Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Pravdepodobne viete, že telo dospelého človeka tvorí 65 – 70 % voda. Vedeli ste však, že naše mozgové bunky môžu obsahovať aj viac ako 80 % vody? V ľudskom tele je distribuovaný tak, že časť je vo vnútri buniek a druhá časť je v extracelulárnom priestore. To naznačuje, že hlavnou potravou pre náš mozog je voda.

Výhody vody pre telo

Mozog je jedným z najúžasnejších a najzložitejších orgánov v ľudskom tele. Prechádzajú ním terabajty informácií, ktoré nás obklopujú. Vďaka jeho neúnavnej práci tieto informácie vnímame, rozmýšľame, rozhodujeme sa a konáme. Len si predstavte, koľko energie na to mozog potrebuje. Vodu potrebuje aj náš mozog. Je nepostrádateľným prvkom v procese výroby energie, prenosu nervových vzruchov a spracovania informácií. Od spotreby vody závisí optimálne fungovanie celého organizmu, jeho vnútorných orgánov, svalov a obehového systému. No najviac zo všetkého závisí práca a zdravie mozgu od obsahu vody v našom tele.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Toto telo mimoriadne prudko reaguje na nedostatok tekutín v tele. Vyžaduje si to neustály prietok vody a strata čo i len 1 % už poškodzuje činnosť mozgu. Voda je rozpúšťadlom kyslíka a glukózy, ktoré sú potrebné na výrobu energie. Podľa doktorky Corrine Allenovej potrebujú mozgové bunky 2-krát viac energie ako ktorákoľvek iná bunka v ľudskom tele. Z toho vyplýva, že dostatočné množstvo vody v tele pomáha zlepšovať pamäť a funkcie mozgu celkovo: dokážete rýchlejšie myslieť, lepšie sa sústrediť a byť kreatívnejší pri riešení rôznych problémov.

Ak prijímate menej vody, ako vaše telo potrebuje, vzniká dehydratácia. A trpí tým predovšetkým mozog. Mozgová aktivita sa spomaľuje, môžu sa objaviť príznaky ako ťažoba v hlave, zvýšená únava, podráždenosť, znížená koncentrácia až depresia.

Vedci dokázali, že už 1% dehydratácia vedie k zníženiu mentálnych schopností o 5%. S väčšou stratou vody sa príznaky len zhoršia. Ak je nedostatok vody dlhší, mozgové bunky začnú ubúdať. Tento proces sa pozoruje u starších ľudí, ktorí mnoho rokov konzumujú málo vody.

Práve dehydratácia mozgu je jednou z príčin skorého rozvoja demencie, Alzheimerovej choroby, Parkinsonovej choroby, amyotrofickej sklerózy a iných mozgových patológií. Znie to trochu prehnane, ale pohár vody navyše denne vás môže zachrániť pred všetkými týmito hroznými chorobami alebo aspoň znížiť riziko ich vzniku.

Chronický nedostatok vody môže viesť k chorobám, ako je obezita, rakovina a depresia. Dehydratácia zhoršuje poruchy, ako je porucha pozornosti, záchvaty paniky a depresia. Pitná voda je vynikajúcou metódou prevencie chorôb.

Ďalšiu zaujímavú štúdiu v tejto oblasti vykonali vedci z University of East London. Vybrali 34 ľudí, medzi ktorými boli muži aj ženy, a požiadali ich, aby urobili test inteligencie. Test bol vykonaný dvakrát – hneď po raňajkách (cereálna tyčinka) a potom, keď tyčinku zmyli fľašou vody. Pred začiatkom experimentu sa všetkých účastníkov spýtali, či sú smädní. Tí, ktorí nechceli piť, vykazovali rovnaké výsledky bez ohľadu na zloženie raňajok. A tí, ktorí boli smädní, mali po pití vody o 14 % viac výsledkov v testoch.

Vedci naznačili, že voda je schopná uvoľniť tie časti mozgu, ktoré sa podieľali na procese „informovania“ tela o nedostatku vody. Hovoria: „Pitná voda uvoľňuje zdroje pozornosti, ktoré boli predtým zaneprázdnené spracovávaním informácií o smäde.“

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

možno ste nepostrehli