Slovanské Noviny

2. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

V predošlom článku na túto tému som zhrnul, že sme príliš malý štát a máme príliš veľa vonkajšieho riadenia. Dnes sa na tento problém pozriem z hľadiska dejín a hlbších príčin.

Chudoba – ilustračné foto

Za podstatný problém našich obyvateľov považujem trvalú a historickú chudobu. Od čias minulých, keď odtiaľto odtekali tony drahých kovov až po dnešok, kedy od nás odtekajú dividendy aj ľudský potenciál. Napriek drahým autám, opraveným domom a plným obchodom si myslím, že sme chudobní. Nielen na úrovni jednotlivých ľudí, ale aj na úrovni štátu. Stačí sa pozrieť, ako vyzerajú nemocnice, školy, naši starkí, ruiny fabrík ale trebárs aj policajné stanice. Stačí sa pozrieť, koľko otcov, matiek a už aj detí odchádzalo doteraz preč zo Slovenska.

Chudoba následne spôsobuje hanbu. Hanba je zasa zodpovedná za nízke sebavedomie a povestnú služobnosť nášho národa. No a od hanby a slabého sebavedomia je to len na skok k túžbe po obohatení a aj ku korupcii. Chudoba je príčinou vysťahovaleckých vĺn vtedy aj dnes. Lenže stále platí, že chudoba cti netratí. Ak nekradnem, žijem poctivo a čisto, som človekom, potom sa nemám pred nikým za čo hanbiť. A už vôbec nie pred susedstvom, ktoré je na tom rovnako ako ja sám.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ruka ruke s chudobou tu beží vytrvalá kampaň, ktorá túto hanbu nelieči, ale naopak pridáva aj sebamrskanie. Vraj sme mafiánsky štát, vraj to máme v krvi, vraj sme sedláci a podobne. Nič z toho, sme štát ako každý iný. Vrátane korupcie. Pred pár dňami som pozeral na Viasat Nature reláciu Veterinár z Yorkshiru. Tam panička prišla pre svojho psíka, ktorého operovali a ako poďakovanie priniesla doktorovi fľašu whisky. Spoločne sa zasmiali a bolo im dobre. Viete si predstaviť, čo by sa stalo, keby takéto hihihi-hahaha odvysielali z nášho prostredia? Krik a nárek v médiách, akí sme skorumpovaní, ako to máme v povahe. Pretože takto intenzívne je posledné desaťročie pestované informačné pole. Uvediem jeden príklad z praxe, týždenník Trend a jeho článok:

Očkovacia stratégia EÚ sa rozpadá. Po V4 sa od spoločnej politiky dištancuje Rakúsko aj Dánsko

Všimnite si vetičku – „Slovensko podráža stratégiu, ktorá bola robená práve pre malé a slabé krajiny EÚ“. Takto sa vytvára ilúzia, že sme nevďační, lebo veľkí sa nás snažia zachrániť. Realita je taká, že stratégia, ktorá zlyhala, sa nedá podraziť!Je prejavom zdravého rozumu a sebaobrany takúto stratégiu opustiť čo najskôr. Ďalším dôkazom je konanie Rakúska a Dánska, ktoré si idú zabezpečiť vakcíny spoločne s Izraelom. Zároveň uvažujú aj o ruskej vakcíne a riešia tiež možnosť, ako vyrábať vakcíny na svojom území. Je to všade a je to dlhodobé „očkovanie“ pocitom trvalej hanby.

Nepomáhajú tomu ani tí, ktorí sa vysťahovali preč zo Slovenska. Buď sú tam tak krátko, že nestihnú zažiť na vlastnej koži, že korupcia je za hranicami podobná ako u nás, v niektorých ohľadoch dokonca obludnejšia. Jednoducho len zarobili peniaze, odmuklovali si svoje, nepoznajú všetky odtienky cudzieho jazyka, ale v danom systéme už nevychovávali svoje deti ani neriešili vážnejšie životné situácie. Boli teda vonku, tvária sa, že to tam poznajú, no v skutočnosti možno poznajú jedno ubytovanie a jedno zamestnanie, možno pár obchodov a parkov v okolí. Nevidia celý obraz, že tráva tam nie je zelenšia.

Druhá skupina sú ľudia, ktorí zostali v zahraničí natrvalo a zažili aj odvrátenú stranu. Pri nich je otázka, či doma priznajú svoj omyl. Že tam je to podobné ako u nás. Resp. že tam majú tiež problémy, len v inej farbe. Že aj tam na dobrý flek potrebujete známosť. Mám takýto príklad vo svojom blízkom okolí a je úplne čerstvý. Takúto skúsenosť mám aj ja sám, keď sme žili takmer 3 roky v Sydney. Ten pozná toho, ten zas toho.
Títo ľudia si svoju vrodenú hanbu vyvážajú aj von, pretože v nich natrvalo zostane pocit, prečo sa v tom zahraničí vôbec ocitli. Môžu sa ho snažiť zatlačiť alebo ignorovať, ale on tam je a zostane. Niekto to možno oddôvodní Mečiarom, iný Ficom, ale skutočnosť je taká, že odišli kvôli chudobe. Chudobe štátu alebo chudobe osobnej.

Takže ešte raz – chudoba cti netratí. To by malo platiť dnes dvojnásobne, keďže nás čakajú neľahké časy. Na druhej strane je dnes už situácia iná a ďalšia vlna vysťahovalectva nám zrejme tak skoro nehrozí. Jednak pre sťažené podmienky vycestovania a jednak preto, že o prácu bude núdza v celej Európe. Nielen kvôli pandémii, ale aj kvôli priemyselnej revolúcii 4.0. Prišiel čas priznať si, že sme chudobní a začať s tým robiť niečo tu doma.

Foto: Agostino Toselli z Pexels

Autor: Viktor

Zdroj: svetonazor.klimo.net

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.