Slovanské Noviny

1. októbra 2023

K porozumeniu Čelovekom

02.12.2020

Významnou témou vnútropolitickej scény posledných mesiacov je voľba nového generálneho prokurátora. Voľba sa mala konať v utorok o 11 hodine, termín sa presunul na štvrtok na 17 hodinu. Či sa vo štvrtok naozaj uskutoční, je otázne. V minulosti sa v tejto súvislosti často skloňovalo meno bývalého ministra vnútra Daniela Lipšica, v súčasnosti vo výkone nepodmieneného trestu za zabitie. Pod paľbou kritiky opozície a verejnosti sa jeho kandidatúra v tichosti stiahla. Do úvahy prichádzajú kandidáti Jozef Čentéš, Maroš Žilinka, Rastislav Remeta, Juraj Kliment, Ján Šanta, Ján Hrivnák, Tomáš Honz, ktorých schválil ústavnoprávny výbor, pričom sudca Kliment prešiel len o hlas. Zo siedmych kandidátov si najskôr vyberali poslanci meno, ktoré schválila prezidentka Zuzana Čaputová.

Foto: archív

Voľbe predchádzala ostrá výmena názorov koalície, kedy premiér Igor Matovič vydieral členov koalície pádom vlády, pretože sa k nemu dostala informácia, že niektorá z koaličných strán sa dohodla s opozičnou stranou na mene kandidáta. Koaličné strany odmietli akékoľvek informácie o dohode s opozíciou a momentálne hľadajú v rámci koalície zhodu. Nominantami vládnej strany OĽaNO boli Maroš Žilinka, Juraj Kliment, Ján Hrivnák. SaS preferovala Jána Hrivnáka, Tomáš Honzu, pričom vylúčila Juraja Klimenta, Maroša Žilinku a Jána Šantu, Sme rodina: preferuje Maroša Žilinku. Suma sumarum, nájsť zhodu v jednom kandidátovi postavilo do ťažkej polohy všetky strany vládnej koalície. Mnohí z nominantov na post generálneho prokurátora majú zaujímavú minulosť, ktorá môže vzbudzovať oprávnené obavy z budúceho výkonu ich funkcie.

Súčasný prokurátor Čentéš bol vymenovaný v roku 2010, za Sulíkovej a Radičovej vlády. Bol obvinený zo skartácie spisu, v ktorom jeho príbuzný spôsobil dopravnú nehodu, následkom ktorej umreli dvaja mladí ľudia s malými deťmi. Z poškodeného urobili obžalovaného a podľa záverečného rozsudku dopravnú nehodu spôsobilo auto, nie vodič. Išlo o jasný akt marenia spravodlivosti a zneužitia právomoci verejného činiteľa. 

Šanta z Úradu špeciálnej prokuratúry, nominant OĽaNO, absolvent Paneurópskej vysokej školy je podozrivý z konfliktu záujmov. Prednášal na konferencii organizovanej Gajanovou spoločnosťou – Akadémia konkurzného práva, ktorej konateľ bol vo väzbe pre vážne podozrenia z korupcie v súvislosti so Slovenským pozemkovým fondom. Za úplatok 40% z priklepnutých pozemkov mal reštituentom vybavovať vrátenie náhradných pozemkov pod Vysokými Tatrami. Kováčik podal návrh na disciplinárne konanie na Šantu 17. augusta minulého roka z dôvodu, ako Šanta postupoval pri rozhodovaní o väzbe jednej obvinenej z kauzy pozemkovej mafie, v ktorom Šanta zastupoval svojho kolegu. V kauze zmenky TV Markíza porušil vo verejne medializovanom spore, procesné právo, keď nepustil svedkov do konania. Týždenník Plus sedem dní o Šantovi konštatuje: do Kočnerovho prípadu vložil svoju profesionalitu, spolupráca s jeho parťákom mu nevadí. Podľa zverejnenej komunikácie sa Gajan s Kočnerom bavili o zmenkách voči televízii Markíza a Kočner  žiadal Gajana o zastupovanie v spore s Markízou o 70 miliónov eur. Oboch spája aj kauza Technopol, v ktorej je Kočner obvinený. Paradoxne, žiadny reputačný problém v kauze nevidí ani Úrad špeciálnej prokuratúry, momentálne bez úradujúceho šéfa Dušana Kováčika.

Okolo Juraja Klimenta, navrhnutého Slovenskou akadémiou vied, sa tiež vznášajú rôzne kauzy z minulosti. Jeho meno bolo spomínané v súvislosti so Salmanovcami a s Petrom Tóthom zo SIS. Zviditeľnil sa kauzou zavraždenej Ľudmily Cervanovej, kedy aj napriek novým dôkazom trval na vine odsúdených z jej vraždy a zásadne trval na ich rozsudkoch. Z jeho minulosti vytiahli aféru, z konferencie spravodajcov v Singapure, kde vystrájal v stave opitosti. Novinárka Jana Teleki mu vytýka, že v jej prípade nevydal žiadne rozhodnutie a prípad nechal plynúť do stratena. 

Rastislav Remeta (48) z Krajskej prokuratúry Banská Bystrica sa spomína v hlavne v súvislosti s bojom proti organizovanému zločinu, s doživotne odsúdenými zločincami ako sú Mikuláš Černák, Branislav Adamčo, Matej Ivančík, či prípadom zavraždeného podnikateľa Jána Kubašiaka, ktorého mali na svedomí aj bývalí policajti. Remetu spomína novinárka Jana Teleki z procesu, kedy postupoval v prospech konkurznej mafie. 

Mimoriadnu pozornosť vzbudzovala kandidatúra Tomáša Honzu (44) z Úradu špeciálnej prokuratúry. Honz sa vyznamenal totalitným tvrdým bojom proti slobode slova. Je známy z káuz obžaloby šéfredaktora mesačníka Z&V Tibora Eliota Rostasa za citáciu výrokov slovenského národovca Ľudovíta Štúra, za údajné rasistické výroky Mazureka, Mizíka, Kotlebu, aj bývalého premiéra Roberta Fica. V prípade Rostasa vydal príkaz k neštandardnému zásahu protiteroristického útvaru NAKA, ktorý v skorých ranných hodinách terorizoval zbraňami jeho rodinu, v prítomnosti jeho maloletých detí. 

Maroš Žilinka (50), bývalý štátny tajomník ministra vnútra Lipšica, z Úradu špeciálnej prokuratúry bol navrhnutý Slovenskou advokátskou komorou a poslankyňou Sme rodina. Žilinka v minulosti dozoroval kauzy ako podvod na nebankový subjekt Drukos, Transpetrol a prípad exsiskára Ľuboša Kosíka. Tiež kauzu Technopol Servis, kde je obvinený Marián Kočner. Publikoval viacero prác, často aj spolu s protikandidátmi Jánom Šantom a Jozefom Čentéšom. 

Ako priechodný kompromis sa javil Ján Hrivnák (60) z Úradu špeciálnej prokuratúry, navrhnutý Právnickou fakultou Trnavskej univerzity, voči ktorému sa žiadna strana nevyhranila a ako vhodného adepta ho spomínali aj viacerí členovia koalície. Dozorujúci prokurátor Ján Hrivnák sa o post už neúspešne uchádzal v roku 2010. Spomínal sa v súvislosti s pokusom podať žalobu na podklade nezákonnej inšpekcie.  

Názory opozície sa rôznia a zdá sa, že žiaden z kandidátov nemá ich podporu. Fico, zrejme na základe vlastných skúseností, mediálne vyjadril presvedčenie, že ktokoľvek bude z kandidátov zvolený, bude „politicky tlačený“. Poslanci Národnej rady z mimoparlamentného Hlasu-SD sa dali počuť, že nebudú vo voľbe kandidáta na generálneho prokurátora voliť neprokurátora, podľa Pellegriniho medzi kandidujúcimi prokurátormi nevidia žiadneho, ktorý by vo funkcii predstavoval riziko pre Generálnu prokuratúru. Premiér Matovič sa najviac trasie z toho, že by bol generálny prokurátor zvolený aj hlasmi opozície. Preto sa minulý týždeň vyhrážal povalením vlády, ak by SaS urobilo dohodu s Hlasom. Jedno je isté, že chce mať nového prokurátora plne pod kontrolou.

V závere zostala hra v rukách koaličnej rady, ktorá má parlamentnú väčšinu. O to výsmešnejšie vyznievajú Matovičove sľuby o „prokuratúre bez vplyvu politikov“. Aký iný politický vplyv môže byť väčší ako ten, že zvrchovaný vládca justičnej drviacej ruky bude „politicky“ zaviazaný za tento super teplý flek?

autor: Ing. Iveta Michalíková je bývalá kariérna diplomatka

Zdroj:

1./ post-generalneho-prokuratora-sa-uchadza-sedem-kandidatov-aj-muz-ktoreho-planovali-zavrazdit, HN online, 30.11.2020

2./ Poslanci okolo Pellegriniho nebudú voliť neprokurátora, SME, 24.11.2020

3./ Dopoludnie na InfoVojne s Adrianom, Infovojna, 26.11.2020

4./ Zem a vek

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

 • Globálny Finančný Systém má hlboké korene

  Globálny Finančný Systém má hlboké korene

  Pamätáte sa na prezidenta Nixona? Ostal po ňom prechod Ameriky na nezabezpečený dolár. Takpovediac sa začali v obehu objavovať nie len peniaze M1, ale aj peniaze M2, M3,...
 • Vedomie

  Vedomie

  Čo je Vedomie Človeka? Tak veľa sa o tom rozpráva… a tak málo o tom ľudia vedia. Je to preto, lebo sa ide iba po povrchu. Iba...
 • Sme multidimenzionálnym stelesnením Predkov

  Sme multidimenzionálnym stelesnením Predkov

  Všetkých rád pozdravujem, všetkým zdravia pri strome Rodu Najvyššieho. Áno, po slovansky, po našom budem rozprávať, to je Poznanie. Slovan je sláviaci Jan a Jin (Slavjanin –...
 • Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Ako tajomne znie tento Hostinského text: Slovo úprimnô znie i k tebe, ľudu slovenský! Svet ťa haní, že v baniach kopeš, na poli mozolíš, na dvore dobytok...
 • AUDIO: Čo je Slovanstvo ? Čo s ním v posledných storočiach  parazitickí agresori robili ?

  AUDIO: Čo je Slovanstvo ? Čo s ním v posledných storočiach  parazitickí agresori robili ?

  Všetkými možnými spôsobmi sa pokúšali vymazať minulosť našich veľkých predkov, našich rodičov. Pokúšali sa vymazať nás a naše duše. Napriek všetkým technológiám a všetkému úsiliu tých, ktorí...
 • RA

  RA

  „RA“- Sme tvorení a živení Prvopočiatočnou Inteligentnou Tvorivou a Láskyplnou Silou, ktorú pokojne môžeme vnímať ako Život samotný. Alebo Silu Život udržujúcu. Ak sa s týmto vedomím...
 • SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  Nikto a nič nemôže s nami urobiť, bez nášho Súhlasu. Súhlas môže byť vedomý, aj nevedomý. Súhlasiť môžete s radosťou a dobrovoľne, ale aj pod tlakom a...
 • My všetci sme jeden celok.

  My všetci sme jeden celok.

  Všetci vieme, že existujú hodnoty materiálne a hodnoty nebeské. Nebeské hodnoty sa nedajú kúpiť. To je nemožné. Ale paraziti vymysleli ako ich predať. Ako predať Svedomie, ako...
 • História rytierskeho Rádu Hospitalierov Svätého Jána Jeruzalemského, Rodoského, Maltézskeho. Časť 2.

  História rytierskeho Rádu Hospitalierov Svätého Jána Jeruzalemského, Rodoského, Maltézskeho. Časť 2.

  Vplyv križiackych výprav na Bratstvo sv. Jána. V októbri 1096 v malom francúzskom mestečku Clermont rímsky pápež vyzval všetkých veriacich kresťanov v Európe, aby išli do ťaženia...
 • Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Starú vieronauku Slovenskú tvoria tri pranázory Slovenov:1. Pranázor na SVET2. Pranázor na BOŽSTVO3. Pranázor na ČLOVEKA Štruktúra náuky odzrkadľuje realitu bytia z pohľadu Človeka.1. Pranázor na svet...
 • Človek, Tvorca a dnešná doba

  Človek, Tvorca a dnešná doba

  Človek. Keby človek vedel, kto je, žil by svoj život úplne inak. No nevie. Žije v nevedomosti, bez vedomia toho, kto je. Žije sám za seba, bohužiaľ...
 • Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  STARÁ VIERONAUKA SLOVENSKÁ sa dočasne úplne vytratila z nášho duchovného a kultúrneho dedičstva. Nezanikla. Len sa vytratila. Nebolo totiž možné začať ju pokrytecky svojvoľne interpretovať, úmyselne a...
 • … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  Toto je dôležité vedieť. Objavilo sa tu Rímske právo. Prečo… Pretože, keď je deň Svaroga, máme mier (MIR), keď je noc Svaroga je RIM, A keď je...
 • Obrátenie k RODu.

  Obrátenie k RODu.

  “Sláva Rodu” sú slová, ktoré veľmi často používam. Sláva RODu. So Slávou RODu to všetko ide. S LÁVOU RODu, chápete, čo myslím, LÁVA. S LÁVOU. Keď s...
 • MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  V našej národnej duchovnej tradícii sa od nepamäti pripisoval Slovu osobitý význam, ako pre život jedinca, tak aj pre život národa. Tento vzťah k Slovu pramení u...
 • Večne Živý Strom

  Večne Živý Strom

  Medzi Tatrami a Dunajom vyrástol jeden veličizný strom. Korene jeho ťahajú sa na tri strany žulami Karpatov. Víly a Rusalky kropievali ho každý deň, no nebolo mu to dosť...
 • Vnútro Človeka

  Vnútro Človeka

  Každý človek sa niekedy nachádza pod ťarchou krivdy. Krivda na krivde preložená krivdou. Proste taká fáza života sa spustila z nejakého dôvodu v živote človeka. A človek...
 • Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Tri kľúče otvárajú nám svätyňu vieronauky starobylých Slovenov. Prvým kľúčom vstupujeme do chrámu, kde na sklepení, na stĺpoch, oblokoch, po stenách a dverách zobrazenú vidíš celú oblohu nebeskú...
 • ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  Aby sme pochopili koncepciu jednotného riadenia sveta, na základe existujúcich pravidiel (tovarovo – peňažných a tovarovo – ekonomických vzťahov medzi subjektami a územiami), je potrebné poznamenať, že...
 • Globalisti a My – Človekovia

  Globalisti a My – Človekovia

  Človekom je možné manipulovať pomocou klamstva. To je známy fakt. Známy je hlavne tým, ktorí vytvorili tento inštrument manipulácie. Na tom je postavený celý systém. Tento systém...
 • O uvedomení Slov

  O uvedomení Slov

  Tak málo ľudí si dnes uvedomuje, čo spôsobuje svojimi rečami. Svojimi Slovami.A možno si to v súčasnosti nevie uvedomiť nikto. Sme vytrhnutí z tohto Poznania. Tára sa...
 • Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Masovokomunikačné prostriedky je systém riadenia. Informačného riadenia. Prostredníctvom vplývania na vedomie. Je to nástroj na Programovanie Vedomia, podsúvaním informácií a dogiem, s ktorými nás všetkých konfrontujú. Nástroj...
 • Právo, Národ a Moc.

  Právo, Národ a Moc.

  Aby sme sa mohli ubrániť tomu, čo sa deje, treba sa pozrieť na korene, na samú podstatu otázky, prečo chodíme s niečími obrazmi v hlavách. Treba preveriť...
 • Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Rád Hospitaliérov je najznámejší a najslávnejší z duchovných a rytierskych Rádov. Jeho celý názov je: Suverénny vojenský rád Hospitaliérov sv. Jána Jeruzalemského z Rodosu a Malty. To,...
 • 10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  Filozof, vedec, psychológ, politický aktivista, bojovník proti svetovému násiliu – Noam Avram Chomsky – zostavil zoznam 10 metód manipulácie ľudského vedomia, ktoré používajú politici, úrady a médiá celého sveta, v...
 • ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  Zákon Slobodnej vôle je základný a najdôležitejší Zákon Vesmíru a nikto nemá právo ho porušiť. Na tomto Zákone stojí celý Systém spolunažívania v našom Svete. Podľa tohto zákona má každý...
 • VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  TRUST-y sú vlastne výrobnými (emisnými) cyklami mien. Keď sa niekoho aktíva využijú na zabezpečenie (krytie) nejakej peňažnej emisie v rámci celosvetovej peňažnej súvahy. Napríklad všetci Američania su...
{"speed":"1200","height":"400","pause":"3000"}

%d blogerom sa páči toto: