Slovanské Noviny

25. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Na snímke poslanec Národnej rady (NR) SR Igor Matovič (hnutie Slovensko) počas 9. schôdze parlamentu v Bratislave 8. februára 2024. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Všetko nasvedčuje tomu, že hviezdne chvíle hnutia pod vedením Igora Matoviča sa nadobro končia. A to je vlastne veľmi dobrá správa pre Slovensko. Mohlo to síce prísť aj skôr, ale radšej neskôr ako nikdy.

Politickí oponenti ich ostrakizujú (oprávnene), doterajší spojenci s nimi prestávajú spolupracovať (tiež oprávnene) a odišli od nich viacerí členovia, naposledy jeden zo zakladateľov. Hnutie Igora Matoviča sa nachádza v hlbokej kríze a úpadku. Konečne.

Matovič končí

Kým vlani hnutie Slovensko vtedy ešte ako OĽaNO volilo do parlamentu 264-tisíc ľudí, v tohtoročných dvoch voľbách, prezidentských aj európskych, zaznamenalo niekoľkonásobný pokles voličov. Nakoniec aj prieskumy verejnej mienky potvrdzujú, že hnutie oproti voľbám stratilo desaťtisíce voličov a spadlo pod hranicu zvoliteľnosti.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Hnutie Slovensko v najnovšom prieskume agentúry Focus získalo len 4,1 percenta hlasov, čiže kleslo od začiatku apríla o viac ako dve percentá. To znamená, že stratilo tretinu voličov. Je to zároveň viac než 50-percentný pokles oproti parlamentným voľbám.

Podľa analýzy pre denník SME až tri štvrtiny voličov Matovičovho hnutia neprišli voliť v druhom kole prezidentských volieb (teda Matovičove výzvy neuposlúchli) a odlev voličov sa ukázal aj v eurovoľbách. Hnutie získalo iba 29-tisíc hlasov, čo nestačilo ani na dve percentá. Prišlo tak aj o svoje kreslo europoslanca. Navyše aj teraz pomáhali hnutiu hlasy z rómskych osád, bez ktorých by sa vlani hnutie do parlamentu zrejme ani nedostalo.

Hnutie minulý týždeň navyše opustil jeden zo zakladateľov OĽaNO a bratranec Igora Matoviča, Jozef Viskupič. Trnavský župan sa pridal k Progresívnemu Slovensku. Z hnutia však v poslednom období neodišiel len on. Pre nekritický prístup vedenia, netransparentné skladanie kandidátky či pre politickú izoláciu požiadali o ukončenie členstva Peter Kremský, Ján Marosz, Peter Liba, Veronika Gmiterko či Mária Šofranko, ktorá bola v roku 2020 dokonca volebnou líderkou hnutia.

Všetko teda nasvedčuje tomu, že hviezdne chvíle hnutia pod vedením Igora Matoviča sa nadobro končia. A to je vlastne veľmi dobrá správa pre celé Slovensko. Mohlo to síce prísť aj skôr, ušetrilo by nám to mnoho nervov a podľa všetkého aj značnú časť štátneho dlhu, ale radšej neskôr ako nikdy.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.