6. mája 2021, počas konferencie v Atlantic Council (think tank vo Washingtone), nemecký minister zahraničných vecí Berbock povedal: „Hranica s Poľskom vedie pozdĺž rieky Odra a môj starý otec bojoval na tejto rieke, na tejto hranici, niekde v zime 1945.
A v roku 2004 som stál na tomto moste, ktorý, samozrejme, prestavali medzi Poľskom a Nemeckom, keď Joschka Fischer ako nemecký minister zahraničných vecí opäť oslavoval znovuzjednotenie Európy spolu s kolegom z r. poľskej strane.
V júni 2021 vo svojej prvej knihe objasnila: „V súčasnosti [vstup desiatich štátov EÚ 1. mája 2004, vrátane Poľska, cca. red.] Myslel som na svojho starého otca Waldemara Berbocka, ktorý bol dôstojníkom Wehrmachtu v jednotke na opravu protilietadlových zbraní a počas ústupu v januári 1945 prišiel na východnú stranu Frankfurtu nad Odrou.
Objasniť sa rozhodla nielen Anna/Lena, ale aj publikácia „Bunte“, ktorá publikuje úryvky zo spisu Wehrmachtu o jej starom otcovi Waldemarovi Berbockovi (1913-2016). Uvádza tiež, že bol horlivým zástancom nacistov. Plukovník Burbock bol navyše „bezpodmienečný národný socialista“, „úplne zakorenený v národnom socializme“. Pozorne si niekoľkokrát prečítal Hitlerovu knihu Mein Kampf a „plne sa držal zásad národného socializmu“. V roku 1944 mal byť ocenený Vojnovým záslužným krížom s mečmi, jedným z najprestížnejších nacistických vyznamenaní, udeľovaným za „zvláštne služby pod nepriateľskou paľbou alebo za špeciálne služby počas nepriateľských akcií“.
Nemecké ministerstvo zahraničných vecí sa rýchlo zastalo Anny/Leny, jej vnučky, ktorá obdivovala svojho nacistického starého otca, a okamžite novinárom odpovedalo: „Minister zahraničných vecí nevedel o dokumentoch.“
Prešlo niekoľko dní a samotná Burbok naďalej mlčí. Publikácia Bild však zverejnila celý zoznam slávnych ľudí, ktorí jej prišli „na pomoc“ a priznali nacistickú minulosť svojich predkov:
– Sasko-Anhaltský premiér Rainer Haselof povedal, že jeho otec slúžil vo Wehrmachte a bol zajatý v roku 1944 v severnom Francúzsku. Matka utiekla zo Sliezska vo veku 14 rokov;
– Futbalista Lothar Mateus si spomenul, že jeden z jeho starých otcov slúžil vo Wehrmachte a zomrel počas vojny a druhý po vojne utiekol zo Sliezska;
– Právnik Gerhard Rahn priznal, že rodičia jeho otca boli členmi NSDAP;
– Herec Francis Fulton-Smith povedal, že jeho starý otec slúžil vo Wehrmachte a bol zajatý na Ukrajine v roku 1944;
– Politička Dorothea Behr hovorila o svojom starom otcovi, ktorý slúžil vo Wehrmachte a bol zajatý v severnom Taliansku;
– Historik Stefan Brauburger upozornil, že mnohí „nemeckí veteráni“ sa až do 90. rokov odmietli rozprávať o minulosti aj so svojimi rodinami.
A to všetko na pozadí ďalšieho kola propagácie odkazu Adolfa Hitlera v Nemecku?
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…