Strategický plán v podobe, ako je predložený ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, nemôžeme podporiť,“ skonštatoval prezident PKS Daniel Poturnay.

Potravinárska komora Slovenska (PKS) vyzýva ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuela Vlčana (nominant OĽANO), aby sa postavil za slovenských potravinárov a potravinovú bezpečnosť na Slovensku.
Potravinárska komora Slovenska (PKS) vyzýva ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuela Vlčana (nominant OĽANO), aby sa postavil za slovenských potravinárov a potravinovú bezpečnosť na Slovensku. Upozorňuje, že vo výrobe potravín je krajina a poslednom mieste v Európe a návrh Strategického plánu k spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ na roky 2023 – 2027 krízu s výrobou potravín na Slovenku prehĺbi.
Argumentuje tým, že návrh dokumentu, ktorý nastavuje systém dotácií v poľnohospodárstve a potravinárstve do roku 2027, nerieši kľúčový problém sektora. Ním je efektívna finalizáciu produktov poľnohospodárskej prvovýroby na potraviny s vysokou pridanou hodnotou vyprodukované na Slovensku.
„Vyzývame ministra pôdohospodárstva, aby sa postavil za slovenských potravinárov a potravinovú bezpečnosť na Slovensku. Strategický plán v podobe, ako je predložený ministerstvom, nemôžeme podporiť,“ skonštatoval prezident PKS Daniel Poturnay.
PKS pripomína, že oficiálne dokumenty rezortu pôdohospodárstva už dlhšie priznávajú nedostatočnú podporu spracovateľského potravinárskeho priemyslu, čo má za následok aj klesajúcu konkurencieschopnosť slovenského potravinárstva. Poukazuje tiež na nízky podiel slovenských potravín na pultoch obchodov. Ohrozená je tým nielen potravinová bezpečnosť SR, ale aj celková národná bezpečnosť, čo sa ukázalo v krízových situáciách.
Napriek tomu predložený návrh strategického plánu obsahuje podľa komory doteraz najnižšiu podporu spracovania. Z celého balíka 4,3 miliardy eur je pre potravinárov určených iba 75 miliónov eur. Na porovnanie, v období rokov 2014 – 2020 to bolo 217 miliónov eur, následne v prechodnom období to bolo 170 miliónov eur.
„Súčasný návrh strategického plánu, napriek ponaučeniu z obdobia pandémie o dôležitosti potravinovej bezpečnosti a vlastnej výroby potravín, naďalej neprináša nápravu starých prístupov,“ zdôrazňuje Poturnay. Štát podľa neho vynakladá obrovské financie na výrobu vlastných surovín, ignorovaný je však záujem pri ich následnom spracovaní. Krajina tak prehlbuje svoju závislosť od dovozu potravín.
„Okolité krajiny pritom nespia a budujú podporu vlastných spracovateľských kapacít, ktorým naše investične podvyživené podniky nebudú schopné konkurovať,“ pripomína Poturnay.
PKS zároveň ministerstvu odkazuje, že ak je zásadnou prekážkou výraznejšej podpory potravinárskeho priemyslu nezáujem Európskej únie na takejto podpore, treba to verejne diskutovať a vytvárať primeraný tlak na rešpektovanie ekonomických záujmov Slovenska. Spoločná poľnohospodárska politika, tak ako každá politika v demokratickej spoločnosti má byť vecou verejnou.
Posledné miesto v rámci celej Európy označuje PKS za tragickú vizitku rezortných ministrov za uplynulých 20 rokov.
Zdroj: openiazoch.zoznam.sk
Orbán pre rast cien ropy zvolal radu pre obranu a energetickú bezpečnosť
Magyar sa obrátil na veľvyslanectvo Ruska: Do volieb sa nepleťte a Maďarom sa nevyhrážajte. Vysmiali ho
„Ste hotoví!“ Francúzsky politik bije na poplach po Putinových ostrých slovách
Izrael hrozí útokom na Chameneího nástupcu, Irán tvrdí, že bol zvolený nový vodca
47 agentov, 12 obrnených vozidiel: Médiá informujú o zadržaní finančníka Georgea Sorosa v New Yorku
Fico rokoval s ministrom zahraničia SAE Abdulláhom bin Zájidom Ál Nahjánom
Predpokladá sa, že Európa bude čeliť veľkým problémom z dvoch dôvodov
Stará zpráva CIA o rakovině a parazitech se stává virální
„Norimberg“ čas na pravdu
Trump znepokojil aj Moskvu: Ak Irán padne, sme na rade. Ruskí „jastrabi“ hovoria o pasci a radia pritvrdiť na fronte
Americké médiá konečne priznali úplné zlyhanie americko-izraelskej vojenskej agresie voči Iránu
Americko-izraelskú vojnu proti Iránu rozrušila „španielska anomália“
Na Ukrajine sa na zbytkoch nacistického práporu Azov formuje prvá súkromná armáda
VIDEO: Gašpar varuje- Fico do Kyjeva by riskoval život!
Králov odkaz opozícii: Pisoáre naozaj nie sú témou pre lídra!
Irán: Zhromaždenie znalcov rozhodlo o novom najvyššom vodcovi
Nitky kauzy ukrajinského konvoja so zlatom môžu viesť až do Bruselu
Čak nás čaká energetická kríza ako v roku 1973?
VIDEO: Dojemné svedectvo 10-ročného iránskeho dievčatka v Minabe, ktoré rozpráva o americko-izraelskom útoku na dievčenskú základnú školu, ktorý zabil jej 11-ročného brata a ich mamu, ktorá v nej učila.
Správa štátnych hmotných rezerv začala uvoľňovať prvých 12-tisíc ton ropy pre Slovnaft, ktorý vďaka Ukrajine už 39 dní nedostáva ruskú ropu cez ropovod Družba a v dôsledku toho musela rafinéria prejsť na obmedzený režim výroby
zo sekcie
Potravinárska komora Slovenska: „Vo výrobe potravín je Slovensko na poslednom mieste v Európe. Vyzývame ministra pôdohospodárstva, aby sa postavil za slovenských potravinárov a potravinovú bezpečnosť na Slovenska!“
Potravinárska komora Slovenska: „Vo výrobe potravín je Slovensko na poslednom mieste v Európe. Vyzývame ministra pôdohospodárstva, aby sa postavil za slovenských potravinárov a potravinovú bezpečnosť na Slovenska!“
Potravinárska komora Slovenska: „Vo výrobe potravín je Slovensko na poslednom mieste v Európe. Vyzývame ministra pôdohospodárstva, aby sa postavil za slovenských potravinárov a potravinovú bezpečnosť na Slovenska!“