Slovanské Noviny

14. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Niektoré ženy sa stali biologicky mladšími, než pred otehotnením – niekedy až o osem rokov! Tehotenstvo spôsobuje pre organizmus nastávajúcej mamičky výrazný fyziologický stres, a preto sa opakovane spájal s biologickým starnutím. Ale teraz lekári zistili pravý opak, že pôrod proces starnutia zvráti.

Gynekológovia, pôrodníci, reprodukční špecialisti a pediatri z Yale Medical School a University of California (USA) použili epigenetické hodiny – sériu DNA markerov – na odhad biologického starnutia u žien počas tehotenstva a po pôrode. Výsledky štúdie boli publikované v časopise Cell Metabolism.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Tehotenstvo, ktoré je sprevádzané silným fyziologickým stresom, sa považuje za prirodzený test ženského organizmu, ktorý dokáže odhaliť skryté problémy. Koreluje to aj so zrýchleným biologickým starnutím, ako preukázali autori vedeckého článku z roku 2023, ktorý študuje myši. Potvrdzujú to indikátory epigenetických hodín – súbor epigenetických DNA značiek, ktoré umožňujú určiť biologický vek tkaniva alebo orgánu. Biologický vek je zase najlepším prediktorom zdravotných problémov, akými sú srdcové choroby a demencia.

Teraz tím amerických lekárov rozšíril zistenia svojich kolegov. Študovali vzorky krvi odobraté 119 ženám v ranom, strednom a neskorom tehotenstve. 68 účastníčok odoberalo posledné vzorky približne tri mesiace po pôrode. Pomocou týchto údajov vedci dokázali odhadnúť rýchlosť biologického starnutia u žien na základe hlavných zložiek epigenetických hodín – metylových značiek PCHorvath1, PCPhenoAge a PCGrimAge.

Potom autori pomocou zovšeobecnených aditívnych modelov testovali, či je gestačný vek spojený so zrýchleným biologickým starnutím a či sa tieto účinky po narodení dieťaťa zvrátia. Modely zohľadňovali aj vek rodiacej ženy, jej národnosť, úroveň vzdelania, rodinný príjem, index telesnej hmotnosti pred počatím atď.

V dôsledku toho vedci objavili súvislosť medzi gestačným vekom a biologickým vekom. Približne v 18. týždni očakávania dieťaťa sa biologický vek upravený pre matku zvýšil o 2,39 roka pre PCPhenoAge, o 1,19 roka pre PCGrimAge, 2,52 roka pre GrimAge2 a 0,07 roka pre PACE.

„Pozorovali sme tiež štatisticky významný obrat biologického starnutia vo všetkých epigenetických biomarkeroch od neskorého tehotenstva až do približne troch mesiacov po pôrode,“ dodali autori. Zmena bola nečakane dramatická: niektoré ženy sa stali biologicky mladšími, než pred otehotnením – niekedy až o osem rokov!

To znamená, že hoci tehotenstvo urýchlilo biologické starnutie, popôrodné obdobie sprevádzalo jasné zotavenie. Pravda, nebolo to u všetkých rovnaké: ukázalo sa, že účastníčky, ktoré boli pred tehotenstvom na hranici obezity, stratili počas troch mesiacov po pôrode menej rokov biologického veku ako ženy s normálnym BMI. Zároveň u matiek, ktoré svoje deti výlučne dojčili, došlo k výraznejšiemu zníženiu biologického veku ako u matiek, ktoré do svojej detskej stravy zaviedli umelé mlieko.

V budúcnosti plánujú vedci zistiť, či zmeny biologického veku ženy, ktorá porodila, pretrvávajú v priebehu času a či sa takéto vplyvy kumulujú v ďalších tehotenstvách.

„Podobne nevieme, či popôrodné zníženie biologického veku možno považovať len za výsledok jeho obnovenia do stavu pred otehotnením, alebo, čo je provokatívnejšie, tehotenstvo môže mať omladzujúci účinok,“ uzavrel Kieran O’Donnell, jeden z autorov štúdie..

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.