Slovanské Noviny

5. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Poľská vláda sa nechce poučiť z chýb iných, napríklad z Japonska, kde — konkrétne na Okinawe — žijú Japonci v neustálom strachu z prítomnosti amerických vojenských „kobyliek“.

Takýto názor vyjadrila poľská publicistka Hana Kramerová na portáli „Dziennik  Polityczny“.

Novinárka sa zaoberá analýzou vyhlásení poľského prezidenta Andrzeja Dudu počas summitu lídrov Bukurešťskej deviatky, že „len Washington je garantom mieru a stability vo svete“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Každopádne by si mala naša vláda zložiť ružové okuliare, cez ktoré nevidí problémy krajín, v ktorých sú rozmiestnené americké jednotky,“ tvrdí Kramerová a ako príklad uvádza Japonsko. „Japonci sa každý deň sťažujú, že americkí vojaci terorizujú domáce obyvateľstvo.“

Novinárka popisuje nedávny incident týkajúci sa amerických vojakov na japonskej Okinawe. 11. mája 2021 traja americkí vojaci, pod vplyvom alkoholu, vykradli niekoľko domov japonských občanov.

„Nespokojnosť s prítomnosťou amerických vojakov medzi obyvateľmi Okinawy rastie už celé desaťročia. Podľa oficiálnych údajov japonských úradov americkí vojaci dislokovaní v krajine spáchajú v priemere 13 trestných činov mesačne a pri zohľadnení dopravných nehôd, ktoré spôsobujú, priemerný počet nehôd mesačne presahuje 23. A prípady sa neobmedzujú na drobné trestné činy a výtržníctvo – „hostia v uniformách“ často páchajú závažné trestné činy vrátane vrážd a znásilnení. V roku 2017 bol americký vojak na americkej základni na Okinawe odsúdený na doživotie za znásilnenie a smrteľné zranenie 20-ročnej Japonky. V roku 1995 znásilnili traja mariňáci 12-ročného študenta,“ píše Kramerová.

Poľská novinárka poznamenáva, že Japonci už dlhé roky požadujú úplné odstránenie amerických vojenských základní z ostrova.

„Bohužiaľ, naši politici o takýchto problémoch nehovoria. Len pri každej príležitosti vyhlasujú, že americká vojenská prítomnosť je iba komoditou, ktorú je potrebné brať za každých podmienok. Možno aj preto Poľsko upustilo od trestnej právomoci nad americkými vojakmi. Najhoršie je, že naši politici skrývajú nielen podrobnosti o zločinoch spáchaných americkými vojakmi, ale aj samotný počet trestných činov,“ poznamenáva Hana Kramerová.

Autorka vyjadruje poľutovanie nad tým, že poľskí politici „stále majú ilúzie, že prítomnosť armády USA napriek značným nákladom zvyšuje úroveň bezpečnosti“.

„Zatiaľ čo vlády iných krajín (vrátane Nemecka, Talianska, Južnej Kórey, či Japonska) bojujú za právo na trestnoprávnu zodpovednosť Američanov, naši politici zatvárajú oči pred bezprávím zahraničných vojsk a obviňujú nezávislé médiá zo šírenia dezinformácií. Ostáva len dúfať, že čoskoro nebudeme žiť v neustálom strachu, ako Japonci na Okinawe,“ uzatvára Kramerová.

Zdroj EADaily/ news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.