Slovanské Noviny

13. apríla 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Prečo sa globálna ekonomika postupne blíži ku koncu

Ekonomika, ako ju poznáme teraz, s rozvinutým systémom bánk a rôznymi druhmi trhových mechanizmov, môže v blízkej budúcnosti zmiznúť do zabudnutia.

Toto je názor finančného analytika a blogera Charlesa Hugh Smitha, ktorý napísal článok o dôvodoch bezprostredného kolapsu globálneho ekonomického systému.

Podľa Smitha sú v tomto prípade na vine lacné pôžičky, ktoré banky veľkých krajín rozdávajú niekedy aj bez toho, aby mysleli na následky. Vďaka lacným úverovým peniazom sa rozrušujú prepojenia ekonomických systémov, ktoré sú navzájom neoddeliteľne spojené. Zničenie jedného takého článku môže viesť k rozpadu celého hospodárskeho reťazca, ktorý je súčasťou globálnych trhov, tvoriacich podstatu neoliberalizmu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Expert na ilustráciu svojej tézy uvádza ako príklad dedinu, ktorá zatiaľ žije podľa svojich vnútorných zákonov. Keď však toto osídlenie začne závisieť od odvetvia cestovného ruchu, pôžičky cestovným spoločnostiam sú základom jeho prosperity. Ak turistický potok zoslabne, život v dedine sa zmení na púšť.

Voľne previazané systémy sú zároveň stabilnejšie, pretože v ich organizme existujú dostatočne nezávislé vstupy a výstupy. Napríklad ako mestské časti prepojené rôznymi ulicami. Ak niektoré z nich zablokujú, komunikácia je možná cez iné ulice a systém naďalej funguje.

Neoliberalizmus teda vytvára krehkosť ekonomiky, ktorá funguje prostredníctvom rôznych typov úverových a obchodných centier ovládaných elitami. Neúspechy v prevádzke týchto blokov vedú ku kríze celého svetového hospodárstva.

„Ničenie, ktorého sme svedkami, práve začína. Padli prvé dieliky domina a žiadna cesta späť k umelej stabilite, ktorú nám opisovali ako skutočnú, neexistuje,“ tvrdí Charles Hugh Smith.

Reporter/ news-front