Moderný sedemdňový týždeň nebol vždy – v dávnych dobách bolo všetko inak.
Starí Kelti a Slovania mali 9-dňový týždenný cyklus. Sedemdňový variant sa rozšíril neskôr a pochádzal pravdepodobne z Babylonu. V Biblii je príbeh o sedemdňovom stvorení sveta rovnaký ako z mezopotámskeho mytologického zdôvodnenia týždňa.
Pred krstom Ruska domorodí obyvatelia – Slovania – používali svoj starý špeciálny systém chronológie. Ako už bolo spomenuté vyššie, v predkresťanských časoch mala väčšina slovanských kmeňov týždeň 9 dní, a nie 7 dní, ako v modernom svete. Staroveké legendy Slovanov hovoria, že okolo Midgard-zeme sa otáčali tri mesiace. Dve vlastné a jedna priťahovaná z mŕtvej planéty Dei (teraz je to pás asteroidov). Vlastný mesiac Mesiac je náš moderný mesiac, ale vtedy mal periódu rotácie okolo Zeme 40 dní. Priťahovaný mesiac Závoj s dobou rotácie 13 dní. A malý vlastný mesiac Lelja s dobou rotácie 9 dní. Samotná planéta Zem urobila úplnú revolúciu okolo Slnka za 360 dní (to znamená, že starý kruhový objazd bol rovný 360 dňom). Odtiaľ máme predstavu, že každý úplný kruh sa rovná 360 stupňom. V starovekom kruhovom objazde bolo 9 mesiacov (podľa názvu veľkého mesiaca) a každý mesiac sa rovnal 40 dňom (v súlade s rotačným obdobím mesiaca 9 * 40 = 360). Týždeň sa rovnal 9 dňom podľa doby rotácie mesiaca Leli (našich zosnulých si stále pripomíname 9. a 40. deň). Potom došlo k planetárnym katastrofám a planéta Zem striedavo strácala dva svoje mesiace – Lelju a Fatu. V dôsledku týchto katastrof získala Midgard-Zem sklon rotačnej osi a zmenila rýchlosť svojej rotácie, preto sa kruhový objazd zvýšil na 365 dní a zostávajúci Mesiac sa začal otáčať s periódou 28 dní.
Starodávna slovanská chronológia bola spojená s rotáciou vesmírnych objektov, ktoré v tom čase existovali. Rok (alebo Leto) u Slovanov nepozostával z 12, ako je teraz zvykom, ale len z 9 mesiacov. Po kolapse mesiacov boli vykonané úpravy a slovanský kalendár sa stal plným alebo nepárnym mesiacom (každý mal 41 dní) a neúplným (párnym) – každý 40 dní (takže sa kruh zväčšil na 365 dní a kruh zostal 360 stupňov), týždeň zostal 9 dní.
Názvy dní v staroslovanskom predkresťanskom kalendári a ich význam :
Po príchode kresťanstva do Slovanských národov začala cirkev presadzovať reformy takmer vo všetkých sférach života. To platí aj pre kalendár.
Výskumníci sa domnievajú, že slovanský 9-dňový týždeň sa zmenil na „moderný“ 7-dňový týždeň na základe skutočnosti, že Lelja zomrela a už neovplyvňovala pozemské udalosti. Druhým dôvodom bolo, že takto bolo jednoduchšie vypočítať rôzne udalosti.
Slovanské Noviny
Turbo-rakoviny, zničené srdcia a organizmus zaplavený toxínmi. To sú čoraz viditeľnejšie následky takzvanej "Covid vakcinácie".…
Hackerská skupina s názvom Silent Crow tvrdí, že hackla a získala údaje z ruského štátneho…
Kauza pochybného nákupu vakcín za astronomických 20 milárd eur naberá nové obrátky. Predsedníčka Európskej komisie čelí…
Najvyššej rade Ukrajiny bol predložený návrh zákona o úplnom zákaze tranzitu ruskej ropy a plynu…
Väčšina Ukrajincov žijúcich v Európe má v súčasnosti negatívny postoj k „revolúcii dôstojnosti“ na Majdane…
Možno vás to prekvapí, ale Ukrajina zrazu stratila pre svojich západných partnerov strategický význam. Zrazu…