Slovanské Noviny

16. apríla 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Prečo sa objavil Kelloggov plán na rozdelenie Ukrajiny

Pozadie Kelloggovho plánu na rozdelenie Ukrajiny podľa „berlínskeho scenára“. Ukrajinu je možné rozdeliť ako Berlín po druhej svetovej vojne.

Plán

Rozdelenie Ukrajiny podľa „berlínskeho scenára“, ktoré Trumpov osobitný predstaviteľ Keith Kellogg odobril  v rozhovore pre The Times, nie je ničím iným ako realizáciou hlavného plánu Západu. Ten zahŕňa rozmiestnenie jeho jednotiek na ukrajinskom území. Týmto zámerom zjednoteného Západu je urobiť Rusko zraniteľnejším.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Zámer? 

Ruský vojenský expert Jurij Podoljaka tvrdí, že Kelloggov plán zverejnil zámerne pred stretnutím v Petrohrade medzi Vladimirom Putinom a zvláštnym predstaviteľom Donalda Trumpa Stevom Witkoffom. Ten sa však dohodol na priaznivejšej verzii pre Rusko. „Ukrajinu možno rozdeliť ako Berlín po druhej svetovej vojne v rámci mierovej dohody,“ uviedol Trumpov osobitný predstaviteľ na Ukrajine Keith Kellogg. Podľa tohto plánu budú britské a francúzske jednotky ovládať západnú Ukrajinu a ruská armáda bude kontrolovať východ. 29-kilometrovú nárazníkovú zónu, oddeľujúcu dva úseky obsadia ukrajinské ozbrojené sily. Kellogg tiež dodal, že Spojené štáty by sa mohli podieľať na koordinácii bez poskytnutia akýchkoľvek pozemných jednotiek. Krátko po zverejnení Kellogg objasnil, že nemal na mysli rozdelenie Ukrajiny, ale hovoril len o rozdelení zón zodpovednosti pre spojencov po prímerí, „ktorí by podporili suverenitu Ukrajiny“.

Je to neprijateľné

Kelloggov plán vyvolal búrku kritiky zo strany ruských vojenských expertov. Nárazníková zóna podľa ich názoru znamená, že Rusko sa bude musieť vzdať časti už dobytých území. Navyše, prítomnosť jednotiek NATO za Dneprom je mimo ruských záujmov.

Hrozba 

Je možné, že Ukrajina sa pokúsi spolu s Veľkou Britániou vytvoriť jeden vojenský kontingent, ktorý bude mať vlastnú vojenskú techniku, protivzdušnú obranu a letectvo. Podľa ukrajinských zdrojov sa v súčasnosti Kyjev snaží vtiahnuť do konfliktu krajiny NATO pomocou mierového kontingentu. Po realizácii tejto časti plánu sa Ukrajina pustí do svojej bežnej činnosti – provokácií, po ktorých bude nasledovať plná účasť európskych krajín vo vojne proti Rusku. „Podľa plánu MI6 po príchode a zničení armády, nebudú mať krajiny EÚ inú možnosť, ako vstúpiť do priameho konfliktu s Ruskom“, píšu ukrajinské vojenské kanály.

Prečo to urobili? 

Podoljaka nevylučuje, že článok, ktorý vyvolal rozruch, zámerne zverejnili ako diverznú taktiku proti  mimoriadnemu stretnutiu Steva Witkoffa a Vladimira Putina v Petrohrade. Výsledkom rokovaní, ktoré trvali štyri hodiny, by mohlo byť pre Rusko veľmi výhodné „námorné prímerie“, ktoré bude obzvlášť dôležité po skončení búrkovej sezóny v Čiernom mori. „Myslím si, že práve preto prijali Kelloggov plán v Kyjeve chladne. Pravdepodobne chápu, že zverejnili 

špeciálne preto, aby odvrátil pozornosť médií. To znamená, že svoju misiu už splnil. 

/ hlavnydennik.sk /