Slovanské Noviny

9. decembra 2022

K porozumeniu Čelovekom

Kontroverzný admin oficiálnej facebookovej stránky Polície SR sa opäť zviditeľnil. Tentoraz varuje pred videami natáčanými v aute. Vraj sú to hoaxy. Spomeňte si na to, keď uvidíte napríklad najnovší automobilový videohoax exministerky Kolíkovej či iného člena koalície, ktorý obľubuje tento spôsob komunikácie

nový trend hoaxerov

V uplynulých týždňoch a mesiacoch sa na policajnom facebooku nahromadilo viacero „kreatívnych“ príspevkov pravdepodobne od admina tejto stránky, ktoré si zasluhujú pozornosť. Bizarné bolo napríklad, ako pred časom varoval verejnosť pred údajným mimoriadne zákerným hoaxom, ktorý spočíva vo vyzývaní účastníkov vojny na Ukrajine k mieru. Tým vraj vlastne pomáhajú Rusku. O tomto kurióznom a absurdnom prípade sme písali tu.

Z novších policajných hoaxov spomeňme napríklad prípad, keď ukrajinská raketa protivzdušnej obrany zaletela do Poľska, kde trafila traktor a zabila dvoch ľudí, Facebook Polície SR okamžite prevzal hoax agentúry AP, že išlo o ruské rakety. A to nie je všetko: hneď aj varoval čitateľov pred ruskými dezinformáciami, ktoré by chceli poprieť oficiálnu verziu – tá však bola v tomto prípade čistým mainstreamovým hoaxom.

Azda najviac sa facebook polície predviedol pred niekoľkými týždňami, keď kritizoval neverejný obežník trnavského arcibiskupa Jána Oroscha kňazom, v ktorom v súvislosti s obeťami streľby na Zámockej naznačil, že nie sú nevinné. Admin policajnej stránky o tom mudroval takým nevhodným spôsobom, že dokonca aj predseda parlamentu a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár na to zareagoval pobúrene, keď odporúčal polícii, aby si tie manipulatívne adminove kecy „láskavo strčila do z…u“.

No a najnovšie táto oficiálna facebooková stránka Polície SR varuje pred videami natáčanými v aute (uvedený status nájdete tu). Na základe konzultácie s „expertom na komunikáciu“ tam je uvedených desať dôvodov, prečo sú videá robené v aute spravidla plné klamstiev a manipulatívnych trikov.

Čo je na tom statuse zlé? Väčšina z tých desiatich bodov je povedzme že v poriadku – problém však je, že uvedený status polície paušálne odpisuje všetky takéto videá, pričom ako to už býva, niektoré z nich sú naozaj manipulatívne, ale iné sú celkom v poriadku.

Samozrejme, nie je náhoda, že si admin policajného facebooku vybral pre svoj hoax práve takúto tému. Nakrúcanie videa v aute často volia ľudia, ktorí nemajú k dispozícii oficiálnu kanceláriu či štúdio: jednotlivci „z ľudu“, ktorí často hovoria veci politickému a mediálnemu mainstreamu cudzie a nepríjemné.

Kto vlastne stojí za touto policajnou stránkou? Je to istý David Púchovský, bývalý novinár Nového času a milovník Ameriky, ktorý pred 15 rokmi založil prvý európsky fanklub amerického hokejového klubu NHL Colorado Avalanche. Púchovskému sa podarilo pospájať stovky európskych fanúšikov tohto hokejového mužstva a vytvoriť najväčší fanklub tímu NHL v Európe. Fanklub má profesionálnu webovú stránku, jeho členovia tam môžu písať články o Colorado Avalanche vo svojom materinskom jazyku, zapájať sa do súťaží, nakupovať suveníry v e-shope, stretávať sa s hokejistami a pod. S Púchovským sa dokonca spojila v živom vstupe ktorási americká televízia, aby tento fanklub predstavil americkým divákom.

Možno práve preto si Púchovského na jar 2017 vybral riaditeľ tlačového odboru na ministerstve vnútra Ivan Netík, aby vybudoval populárny kanál so širokým dosahom, kde bude polícia informovať verejnosť lepšie a aktívnejšie ako doteraz.

Otázka však stojí tak, či je stránka dôležitej štátnej inštitúcie, akou Polícia SR nesporne je, tým správnym priestorom na subjektívnu a voľnú názorovú kreativitu jedného politicky extrémne vyhraneného jedinca. Štýlovo a miestami aj obsahovo sa tým totiž dostáva tento oficiálny nástroj polície niekam medzi Nový čas, stránku Zomri a hokejový fanklub. Naozaj toto my občania chceme a potrebujeme od stránky polície?

Ivan Lehotský

hlavnespravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

%d blogerom sa páči toto: