Slovanské Noviny

5. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Poľsko vyzýva na okamžité zastavenie importu ruského plynu a ropy. Taliansko energiu z Ruska potrebuje a je ochotné platiť za ruský plyn v rubľoch

Európska komisia v apríli vyhlásila, že EÚ by tento rok mohla nahradiť takmer dve tretiny dovozu ruského plynu pomocou alternatívnych zdrojov a posilniť svoju energetickú bezpečnosť. 

Ministri energetiky EÚ sa v pondelok na stretnutí v Bruseli pokúsili ukázať jednotu vo svojom odmietnutí výzvy šéfa Kremľa Vladimira Putina, aby odberatelia platili za ruský plyn v rubľoch, píše Bloomberg.

Napriek náznakom, že prinajmenšom jeden členský štát, ktorým je Maďarsko, by bol ochotný na Putinovu rubľovú požiadavku pristúpiť, ministri vyhlasujú, že nájdu spôsob, ako zostať jednotní.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Dôležitá je tu rýchlosť,“ povedal na tlačovej konferencii írsky minister životného prostredia Eamon Ryan. „Zdá sa, že táto vojna sa bude preťahovať, a my musíme využiť každú páku na to, aby sme ju skrátili,“ dodal.

EÚ navrhuje postupný zákaz dovozu ruskej ropy do konca roka, čo Maďarsko naznačilo, že bude vetovať, ak Únia bude postupovať príliš rýchlo. Viacerí ministri však dali najavo, že očakávajú rýchle kroky.

Poľsko, ktoré nalieha na zákaz dovozu ruskej ropy, navrhuje aj zákaz dovozu plynu, podľa možnosti naraz.

„Vyzveme na okamžité uvalenie sankcií na ropu a plyn,“ povedala poľská ministerka pre klímu Anna Moskwová. „Je to ďalší naliehavý a absolútne nevyhnutný krok, ktorý treba vziať do úvahy pri ďalšom balíku sankcií. Dúfam, že pri dnešnom stretnutí budeme solidárni,“ dodala.

Európska komisia v apríli vyhlásila, že EÚ by tento rok mohla nahradiť takmer dve tretiny dovozu ruského plynu pomocou alternatívnych zdrojov a posilniť svoju energetickú bezpečnosť. Komisia by 18. mája mala predstaviť viacero zákonov, ktoré implementáciu uvedeného plánu umožnia.

Taliansko je otvorené myšlienke platiť za ruský plyn v rubľoch

Európskym energetickým spoločnostiam by predbežne malo byť umožnené konať v súlade s požiadavkami Ruska, pokiaľ ide o platbu za plyn v rubľoch. Povedal to Roberto Cingolani, taliansky minister zodpovedný za energetickú bezpečnosť, píše Politico.

Myslí si, že aspoň na pár mesiacov by bolo dobré, keby bolo spoločnostiam umožnené platiť v rubľoch, kým ministerstvo porozumie právnemu rámcu a dôsledkom. Dodal, že od Európskej komisie chce rýchle a veľmi jasné vyhlásenie, ktoré potvrdí, že spoločnosti zatiaľ môžu platiť v rubľoch.

Rím sa zatiaľ pomocou opatrení na šetrenie energie pripravuje na možné odrezanie sa od ruského plynu. Uvažuje takisto, že uhoľné elektrárne nechá v prevádzke dlhšie.

Kremeľ požaduje, aby energetické spoločnosti z „nepriateľských krajín“ – patria sem všetky krajiny EÚ – platili za plyn v rubľoch s cieľom zvýšiť hodnotu ruskej meny.

Spoločnosti si majú otvoriť účty v ruskej Gazprombanke aj v eurách, aj v rubľoch, pričom Rusko bude platbu za plyn považovať za dokončenú až po vložení rubľov.

Európska komisia varovala spoločnosti pred otvorením si účtov v rubľoch, pričom vyhlásila, že by to predstavovalo porušenie sankcií, ktoré sa boli na Rusko uvalené pre jeho inváziu na Ukrajinu. V jej usmernení sa píše, že za energie možno platiť v eurách – takáto platba by sa podľa existujúcich zmlúv považovala za dokončenú – a Rusko si ich potom neskôr môže premeniť za ruble.

Kremeľ zatiaľ trvá na tom, aby spoločnosti dodržiavali jeho schému. Ruská štátom vlastnená spoločnosť Gazprom už minulý týždeň odstrihla Poľsko a Bulharsko od svojho plynu, keďže odmietali splniť požiadavky Moskvy.

No Cingolani, taliansky minister pre zelenú transformáciu, sa vyjadril, že plne pochopiť právne dôsledky by mohlo trvať mesiace.

Cingolaniho ministerstvo zatiaľ pripravuje pohotovostné plány pre prípad, že by Rusko Taliansku odstrihlo dovozy plynu. Krajina od Ruska odoberá približne 29 miliárd kubických metrov plynu za rok, čo je približne 40 percent jej dopytu.

Cingolani sa vyjadril, že Taliansko je v stave „predbežnej výstrahy“, čo je najnižšia z troch úrovní načrtnutých vo vnútroštátnom núdzovom pláne v oblasti plynu. Znamená to „neustále pozorovanie a monitorovanie“, vysvetlil. Poobede odprezentuje kabinetu plány pre rôzne scenáre.

Vyjadril sa, že vláda vydá usmernenie, kde požiada ľudí o to, aby v súkromných obydliach stíšili klimatizáciu, no dodal, že k tomuto kroku by sa zrejme museli aj tak pre vysoké ceny uchýliť. Opatrenia podľa neho nie sú drakonické. „Ak to bude potrebné, vieme urobiť viac, so silnejším účinkom,“ dodal, no dúfa, že k tomu nebude musieť dôjsť.

Ak aj vojna skonči, Rím nemá v pláne vrátiť sa k takej ochromujúcej závislosti od ruských dodávok, uzavrel Cingolani.

Zdroj: trend.sk (1)(2)


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.