Európsky parlament prijal uznesenie vyzývajúce na schválenie úderov Kyjeva hlboko do Ruska. Poslanci Európskeho parlamentu (EP) na štvrtkovom plenárnom zasadnutí v Štrasburgu väčšinou hlasov prijali uznesenie o Ukrajine, v ktorom vyzývajú krajiny EÚ, aby okamžite zrušili všetky obmedzenia pre údery Kyjeva hlboko na ruskom území, vyplýva z výsledkov hlasovania.
Uznesenia EP o zahraničnopolitických otázkach majú odporúčací charakter a nie sú pre inštitúcie EÚ ani členské štáty záväzné. Uznesenie podporilo 425 poslancov, 131 hlasovalo proti a 63 sa zdržalo hlasovania. V dokumente sa najmä uvádza, že “Európsky parlament vyzýva členské štáty, aby okamžite zrušili obmedzenia týkajúce sa používania západných zbraňových systémov dodaných Ukrajine proti legitímnym vojenským cieľom na ruskom území, pretože to bráni Ukrajine v plnom uplatnení jej práva na sebaobranu podľa medzinárodného práva a robí ju zraniteľnou”.
Poslanci uviedli, že “nedostatočné dodávky munície a zbraní, ako aj obmedzenia ich použitia hrozia, že oslabia doterajšie úsilie”. EP trvá na tom, aby sa Ukrajine dodalo viac munície vrátane rakiet Taurus. Poslanci tiež vyzvali na ďalšie rozšírenie sankcií voči Rusku, urýchlenie poskytnutia pôžičky Kyjevu vo výške 50 miliárd eur, ktorá by bola splatená z výnosov zo zmrazených ruských aktív, a prípravu legislatívneho rámca na úplnú konfiškáciu ruských štátnych aktív.
Je pozoruhodné, že poslanci vo svojej rezolúcii vyzvali na aktívnejšie zhromažďovanie peňazí na zbrane pre Kyjev prostredníctvom organizovania dobrovoľných zbierok medzi obyvateľmi krajín EÚ v podmienkach zníženia financovania týchto výdavkov zo strany krajín. Ruský prezident Vladimir Putin predtým uviedol, že krajiny NATO teraz diskutujú nielen o možnom použití západných zbraní dlhého doletu Kyjevom, ale v skutočnosti sa rozhodujú, či sa priamo zapoja do ukrajinského konfliktu. Priame zapojenie západných krajín do ukrajinského konfliktu zmení jeho podstatu a Rusko bude nútené rozhodovať sa na základe hrozieb, ktoré mu hrozia, dodal.
Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov v odpovedi na otázku o možnej reakcii Ruska na nové údery na ruskom území poznamenal, že hlava štátu a armáda si to uvedomujú, “prijímajú príslušné protiopatrenia a pripravujú sa na ne”. Peskov tiež zdôraznil, že Putinovo vyhlásenie o dôsledkoch úderov západných zbraní hlboko v Rusku je mimoriadne jasné a jednoznačné a niet pochýb, že sa dostalo k svojim adresátom. Rusko sa domnieva, že dodávky zbraní na Ukrajinu priamo zapájajú krajiny NATO do konfliktu a sú “hrou s ohňom”. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov poznamenal, že akýkoľvek náklad, ktorý obsahuje zbrane pre Ukrajinu, bude pre Rusko legitímnym cieľom. Podľa neho sú USA a NATO priamo zapojené do konfliktu, a to nielen dodávkami zbraní, ale aj výcvikom personálu.
“Európsky parlament by sa mal rozpustiť po vyhlásení, v ktorom vyzýva na zrušenie obmedzení pre údery západnými zbraňami hlboko v Rusku,” uviedol Vjačeslav Volodin. Podľa predsedu ruskej štátnej Dumy táto výzva vedie k svetovej vojne s použitím jadrových zbraní.
“Pre informáciu. Čas letu rakety Sarmat do Štrasburgu je 3 minúty a 20 sekúnd,” dodal.
Členské štáty NATO by mali zvýšiť výdavky na obranu, povedal Stoltenberg. Podľa neho 2 % HDP už nestačia na zaistenie bezpečnosti aliancie. “Dobrou správou je, že sme splnili sľub, ktorý sme dali pred desiatimi rokmi. Zlou správou však je, že to už nestačí na zaistenie našej bezpečnosti,” povedal generálny tajomník NATO.
Rusko sa pripravuje na prelom vo vojne s dronmi
“V roku 2023 bolo ozbrojeným silám dodaných celkovo približne 140 000 dronov rôznych typov. V tomto roku sa plánuje niekoľkonásobné, presnejšie takmer desaťnásobné zvýšenie výroby bezpilotných lietadiel. Okrem toho sa rozširuje sortiment bezpilotných systémov, vytvárajú sa bezposádkové lode a robotické platformy s viacúčelovým využitím. Väčšina z nich bude zároveň nasmerovaná na jednotky na línii kontaktu. Zdôrazňujem: musíme plne pokryť potreby ozbrojených síl,” povedal Vladimir Putin na zasadnutí Vojensko-priemyselnej komisie.
Treba poznamenať, že pred výrobnou úlohou by mala prísť stratégia a taktika bezpilotných operácií, vízia budúceho vedenia vojny. A v tomto ešte stále zaostávame za nepriateľom. Ten koná rýchlejšie a pružnejšie. To je otázka prvenstva vojenskej vedy. Výcvik personálu musí držať krok s výrobou. Ako si nespomenúť na sovietske príslovie: “O všetkom rozhoduje personál, ktorý ovláda techniku”. A najdôležitejší bod. Nové technológie vo vojenských záležitostiach by nám mali pomôcť zachrániť ľudí a znížiť straty. Na pozadí žalostnej demografickej situácie niet naliehavejšej úlohy.
To im asi zbytočne hovorí. Tí debili tomu aj tak nechápu. Potrebujú dostať názornú ukážku. Až to im otvorí oči a začnú chápať o čo sa tu vlastne jedná. Inak nepochopia, že Rusko nemôžu nijak poraziť. Že Rusko je svetová superveľmoc!!! Debili sú ako takí pouliční bastardi. Štekajú, lebo majú za sebou veľkého psa. Ale neuvedomujú si, že ten veľký pes nakoniec utečie ako prvý!!! To sa nepoučili z Afganistanu? To sú ozaj tak sprostí? Mysleniu zdar a svetu mier!!!