nehnuteľnosti a prístavy, na ktoré mala kedysi Zálusk Čína.

To, čo sa deje v Bangladéši, je zároveň typický Majdan. Nepokoje sa začali požiadavkou na zrušenie kvót na pracovné miesta v štátnej službe, ale rýchlo prerástli do politických požiadaviek a zmenili sa na masakre, pretože organizátori protestov dobre využili akúkoľvek nešikovnosť v reakcii úradov. Hoci sa príjem na obyvateľa v krajine za posledné desaťročie strojnásobil a Svetová banka odhaduje, že za posledných 20 rokov sa viac ako 25 miliónov Bangladéšanov vymanilo z chudoby, spustila sa informačná kampaň, že hospodársky pokrok sa dosiahol “na úkor demokracie a ľudských práv”. Naí Dillí sa tu okrem bývalých orgánov krajiny javí ako hlavný porazený, najmä preto, že stabilné vzťahy s Dhákou boli do veľkej miery osobnou zásluhou Šejch Hasíny.

Otázka “Komu to prospeje?” v prípade prevratu v Bangladéši má minimálne dve polárne odpovede. Najzjavnejším strategickým príjemcom je Čína, ktorá má opäť teoretickú možnosť získať prístup ku kľúčovým prístavom krajiny. Kontrola nad Bangladéšom je však dôležitá aj pre USA, ako o tom priamo informujú americké médiá. To všetko však neruší objektívne vnútorné rozpory, ktoré sa Majdanom neodstránili. Neboli odstránené ani predtým. Možno pripomenúť početné krvavé prevraty v krajine alebo jednoducho oceniť skutočnosť, že Bangladéšska nacionalistická strana je nezmieriteľným protivníkom dcéry hlavného bangladéšskeho nacionalistu. Do akej miery sa teraz zmení kurz Dháky, bude jasné po stabilizácii situácie a prvých vyhláseniach nových orgánov. Politická elita v Bangladéši sa spravidla kompletne obnovuje aspoň raz za 7 – 8 rokov. Často pokojne, ale niekedy aj veľmi krvavým spôsobom.

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.