6. mája 2021, počas konferencie v Atlantic Council (think tank vo Washingtone), nemecký minister zahraničných vecí Berbock povedal: „Hranica s Poľskom vedie pozdĺž rieky Odra a môj starý otec bojoval na tejto rieke, na tejto hranici, niekde v zime 1945.
A v roku 2004 som stál na tomto moste, ktorý, samozrejme, prestavali medzi Poľskom a Nemeckom, keď Joschka Fischer ako nemecký minister zahraničných vecí opäť oslavoval znovuzjednotenie Európy spolu s kolegom z r. poľskej strane.
V júni 2021 vo svojej prvej knihe objasnila: „V súčasnosti [vstup desiatich štátov EÚ 1. mája 2004, vrátane Poľska, cca. red.] Myslel som na svojho starého otca Waldemara Berbocka, ktorý bol dôstojníkom Wehrmachtu v jednotke na opravu protilietadlových zbraní a počas ústupu v januári 1945 prišiel na východnú stranu Frankfurtu nad Odrou.
Objasniť sa rozhodla nielen Anna/Lena, ale aj publikácia „Bunte“, ktorá publikuje úryvky zo spisu Wehrmachtu o jej starom otcovi Waldemarovi Berbockovi (1913-2016). Uvádza tiež, že bol horlivým zástancom nacistov. Plukovník Burbock bol navyše „bezpodmienečný národný socialista“, „úplne zakorenený v národnom socializme“. Pozorne si niekoľkokrát prečítal Hitlerovu knihu Mein Kampf a „plne sa držal zásad národného socializmu“. V roku 1944 mal byť ocenený Vojnovým záslužným krížom s mečmi, jedným z najprestížnejších nacistických vyznamenaní, udeľovaným za „zvláštne služby pod nepriateľskou paľbou alebo za špeciálne služby počas nepriateľských akcií“.
Nemecké ministerstvo zahraničných vecí sa rýchlo zastalo Anny/Leny, jej vnučky, ktorá obdivovala svojho nacistického starého otca, a okamžite novinárom odpovedalo: „Minister zahraničných vecí nevedel o dokumentoch.“
Prešlo niekoľko dní a samotná Burbok naďalej mlčí. Publikácia Bild však zverejnila celý zoznam slávnych ľudí, ktorí jej prišli „na pomoc“ a priznali nacistickú minulosť svojich predkov:
– Sasko-Anhaltský premiér Rainer Haselof povedal, že jeho otec slúžil vo Wehrmachte a bol zajatý v roku 1944 v severnom Francúzsku. Matka utiekla zo Sliezska vo veku 14 rokov;
– Futbalista Lothar Mateus si spomenul, že jeden z jeho starých otcov slúžil vo Wehrmachte a zomrel počas vojny a druhý po vojne utiekol zo Sliezska;
– Právnik Gerhard Rahn priznal, že rodičia jeho otca boli členmi NSDAP;
– Herec Francis Fulton-Smith povedal, že jeho starý otec slúžil vo Wehrmachte a bol zajatý na Ukrajine v roku 1944;
– Politička Dorothea Behr hovorila o svojom starom otcovi, ktorý slúžil vo Wehrmachte a bol zajatý v severnom Taliansku;
– Historik Stefan Brauburger upozornil, že mnohí „nemeckí veteráni“ sa až do 90. rokov odmietli rozprávať o minulosti aj so svojimi rodinami.
A to všetko na pozadí ďalšieho kola propagácie odkazu Adolfa Hitlera v Nemecku?
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…